Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 7d. 11:05

Fiktyvūs dovanojimo sandoriai – nepatikima priedanga

Mokesčiai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Mokesčiai

Mokesčių specialistai išaiškino atvejus, kai gyventojai, manipuliuodami nekilnojamojo turto bei vertybinių popierių dovanojimo sandoriais, bando išvengti gyventojų pajamų mokesčio mokėjimo.

Formalūs dovanojimo sandoriai tarp artimų giminaičių tampa turto pardavimo priedanga. Per pastaruosius kelerius metus Klaipėdos apskrityje išaiškinti 28 tokie atvejai, priskaičiuotų mokesčių, delspinigių ir baudų suma siekia per 4,5 mln.

Paprastai formaliai dovanojamas trejus metus neišlaikytas nekilnojamasis turtas, kuris netrukus parduodamas tretiesiems asmenims. Vienas Palangos gyventojas tokiu būdu siekė išvengti per 70 tūkst. litų GPM mokėjimo: už 11 tūkst. litų nupirkęs 3,6 ha žemės sklypą Klaipėdos rajone, po mėnesio jį padovanojo motinai (žemės sklypo vertė, lyginant su sklypo pirkimo kaina, dovanojimo sutartyje buvo padidinta 45 kartus), o ši po kelių dienų – kitam savo sūnui. Netrukus žemės sklypas, išvengiant mokėtinų mokesčių, buvo parduotas už daugiau nei 0,5 mln. litų.

Patikrinimo metu nustatyta, kad palangiškis pigiai pirktą sklypą nusprendė parduoti dar prieš dovanodamas, o dalį gautų lėšų panaudojo kitiems nekilnojamojo turto objektams įsigyti. „Žemės sklypo dovanojimo motinai ir perdovanojimo broliui sandoriai buvo sudaryti formaliai, siekiant padidinti turto įsigijimo kainą ir sumažinti įsigijimo ir pardavimo kainų skirtumą, nuo kurio skaičiuojamas GPM“, - sako Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotojas Andrej Cukanov. - Tuo siekta mokestinės naudos, todėl gyventojui nurodyta sumokėti ne tik GPM, kuris sudarė per 73 tūkst. litų, bet ir apie 23 tūkst. litų delspinigių ir baudų“.

Išaiškinama ir atvejų, kai siekiant parduoti turtą ir išvengti mokėtino GPM, gyventojai artimiesiems dovanoja ne tik žemės sklypus, gyvenamuosius būstus, administracinės ir gamybinės paskirties pastatus, bet ir bendrovių akcijas, kurios netrukus po dovanojimo yra parduodamos. Vieno iš patikrinimų metu nustatyta, kad gyventoja, siekdama išvengti mokesčių, sudarė su savo tėvu formalų akcijų dovanojimo sandorį. Dovanotas akcijas pastarasis po savaitės pardavė, o gautomis lėšomis buvo padengtos dukters skolos už įsigytą gyvenamąjį būstą.

Mokesčių administratorius įvertinęs visas faktines aplinkybes konstatavo, kad šiuo atveju formalus dovanojimo sandoris buvo sudarytas vengiant mokėti mokesčius: dovanotojas žinojo, kad tėvo dovanų gauta akcijų vertė, kaip jo pajamos, pagal GPM įstatymo nuostatas nebus apmokestinamos, nes gautos iš artimo giminaičio, o dovanojimo sandoriu dirbtinai padidinus akcijų įsigijimo vertę nesusidarys akcijų įsigijimo-pardavimo kainų skirtumas ir neatsiras prievolė mokėti GPM.

Minėtu atveju mokesčių mokėtojas neišvengė mokestinių pasekmių - patikrinimo metu jam apskaičiuota 226 tūkst. litų mokėtino į biudžetą GPM, 60 tūkst. litų delspinigių ir skirta beveik 68 tūkst. litų bauda. Mokestinį ginčą nagrinėjusi institucija patvirtino Mokesčių administratoriaus išvadas, teigdama, kad surinkta pakankamai įrodymų ir nustatyta pakankamai aplinkybių, kurios leidžia teigti, jog akcijų dovanojimo sandoris buvo sudarytas siekiant mokestinės naudos, t. y. realiai akcijas pardavė pats dovanotojas. 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:04
01:07
01:24

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min