TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė: prisiimu atsakomybę už biudžetą, kurį teikiu (papildyta 14.16 val.)

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Finansų ministrė Ingrida Šimonytė
Šaltinis: 15min
0
A A

„Šių metų biudžetas yra svarbi tarpinė stotelė į artimiausią tikslą – iki 2012-ųjų sumažinti biudžeto deficitą iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP)“, – pristatydama kitų metų biudžeto projektą Seime antradienį sakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

Finansų ministerijos skaičiavimais, 2011-ųjų nacionalinio biudžeto, kuris apima valstybės ir savivaldybių biudžetus, pajamos sudarys 20 mlrd. 25,7 mln. Lt. Išlaidos 2011 metais sudarys 22 mlrd. 423 mln. Lt. Planuojama, kad nacionalinio iždo išlaidos ir pajamos su Europos Sąjungos ir kitos paramos lėšomis bus dar 7 mlrd. Lt didesnės.

Pasak I.Šimonytės, 2011 metais Lietuvos ūkio realus augimas sudarys apie 3 proc., nedarbas – apie 16 proc. Taip pat numatomas darbo užmokesčio augimas 2 proc. Vidutinė metinė infliacija sieks 1,8 proc.

Didžioji dalis pajamų, 16,8 mlrd. Lt, turėtų būti surinkta iš pagrindinių mokesčių: pridėtinės vertės (planuojama surinkti 8,3 mlrd. Lt), gyventojų pajamų (3,7 mlrd. Lt), pelno (1,2 mlrd. Lt) mokesčių ir akcizų (3,6 mlrd. Lt).

„Pajamų potencialas yra įvertintas remiantis ilgamečiais rodiklių ryšiais ir jų dinamika, panašios situacijos valstybių ekonominiais rodikliais“, – kalbėjo ministrė.

Kitąmet kaups pinigus euroobligacijoms išpirkti

Kitąmet tikimasi gauti papildomą milijardą litų iš ekonomikos augimo ir dar milijardą ištraukti iš šešėlinės ekonomikos ir nelegalios veiklos. Aiškindama, kaip tai pavyks, I.Šimonytė pabrėžė, kad ši problema kompleksinė, todėl ir turi būti sprendžiama kompleksiškai. „Jeigu tai būtų vien  Finansų ministerijos atsakomybė, pajamos būtų jau surinktos. <...> Tačiau tai pareikalaus visų institucijų darbo“,  – tvirtino ji.

Nuslėpęs mokesčius dėl egoistinių sumetimų apvagia bendrapiliečius, todėl jokiu būdu nevadintinas apdairiu, gudriu ar išradingu, – sakė I.Šimonytė.Ministrė ragino kurti atmosferą, netoleruojančią šešėlinės veiklos. „Nuslėpęs mokesčius dėl egoistinių sumetimų apvagia bendrapiliečius, todėl jokiu būdu nevadintinas apdairiu, gudriu ar išradingu“, – sakė I.Šimonytė.

I.Šimonytė pabrėžė, kad pagal biudžeto projektą nedidėja finansavimas valstybės įstaigoms, bet 400 mln. Lt auga tikslinės dotacijos savivaldybėms. To priežastis – didėjančios išlaidos socialinei rūpybai. Taip pat apie 300 mln. Lt teks išleisti valstybės skolai prižiūrėti – tam skirtos lėšos 2011 metais turėtų siekti 1,9 mlrd. Lt. Tiesa, ministrė pabrėžė, kad kitąmet valstybė planuoja skolintis perpus mažesnę sumą nei šiemet: 6 mlrd. Lt vietoj 12 mlrd. Lt.  Beje, dalį pasiskolintų pinigų tikimasi sukaupti 2012 metams, kai reikės išpirkti euroobligacijų emisiją, Lietuvos platintą 2002-aisiais ir 2006-aisiais. Planuojama kitąmet tam reikalui skirti 1,7 mlrd. Lt – apie pusę reikalingos sumos.

Ministrės teigimu, prognozuojama, kad 2012 metais išlaidos tikslinėms dotacijoms savivaldybėms jau mažės, o ne skolos aptarnavimo išlaidos didės, kol pavyks stabilizuoti skolą. Todėl siūloma jau dabar numatyti planą artimiausiems keleriems metams, kaip mažinti valstybės skolinimąsi.

Ministrė už biudžetą stoja mūru (papildyta 13.18 val.)

Parlamentarams užduodant ministrei klausimus, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Andrius Mazuronis stebėjosi, esą Vyriausybė 2011 metais planuoja papildomas pajamas iš tokių sferų kaip kontrabanda, efektyvesnis valstybės įmonių valdymas ar ekonomikos augimas, tačiau, jo manymu, nežino kaip. Anot „tvarkiečio“, toks planavimas „primena pasakų herojaus Pinokio planavimą, kuris ieškojo Kvailių šalies ir joje stebuklų lauko tam, kad galėtų pasėti auksinį pinigėlį ir tokiu būdu padidinti savo pajamas“. „Ar jūs prisiimsit politinę atsakomybę kaip finansų ministrė, jeigu iš karto po savivaldos rinkimų reikės peržiūrėti biudžetą dėl netoleregiško bei politinio pajamų planavimo ir tada, po rinkimų, priimti tam tikrus nepopuliarius sprendimus, kuriuos reikėtų priimti dabar?“ – klausė A.Mazuronis. Savivaldos rinkimai vyks kitų metų vasario pabaigoje.

„Pasakose dar yra ir toks terminas kaip krokodilo ašaros, – komentavo I.Šimonytė. – Norėčiau paklausi, ką siūlote? Ar siūlote planuoti mažesnes pajamas, didesnį deficitą ir daugiau skolintis? Pastaruoju metu „Tvarkos ir teisingumo“ partija labai rūpinasi skolos didėjimu. Ar siūlote mažinti išlaidas, kad išlaikytume tą patį deficitą? Aš prisiimu visą atsakomybę už tą biudžetą, kurį teikiu.“

Anot A.Mazuronio, Vyriausybės biudžeto planavimas jam „primena pasakų herojaus Pinokio planavimą, kuris ieškojo Kvailių šalies ir joje stebuklų lauko tam, kad galėtų pasėti auksinį pinigėlį ir tokiu būdu padidinti savo pajamas“.Ministrė taip pat akcentavo, kad biudžeto projekte yra numatyta pareiga Vyriausybei tikslinti biudžetą, jeigu skirtumas tarp šių ir ateinančių metų iždo pajamų bus mažesnis nei 17 proc.

Dėl dabar susiklosčiusios ūkio situacijos tradiciškai kliuvo ir ankstesnei socialdemokratų vadovautai Vyriausybei. Socialdemokratė Birutė Vėsaitė klausė, ar Vyriausybė neketina labiau pasinaudoti „auksine galimybe“ – įlieti daugiau Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos ir taip didinti vartojimo.

Pasak I.Šimonytės, dabartinė Vyriausybė būtų galėjusi tai daryti sėkmingiau, jeigu ankstesnis ministrų kabinetas būtų palikęs „nors šiokią tokią projektų lentyną“, pagal kuriuos būtų galima naudoti daugiau ES lėšų. „Deja, iš pradžių teko labai daug laiko skirti tam, kad mes pasirašytume sutartis, pagal kurias būtų galima tuos pinigus išleisti. Šiemet manome, kad bus išleista 70–80 proc. suplanuotų ES lėšų, o tai nėra taip mažai – 7 mlrd. Lt, kitąmet tikimės panašios sumos. Tai visiškai realu, nes turėtų pajudėti Švietimo ir mokslo ministerijos kuruojami slėnių projektai ir kiti dideli projektai, kurie turėtų dideli pastūmį“, – tvirtino ministrė.

(Papildyta 14.16 val.) Brangs degalai, mažės viešojo transporto išlaidos

Esminių mokesčių pertvarkų kitąmet nenumatoma, išskyrus kai kurių akcizų didinimą. Ministrė antradienį pateikė įstatymo pataisas, pagal kurias dėl įsipareigojimų Europos Sąjungai nuo sausio 1-osios didės rūkalų ir dyzelino akcizai. Dėl to cigarečių pakelis vidutiniškai brangs 10 centų, cigarų ir cigarilių kilogramo kaina augs beveik 5 litais, rūkomojo tabako – beveik 34 litais už kilogramą. Dyzelino litras brangs maždaug 12 centų.

Tuo tarpu numatoma panaikinti gamtinių dujų, kurias kaip kurą naudoja vietinio reguliariojo susisiekimo autobusai, akcizą. Tokiu būdu sumažėtų viešojo transporto paslaugų savikaina, o jeigu vietinio susisiekimo įmonės kurui naudotų daugiau gamtinių dujų, sumažėtų apylinkių tarša.

Pateikus biudžetą ir jį lydinčius įstatymus iždo projektą kelias artimiausias savaites nagrinės Seimo komitetai.

KETVIRTADIENĮ FINANSŲ MINISTRĖ I.ŠIMONYTĖ ATSAKYS Į NAUJIENŲ PORTALO 15min.lt SKAITYTOJŲ KLAUSIMUS APIE KITŲ METŲ BIUDŽETĄ IR KITOMIS TEMOMIS. KLAUSIMUS SIŲSKITE ADRESU: klausimai@15min.lt 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min