Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 31d. 19:02

Floristikos studentus mokanti N.Žiupkienė: „Vėlinės – floristo duona, o tokių kūrinių rasi ne bet kur“

Floristikos mokytoja Nijolė Žiubkienė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr. / Floristikos mokytoja Nijolė Žiubkienė

Ant vienos Klaipėdos profesinės mokyklos laiptų – žiedais, meldų lapais, beržo tošimi ir eglės žvyneliais juvelyriškai papuošti Vėlinių vainikai ir kompozicijos. Juos netrunka išgraibstyti praeiviai. Nuostabaus grožio darbus ruošia jauni ir profesijas jau anksčiau įgiję floristikos studentai, besimokantys šio amato. Floristikos mokytoja Nijolė Žiupkienė studentus moko ne tik įprastų vainikų gamybos, bet ir širdį suspaudžiančių, retame floristikos salone parduodamų įmantrių darbų. Moteris sako, jog Vėlinių metas yra floristo duona, būtent šiuo laikotarpiu yra bene didžiausias šios srities atstovų uždarbis.

Klaipėdos technologijų mokymo centre verda darbas. Floristikos studentai, kurių amžius nuo 17 iki 42 metų, šiuo metu mokosi gedulo floristikos. Pernai N.Žiupkienė floristikos mokė 62 metų amžiaus moteris. Tobulėjimui ribų nėra, įsitikinusi ji, tai daryti gali tiek baigę 10 klasių, tiek jau įgiję profesijas.

18 metų floristikos mokytoja dirbanti N.Žiupkienė kasmet su studentais ruošia kompozicijas Vėlinėms. Jas parduoda už savikainą. Kainos siekia nuo 5 iki maždaug 15 eurų. Floristikos salone tokie darbai atsieitų tris, keturis kartus brangiau.

„Jau šešiolika metų ruošiame tokius darbus. Studentams reikia susipažinti su gedulo floristika, tam skiriame 110 valandų. Reikia pridaryti įvairiausių gedulo darbų, tuo pačiu ir parduodame. Gedulo tematika plati – tai ir urnų puošimas, karsto puošimas, gedulingos salės puošimas, tai nėra tiktai Vėlinės, nes tai tik maža dalelė. Prekiaujam, būna, ir advento vainikais, kalėdinėmis kompozicijomis, naujametinėmis, pavasarį – velykinėmis, verbas piname, Valentino dienai ruošiamės. Gedulingus darbus visuomet parduodame čia, ant laiptų, bet dabar, kai karantinas, visada turėsim čia su darbais ateiti. Kai Kalėdos, darydavome mokykloje kalėdinę mugę – siuvėjai siuva, dizaino studentai daro vazonėlius, paveikslus tapo. Čia yra įvairiausių gaminių. Šiuo metu dėmesys tik Vėlinėms. Tai floristo duona, didžiausias uždarbis“, – pasakojo mokytoja.

Darbus parduodantys studentai mokosi paskaičiuoti jų kainas. Šie pradmenys būtini norint dirbti gėlių salone. Už parduotus vainikus mokykla įsigyja priemonių, būtinų floristams mokyti. Vytelių, šakelių ir visa, ką dovanoja gamta, į mokyklą veža ir pati N.Žiupkienė. Studentai renka kankorėžius, medžio tošis, samanėles ir kt.

Kryžius ar širdelė

Šiuo laikotarpiu kiekvienas studentas turi paruošti mažiausiai keturis skirtingus darbus. Jie skirtingi savo formomis, medžiagomis, tvirtinimo būdais, komponavimu.

„Yra užduotys – padaryti gedulingą širdelę, pagalvėlę, kryžių, sukomponuoti kompoziciją, skirtingų formų – apvalią, horizontalią, trikampį, kad darbai būtų skirtingi. Stengiamės dirbti su skirtingomis medžiagomis. Jei pagalvėlė pagaminta su medžio žieve, tai širdelė – su lapais. Floristikos salonuose daugiausia matomi krepšeliai, tačiau rimtesni salonai daro ir pagalvėles, ir širdeles, bet čia labai daug laiko reikalaujantys darbai. Mes jiems pradedam iš anksto ruoštis, prieš 2–3 savaites“, – pasakoja mokytoja, demonstruodama preciziškai dekoruotą kryžių – šis išklijuotas eglės kankorėžio žvyneliais. N.Žiupkienė tokį darbą vadina juvelyriniu, reikalaujančiu ne valandų, o dienų. Mokykloje tokį kryžių galima įsigyti už 15 eurų. Studentai sako, jog iš tiesų už tokį kelių dienų kūrinį kaina itin menka.

J.Andriejauskaitės / 15min nuotr./Studentų ruošiamos Vėlinių kompozicijos
J.Andriejauskaitės / 15min nuotr./Studentų ruošiamos Vėlinių kompozicijos

„O štai šis su žievėmis dekoruotas, beržo tošis. Ne bet kokia tinkama, reikia parinkti. Šis dekoruotas meldų lapais. Atrodo, kas gi čia tokio, auga meldas, nieko nekainuoja, bet reikia jį paruošti, išlyginti, sutvarkyti. O štai šis meldo lapas sušukuotas, supintas, tai detalių gamyba. Mes tokių paprastų kompozicijų stengiamės daug nedaryti, nes visa Lietuva jas daro, mokslo didelio nereikia. Mes turim išugdyti kruopštumą“, – sako mokytoja.

Jautriai dekoruoti širdies formos darbai, juos mėgstama nunešti ant itin artimų žmonių kapų. Tokie studentų darbai, anot mokytojos, išsilaiko visą žiemą ir suyra tik per laiką.

Floristikos amato besimokanti finansininkė Justė Navalinskė rankose laikė didžiulę kompozicija. Moteris džiaugėsi – darbas tikrai pavyko puikiai ir pranoko pačios lūkesčius. Kai kurie jos darbai, dvi pagalvėlės ir dvi širdelės, jau parduoti.

Asmeninio arch. nuotr./Justė Navalinskė ir jos pagamintas vainikas
Asmeninio arch. nuotr./Justė Navalinskė ir jos pagamintas vainikas

Klaipėdietė sako per karantiną bevaikščiodama mišku panorusi giliau pažinti gamtos pasaulį, vis nešusi namo įvairius radinius iš gamtos. Ir dabar keliaujanti į mišką rankioti kankorėžių, žievių. Justė juokauja, jog nežinia, kiek butas dar talpins šių gėrybių, mat viską nešasi namo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min