Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

FNTT koncerno „Icor“ vadovą Andrių Janukonį ir jo pavaldinius siunčia į teismą

Andrius Janukonis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Andrius Janukonis
Šaltinis: 15min
0
A A

Generalinė prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) penktadienį Vilniaus apygardos teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą dėl vienų didžiausių Lietuvos šilumos ūkio monopolininkių „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ buvusių ir esamų vadovų galimo piktnaudžiavimo tarnybos padėtimi, didelės vertės svetimo turto iššvaistymo ir sukčiavimo.Dar du su A.Janukonio kontroliuojamomis bendrovėmis susiję tyrimai toliau tęsiami.

Kaltinamai pateikti vienam „Icor“ vadovų Andriui Janukoniui, „Dalkia“ atstovui Jeanui Sacreste'ui ir „Vilniaus energijos“ prezidentui bei koncerno „Icor“ akcininkui Linui Samuoliui, pranešaa FNTT pranešime.

A.Janukonis ketvirtadienį paskelbė pasitraukiantis iš Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos Tarybos pirmininko pareigų. Tačiau ketvirtadienį jis tikino besitraukiantis dėl laiko stokos, nes plečia koncerno „Icor“ verslą užsienyje.

Žala vartotojams – milijoninė

Tyrimo metu surinkti duomenys FNTT leidžia pagrįstai įtarti, kad neteisėtai manipuliuojant dujų įsigijimo kainomis bendrovėms „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ bei šilumos vartotojams buvo padaryta daugiau nei 10 mln. litų žala.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jeanas Sacreste'as
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jeanas Sacreste'as

Tyrimo metu nustatyta, kad „Vilniaus energija“, pirkdama gamtines dujas per kaltinamųjų valdomą įmonę „Dalkia Lietuva“, nepagrįstai išleido daugiau kaip 5,1 mln. Lt „Vilniaus energijos“ piniginių lėšų, skirtų kurui įsigyti.

Tyrimo duomenimis, kaltinamųjų A.Janukonio ir J.P.H.Sacreste'o vadovaujama bendrovė „Dalkia Lietuva“, laimėjusi viešąjį konkursą, iš vienos didžiausių gamtinių dujų tiekėjų Lietuvoje įsigijo gamtines dujas, kurias pagal sutartį galima buvo naudoti tik elektrai gaminti.

Tačiau elektros negaminanti ir neturinti tam reikiamos infrastruktūros „Dalkia Lietuva“ nesilaikė šių sutarties sąlygų ir perpardavė šias dujas įmonei „Vilniaus energija“ už žymiai didesnę kainą. Tai įvyko, kai UAB „Vilniaus energija“, vykdydama gamtinių dujų pirkimą 2004 metams, nesilaikė kuro, kurio reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų tvarkos ir organizavo viešąjį pirkimą pagal pačios bendrovės nustatytas taisykles, kuriomis buvo sudarytos sąlygos dalyvauti konkurse su „Vilniaus energija“ susijusiai bendrovė „Dalkia Lietuva“.

Tyrimo metu nustatyta, kad „Vilniaus energija“, pirkdama gamtines dujas per kaltinamųjų valdomą įmonę „Dalkia Lietuva“, nepagrįstai išleido daugiau kaip 5,1 mln. Lt „Vilniaus energijos“ piniginių lėšų, skirtų kurui įsigyti. Tokiu būdu buvo nepagrįstai padidintos šilumos gamybos sąnaudos įsigyjant dujas ir atitinkamai iš vartotojų pareikalauta papildomai sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt už parduotą šilumos energiją.

LŠTA nuotr./Linas Samuolis LŠTA Tarybos narys. UAB „Vilniaus energija“ prezidentas
LŠTA nuotr./Linas Samuolis LŠTA Tarybos narys. UAB „Vilniaus energija“ prezidentas

Ikiteisminiame tyrime taip pat buvo išaiškinta, kad įmonių „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ buvę ir esami vadovai galimai iššvaistė iš vienos didžiausių dujų tiekėjų Lietuvoje gautą 3,4 mln. Lt kompensaciją dėl netinkamos gamtinių dujų pardavimo kainodaros.

Keletą milijonų siekianti kompensacija buvo pervesta tai pačiai su kaltinamaisiais susijusiai bendrovei „Dalkia Lietuva“. Apie šilumos gamintojų „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ gautą kompensaciją nebuvo informuota Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, todėl šilumos kaina buvo sąmoningai padidinta.

Apgaule iš Vilniaus, Alytaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Telšių ir Palangos miestų šilumos vartotojų buvo pareikalauta sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt už parduotą šilumos energiją.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė

Įtariama, kad nuostoliai Vilniui – daugiau nei 71 mln. Lt

Šiuo metu FNTT kartu su Generalinė prokuratūra tęsia ikiteisminį tyrimą dėl šilumos ir karšto vandens tiekimo Vilniaus miesto švietimo įstaigoms pagal 2002 metais sudarytą sutartį tarp Vilniaus m. savivaldybės administracijos ir šilumos tiekėjo licencijos neturinčios tarpinės bendrovės.

Įtariama, kad dėl to Vilniaus miesto savivaldybė galimai patyrė daugiau nei 71 mln. Lt nuostolį bei sudarė galimybę tarpinei bendrovei 2002–2012 metų laikotarpiu nepagrįstai gauti daugiau kaip 71 mln. Lt lėšų. Taip pat toliau tęsiamas tyrimas dėl šilumos gamintojo „Vilniaus energijos“ biokuro pirkimo iš susijusios įmonės.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min