Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 15d. 14:29

FNTT vadovų pusėn stoja tik konservatoriai, kiti politikai – santūrūs

Jurgis Razma (kairėje) ir Andrius Kubilius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Jurgis Razma (kairėje) ir Andrius Kubilius

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus Vitalijaus Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado atleidimu pasibaigęs vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio ir FNTT vadovybės konfliktas labiausiai kliūva konservatoriams. Jų atstovai teigia, kad su slaptu saugumo teikimu, kurio pagrindu atleisti pareigūnai, premjeras nėra susipažinęs.

Kitoms parlamentinėms frakcijoms priklausantys politikai pripažįsta, kad visuomenei tinkamai nepaaiškinama, kas vyksta, tačiau neskuba smerkti ministro, kuriam paramą trečiadienį išreiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Trečiadienį R.Palaitis atleido V.Gailių ir V.Giržadą, išvakarėse jis pranešė panaikinęs pareigūnų leidimus dirbti su slapta informacija. Tokį sprendimą ministras grindė iš Valstybės saugumo departamento (VSD) gautu teikimu.

Neoficialiais duomenimis, aiškinamasi, ar FNTT vadovai susiję su tuo, kad pernai lapkritį „Snoro“ akcininkai sužinojo apie rengiamus pareigūnų veiksmus. Dėl to V.Gailius ir V.Giržadas buvo tikrinami melo detektoriumi, ir, anot ministro, patikrinimo rezultatai pareigūnams buvo nepalankūs.

Informacijos „Snorui“ nutekinimo prokurorai netiria 

Didžiausios valdančiosios Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma 15min.lt teigė, kad keistai atrodo R.Palaičio skubėjimas atleisti pareigūnus, kai Generalinė prokuratūra net nėra pradėjusi tyrimo dėl slaptos informacijos nutekinimo „Snoro“ akcininkams. Tai parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Arvydui Anušauskui patvirtino prokurorai.

„Tai reiškia, kad nei nusikalstamas veiksmas konstatuotas, nei kažkas yra įtariamas, o kaltieji jau paskelbti“, – sakė politikas. Anot J.Razmos, ši istorija verčia peržiūrėti įstatymus, reglamentuojančius leidimų dirbti su slapta informacija išdavimą ir atėmimą. „Ne visai normalu, jeigu eilinis tarnautojas, sėdintis prie melo detektoriaus, gali pašalinti iš pareigų aukščiausius teisėsaugos pareigūnus. Jis suformuluoja klausimus, pateikia išvadas, ir pareigūnai lyg niekur nieko lekia iš pareigų“, – pridūrė jis.

Ne visai normalu, jeigu eilinis tarnautojas, sėdintis prie melo detektoriaus, gali pašalinti iš pareigų aukščiausius teisėsaugos pareigūnus, – sakė Jurgis Razma.

A.Kubilius VSD teikimo nematė?

J.Razma įsitikinęs, kad FNTT vadovų atleidimas turi ir politinį atspalvį. „Vakar pasirodė liberalcentristų pareiškimas, kad jie politiškai remia savo ministrą. Tai reiškia, kad jie R.Palaičio veiksmą traktuoja kaip politinį, – pabrėžė konservatorius. – Jie skelbiasi žinantys VSD pažymos rimtumą, žino, kad ją gavo aukščiausi vadovai, tuo metu aš kalbėjausi su premjeru, jis tikrai nėra gavęs jokios informacijos“.

A.Kubilius yra viešai teigęs, kad neturi žinių, leidžiančių abejoti FNTT vadovo veikla.

J.Razmą taip pat papiktino tai, kad FNTT vadovus R.Palaitis atleido itin skubiai. „Reikia išsiaiškinti, ar po šia situacija neslypi kažkokie koalicijos partnerių politiniai sumanymai“, – sakė politikas.

Jis atkreipė dėmesį, kad FNTT pastaruoju metu ėmėsi labai rimtų tyrimų: Gariūnų, Kauno urmo bazės, kitų bylų, reikalavo pagrįsti neteisėtai įgytą turtą, ėmėsi vadinamosios Varėnos grybininkų bylos, kurioje, kaip pabrėžė J.Razma, figūruoja ir liberalcentristai. „Tai man atrodo slogiai, bet galutinių išvadų sau dar neformuluoju. Ministras visuomenei turėtų daugiau paaiškinti, o ne slėptis už slaptos pažymos“, – įsitikinęs jis.

A.Kašėta: tašką padėjo prezidentė

Valdantiesiems priklausančios Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Algis Kašėta mano, kad R.Palaitis pasielgė kaip jam priklauso.

„Tai daugiausiai susiję su „Snoro“ istorija, tačiau šalia yra ir kiti kontekstai, juk politikai visada rungiasi dėl įtakos tokioms tarnyboms“, – 15min.lt aiškino liberalas.

Tačiau kartu A.Kašėta yra įsitikinęs, kad reikia vengti precedentų, kai statutiniai pareigūnai tiesiogiai konfrontuoja su politikais. „Kuo tai baigiasi, žinome iš patirties, pavyzdžiui „paksiados“ metu, kai VSD įsitraukė į politinį gyvenimą. Juk vėliau politikams buvo sunku susitvarkyti su departamentu, kuris pasijuto turintis teisę dalyvauti politiniame gyvenime“, – sakė jis.

A.Kašėta teigė, kad šioje istorijoje tašką padėjo prezidentė D.Grybauskaitė, pareiškusi paramą R.Palaičiui. „Manau, kad sprendimai buvo šiek tiek pavėluoti, bet reikalingi“, – sakė jis.

A.Čaplikas: chaosas buvo iki šiandien

Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys Algis Čaplikas 15min.lt teigė, kad tarp FNTT vadovų ir liberalcentristų deleguoto ministro R.Palaičio nebuvo jokio konflikto. „Koks gali būti konfliktas tarp ministro ir pavaldinio? Yra institucijų pažymos, jų surinkta informacija, o ministras tuo vadovaujasi. Ir viskas“, – sakė jis.

Paklaustas, ar yra susipažinęs su VSD pažyma, A.Čaplikas sakė, kad jam skaityti tokį dokumentą nepriklauso. „Pasitikiu ministru, negaliu gi lįsti slaptas pažymas skaityti. Informacija visiems yra žinoma, žiniasklaidoje viskas aprašyta daug kartų. Nesuprantu, kodėl visi sako, kad niekas nieko nežino. Visi viską žino, turiu omenyje politikai, ne žurnalistai. Visi žino tiek, kiek priklauso pagal įstatymą. Chaoso nėra, jis buvo iki šios dienos“, – pabrėžė politikas.

„Darbiečiai“ prašys paaiškinimų

Opozicinės Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys 15min.lt sakė, kad prasidėjus pavasario sesijai frakcija kviesis R.Palaitį, kad šis paaiškintų, kodėl buvo atleisti FNTT vadovai.

„Dangstymasis slapta informacija yra keistas. Manau, kad visuomenė turi gauti paaiškinimus, nes atleisti aukšti pareigūnai. Jeigu jie nusižengė įstatymams, turi būti aiškiai įvardinta, kokiems“, – sakė politikas.

Vytautas Gapšys pripažino girdėjęs kalbų, kad FNTT vykdo tam tikrus tyrimus, kurie liečia liberalcentristams palankias įmones, tačiau jis pabrėžė neturintis tai pagrindžiančių duomenų.

V.Gapšys pripažino girdėjęs kalbų, kad FNTT vykdo tam tikrus tyrimus, kurie liečia liberalcentristams palankias įmones, tačiau jis pabrėžė neturintis tai pagrindžiančių duomenų.

Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis atkreipė dėmesį, jog premjero pareiškimai, kad jis nematė VSD dokumento, rodo, kad Vyriausybėje yra susiklostę nenormalūs santykiai. „Šis klausimas visų pirmiausiai turėjo būti sprendžiamas Vyriausybės lygmenyje. O tai, kas vyko, yra blogai, šie klausimai turėjo būti išspręsti anksčiau“, – sakė jis.

Su socialdemokratų lyderiu Algirdu Butkevičiumi 15min.lt susisiekti nepavyko. 

Politologas: elgiamasi netinkamai

Politologas Algis Krupavičius teigia, kad tai, kas iš tiesų įvyko tarp R.Palaičio ir FNTT vadovybės, žino tik pats R.Palaitis, V.Gailius ir V.Giržadas bei aukščiausi valstybės vadovai.

Vien jau dėl to, kad A.Kubilius reiškia palaikymą FNTT vadovybei, A.Krupavičiaus įsitikinimu, ministrui nederėjo skubiai imtis radikalių sprendimų. „Atrodo, kad politikai dalijasi į dvi stovyklas: vienoje – R.Palaitis, prezidentė, kitoje – premjeras, jo frakcija ir galbūt Seimo vadovybė. Valdžioje esantys politikai turi suvaldyti situaciją, nes kol kas elgiamasi netinkamai“, – 15min.lt pabrėžė politologas.

Jis akcentavo, kad visuomenei pateikiama per mažai informacijos apie šį konfliktą.

„Dalis informacija yra neviešinama, tačiau reikia rasti būdą pasakyti visuomenei, kodėl įvyko konfliktas ir kodėl buvo priimti tokie sprendimai. Užkulisiuose kalbama apie informacijos „Snoro“ buvusiems akcininkams nutekinimą, tačiau viešai niekas nepaaiškinama. Todėl šis karas atrodo keistai“, – sakė A.Krupavičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min