Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 21d. 06:05

G.Nausėda rimtai svarsto: „Jei kandidatuosiu, sieksiu paramos iš plataus partijų spektro“

Gitanas Nausėda
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Gitanas Nausėda

SEB banko analitikas Gitanas Nausėda dar nėra viešai atsakęs, ar kitąmet sieks Lietuvos prezidento posto. Tačiau tiek prasidėjusiose apklausose, tiek viešojoje erdvėje jo pavardė tarp galimų kandidatų minima vis garsiau. Ekonomistas vyksta į susitikimus su gyventojais įvairiuose rajonuose ir nuolat šmėžuoja televizoriaus ekrane ar girdimas radijuje, pasirodo net kultūrinės žiniasklaidos viršeliuose. G.Nausėda sako, kad sprendimą dėl rinkimų priims iki spalio vidurio, o jei nutars kandidatuoti – sieks plataus partijų spektro paramos.

Jokiai partijai nepriklausantis ir aktyvioje politikoje nedalyvaujantis Gitanas Nausėda staiga šovė į reitingų lentelių viršūnę. Ekonomisto reitingas apklausose per trejus metus išaugo aštuonis kartus: užpernai už G.Nausėdą būtų balsavę mažiau nei du procentai apklaustųjų, 2018 m. – daugiau nei 15,1 proc. ir šis skaičius tik didėja.

Rinkimų kampanija neprasidėjusi ir daugelis galimų jos dalyvių nėra paskelbę apie savo kandidatavimą. Bet kai kurių jų veiksmai leidžia nujausti, kad vyksta pasirengimas aršiai politinei kovai. Štai G.Nausėda rugpjūčio 24 d. lankysis Jurbarke.

Stebisi padidėjusiu dėmesiu

Šis susitikimas jau reklamuojamas vietos žiniasklaidoje. Tokį skelbimą aptiko ir juo socialiniame tinkle pasidalino premjero Sauliaus Skvernelio, galimo G.Nausėdos konkurento rinkimuose, patarėjas Skirmantas Malinauskas.

Oficialiai skelbiama, kad SEB banko analitikas dalinsis ekonominėmis įžvalgomis, tačiau temų spektras pakankamai platus, kad leistų aptarti ir politinius klausimus.

Tai yra vienas iš kokių šešių šimtų ar septynių šimtų mano renginių regionuose, kur aš važiuoju susitikti su vietiniais žmonėmis.

„Tai yra vienas iš kokių šešių šimtų ar septynių šimtų mano renginių regionuose, kur aš važiuoju susitikti su vietiniais žmonėmis. Joks atlygis nėra už tai mokamas. Kalbamės apie tai, kur yra mano kompetencijos: ekonominė situacija, regionų politika, situacija. Visa tai jau dariau nei daug, nei mažai – aštuoniolika metų. Kažkodėl tik dabar per tokį keistą padidinamąjį stiklą pradėta žiūrėti į tas visai normalias praktikas“, – teigė G.Nausėda.

Pastebėjus, kad dėmesys nėra atsitiktinis, nes jo pavardė vis dažniau siejama su prezidento rinkimų kova ir atsiranda apklausose, SEB banko analitikas pripažino, kad supranta papildomą susidomėjimą.

„Bet ką man dabar daryti? Nebedirbti savo darbo, kurį dirbau aštuoniolika metų?“ – juokėsi jis.

Paklaustas, ar renginys Jurbarke organizuojamas SEB banko, G.Nausėda teigė, kad tai vietos smulkiųjų verslininkų iniciatyva.

„Aš esu pakviestas jame apsilankyti“, – teigė ekonomistas, pridurdamas, kad vyks į Jurbarką darbo metu ir SEB tam neprieštarauja, nes tai su jo tiesioginiu darbu susijęs renginys.

Labai rimtai svarsto, apsispręs spalį

Kalbėdamas apie kandidatavimą į prezidento postą, G.Nausėda pripažino, kad svarsto labai rimtai ir sprendimą žada priimti iki spalio 10 dienos. Kandidatavimo atveju jis teigė paliksiąs savo pareigas ir atsidėsiąs tik politinei veiklai.

„Jūs sekate viešąją erdvę, matote tas diskusijas... Kandidatas, kuris eina į politinius rinkimus nenorėdamas nei vienos politinės jėgos paramos, būtų keistas kandidatas.

Jei jau nuspręsčiau eiti į rinkimus, tai siekčiau platesnės paramos, iš plataus partijų spektro.

Jei jau nuspręsčiau eiti į rinkimus, tai siekčiau platesnės paramos, iš plataus partijų spektro. Ir iš dešiniųjų, ir iš centro, ir net iš kairiųjų. Jungiamasi būtų ne pagal pavardę, žmogų, o pagal rinkimų programą, kurią jis skelbia.

Jei jis skelbia programą, kurioje daug socialinės atskirties klausimų, tai aš manau, kad ten gali išskaityti sau nemažai naudingų dalykų ir kairiosios partijos“, – svarstė G.Nausėda, ragindamas palaukti galutinio apsisprendimo ir tik tada konkrečiau kalbėti apie jį remsiančias politines partijas ar judėjimus.

Bankas atsiriboja nuo politinės veiklos

SEB banko atstovai lakoniškai įvertino analitiko G.Nausėdos veiklą. Konkretaus renginio Jurbarke jie nekomentavo, tačiau pabrėžė, kad susitikimai su rajonų gyventojais – įprasta praktika.

„G.Nausėda yra vyriausiasis SEB banko ekonomistas, todėl jo dalyvavimas įvairiuose su ekonomika susijusiuose renginiuose, susitikimuose, konferencijose ir diskusijose yra įprasta praktika. Kaip banko vyriausiasis ekonomistas G.Nausėda yra dažnai kviečiamas pasidalinti savo įžvalgomis su visuomene“, – savo atsakyme teigė Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė, SEB banko atstovė žiniasklaidai.

SEB griežtai atsiribojo nuo bet kokios politinės veiklos ir politinių ambicijų, nekomentuodamas G.Nausėdos asmeninių planų.

„Pabrėžiame, kad SEB bankas savo veikloje vadovaujasi verslo etikos kodeksu, kuriame įtvirtintas principas nedalyvauti politinėje veikloje. SEB nepalaiko politikų ar politinių organizacijų, partijų, neteikia joms finansinės ar bet kokios kitos paramos“, – pabrėžiama atsakyme.

Z.Vaigauskas: „Kampanijas visi pradeda anksčiau“

Buvęs Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas 15min pripažino, kad aktyvi kandidatų veikla dar prieš rinkimų kampanijos oficialią pradžią yra sena problema, kurią demokratijoje išspręsti sudėtinga.

„Yra sakoma, kad rinkimai prasideda tada, kai užsidaro balsadėžės. Tada politikai jau pradeda dirbti būsimiems rinkimams“, – juokavo Z.Vaigauskas.

„Įstatymas pas mus aiškiai numato tam tikrus etapus, kai oficialiai paskelbiami prezidento rinkimai. Iki gruodžio mėnesio, kai prasidės rinkimų kampanija, reguliavimo, kurį atliktų VRK ar kitos institucijos, kaip ir nėra.

Bet kalbėti, kad tuo laikotarpiu nevyksta rinkimų kova būtų neteisinga. Įstatymas sako tik tai, kad tos išlaidos, kurias patirs kandidatas, reklamuodamasis viešojoje erdvėje, turėtų būti deklaruotos, jei jis nuspręs registruotis kandidatu“, – vieną prievolę, apibrėžiančią laiką iki oficialios kampanijos pradžios, pažymėjo buvęs VRK vadovas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas

Jis pripažino, kad dabartinė tvarka palieka neaiškumų, tačiau rinkimų kampanijos ilginimas esą jų neišspręstų.

„Ir taip pas mus kampanija pakankamai ilga. Prailginti ją ir paversti pagal tą politologų formulę, kad baigiasi viena kampanija ir prasideda kita, būtų nekorektiška“, – teigė Z.Vaigauskas.

„Mano vertinimu, ne tik Gitanas Nausėda, bet ir kiti kandidatai pradeda savo kampanijas anksčiau. Vygaudas Ušackas klausia žmonių, ar jam verta kandidatuoti. Amerikiečiai turi priešrinkiminę kampaniją, kuri prasideda partijų viduje dar likus dviems metams iki rinkimų. Daug kur tos kampanijos prasideda stipriai ankstokai“, – darė išvadą buvęs VRK pirmininkas.

Jis priminė, kad anksčiau rinkimų kampanija trukdavo tik mėnesį, o neeilinių rinkimų metu visi rinkimai organizuojami tik per 45 dienas. Z.Vaigauskas pastebėjo ir tai, kad dažnai rinkimų kampaniją paankstina žiniasklaidos interesas. Viešojoje erdvėje labai anksti pradedamos skelbti galimos pavardės, pasigirsta politologų svarstymai.

„Valdas Adamkus, atvykęs iš Amerikos, buvo pradėjęs labai plačią kampaniją, kad jam nebūtų kliūčių dėl registravimosi kandidatu, nes jis nebuvo gyvenęs Lietuvoje. Tuo metu ir parašai buvo renkami, ir palaikymo ieškoma“, – pasakojo buvęs VRK vadovas, primindamas ankstyvą viešą veikimą.

„Prisimenu ir pirmąją rinkimų kampaniją, kai buvo išrinktas Algirdas Mykolas Brazauskas. Tada kalbos irgi prasidėjo dar tada, kai buvo priimama Konstitucija“, – priminė Z.Vaigauskas.

Kai ateina tikroji rinkimų kampanija, nuomonė jau būna suformuota. Rinkėjai jau nebeskiria, ar ten komitetas, ar ten politikas, jie jau paveikti iki tol buvusios veiklos.

Buvęs VRK pirmininkas teigė, kad yra valstybių, kuriose rinkimų kampanija traktuojama labai griežtai ir iki jos draudžiama net prabilti apie rinkimus.

„Yra valstybių, bet jos nelabai demokratinės, kuriose draudžiama iki tam tikro laiko net užsiminti apie rinkimus... Baltarusija, Afrikos valstybės“, – pastebėjo jis.

Pasak Z.Vaigausko, didžiausia problema, kad ankstyvas „prisišaudymas rinkimams“ sukuria nelygiateisišką situaciją kandidatams, kurie negali pradėti dalyvauti kovoje anksčiau laiko dėl užimamų pareigų.

„Jie atsiduria savotiškoje nuskriaustoje padėtyje“, – pripažino buvęs VRK vadovas. „Įstatyme numatytas tik vienas situacijos išlyginimo būdas. Jei ponas G.Nausėda nuspręstų kandidatuoti, tai jis deklaruotų iki tol gautą paramą, sumažindamas būsimosios kampanijos išlaidas. Bet čia jau daugiau etinis sprendimas. Kandidatas pats deklaruoja tą išleistą sumą“, – sakė Z.Vaigauskas.

Jo teigimu, ydinga praktika naudojasi ir kai kurie visuomeniniai komitetai ar partijos, teikiančios labdarą ar kitokias paslaugas. Rinkimų kampanijos metu tai būtų galima traktuoti kaip papirkimą, tačiau iki jos tai visiškai legali veikla.

„Kai ateina tikroji rinkimų kampanija, nuomonė jau būna suformuota. Rinkėjai jau nebeskiria, ar ten komitetas, ar ten politikas, jie jau paveikti iki tol buvusios veiklos“, – teigė Z.Vaigauskas.

Komentarai: 41

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Aktualu

Pramuštą ratą keitęs neblaivus panevėžietis prisipažino vairavęs girtas

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Aktualu

Donaldas Trumpas nori privatizuoti JAV pajėgas Afganistane

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Gyvenimas

Indų plovikliai: kokios medžiagos kelia didžiausią pavojų?

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Gazas

BMW pristato ateities SUV – visiškai elektrinį, autonominį „Vision iNext“

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Aktualu

Panevėžio rajone „Audi“ vairuotojo akistata su stirna vos nesibaigė tragiškai

Pasaulis kišenėje

Kvapą gniaužiančios panoramos, kurios atsiveria kylant lyniniais keltuvais

Aktualu

JAV svarsto galimybę steigti nuolatinę karinę bazę Lenkijoje

Naujienos

Aktualu

Lietuvoje daugėja skundų dėl darbo sąlygų: daugiausia ginčų – dėl neišmokėtos algos

Verslas

Lietuviški mobilieji mokėjimai jau veikia – paleido sukurtą programėlę

Vardai

MTV apdovanojimai: Jennifer Lopez triumfo vakaras ir „Havana“ klipo pergalė

Maistas

Ryški ir skani moliūgų sriuba: rinkitės iš paprastų ir trintų. 12 receptų

Aktualu

Fotokonkurso „Žalia vasara“ finalas: išrinkite gražiausias skaitytojų vasaros nuotraukas

Pasaulis kišenėje

Prastėjanti Kadagių slėnio pažintinio tako būklė: kalta pigi mediena?

24sek

Prie „Ryto“ arenos – neįprastas krepšininkų automobilių parkas

Gazas

Rinks „Geriausią Lietuvos vairuotoją 2018“ – laimėtojo laukia išskirtinis prizas

Vardai

Dėl įtartino sambūrio policijos pareigūnams teko drausminti reperį Ironvytą

Verslas

Verslo parko statybas sostinės Laisvės prospekte planuojama pradėti 2019-aisiais

Verslas

Tyrimas: stiprėja naktinėjimo tendencija – ekranai skatina eiti miegoti vis vėliau

24sek

Buvęs „Ryto“ gynėjas grįžta į Lietuvą

Verslas

Kvitų žaidimo „efektas“ – viešojo maitinimo sektoriuje papildomai deklaruota 2,4 mln. eurų

Kultūra

Literatūros kritikas Aleksandras Žalys bus laidojamas Raudėnuose

24sek

Lietuviška pasaka: kaip programuotojas iš mėgėjų lygos įšoko į Italijos krepšinio elitą

24sek

Kazys Maksvytis užbaigė „Neptūno“ komplektaciją paskutiniu pažįstamu pirkiniu

Su širdies nesulaukusiu tėčiu atsisveikinusi Austėja: būtina kalbėti apie donorystę

Aktualu

Vilniuje susidūrė du „VW Passat“, avariją sukėlė NATO karys iš Vengrijos

Aktualu

S.Skvernelis įgyvendinti priemones, kurios sureguliuotų kainas, žada jau rudenį

Gyvenimas

Maratone širdis ir idėja gali būti stipresnė už kūną – kaip išmokti klausytis kūno signalų?

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min