Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 12d. 09:21

G.Nausėdos rinkimų štabo strategas – prezidentą ir naują krikdemų partiją siejanti gija

M.Kubilius, G.Nausėda, D.Nausėdienė 15min tema
Filharmonijos/Dmitrijaus Matvejevo nuotr. / M.Kubilius, G.Nausėda, D.Nausėdienė

Konservatyviomis ir krikščioniškomis vertybėmis grįstą partiją kuriantys parlamentaras Rimantas Dagys ir „Pro Patria“ galva Vytautas Sinica sulaukia pagalbos iš šalies. Bent jau tokį įspūdį galima būtų susidaryti iš to, jog politinės jėgos kūrėjų draugijoje atsirado filosofas Mindaugas Kubilius, rengęs rinkiminę Gitano Nausėdos strategiją ir neslepiantis asmeninės draugystės su prezidentu. Tačiau prezidentas G.Nausėda bet kokių sąsajų su patriotine ir krikščioniška jėga kratosi – jis pabrėžia nedalyvaujantis partijų kūrimo procese.

Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD) po nesutarimų su partijos vadovybe palikęs Seimo narys Rimantas Dagys vasaros pabaigoje pareiškė, jog liberalios pasaulėžiūros vyravimas Lietuvos politikoje veda valstybę į aklavietę. Jis patikino, kad dėl to spontaniškai „iš apačios“ esą kuriasi nauja politinė jėga.

„Tą procesą smarkiai paskatino ir prezidento Gitano Nausėdos kampanija, ypač prigimtinių tiesų ir siekio kurti Gerovės valstybę ant tvirtų pamatų deklaravimas“, – lyg tarp kitko užsiminė jis.

Gerovės valstybę? Tokią idėją prieš prezidento rinkimus ir po jų nuolat pabrėžia G.Nausėda. Gerovės valstybės partijos pavadinimas yra rezervuotas Registrų centre, tačiau R.Dagys 15min patikino, kad jį rezervavo tikrai ne kuriamos jėgos iniciatoriai.

„Artimiausiu metu mes apsispręsime dėl galutinio pavadinimo, tada jau tikrai matysite, koks jis yra“, – patikino politikas.

Anot parlamentaro, šiuo metu naujai kuriama jėga telkia narius.

„Bus visa eilė konferencijų, kuriose mes pristatysime, ką mes žadame daryti. Čia bus ir Telšiuose, ir Marijampolėje, Kaune dabar laukia. Informuosime, viskas bus pranešta spaudai“, – pareiškė jis.

Viena iš konferencijų, kurią minėjo R.Dagys, sekmadienį po mišių vyks Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys

Naujos partijos konferencijos pranešėjas – G.Nausėdos rinkimų štabo strategas

Konferencijoje „Kodėl Lietuvai reikalingas krikščioniškų vertybių sugrįžimas į viešąjį gyvenimą“ pasisakys ne tik V.Sinica, R.Dagys bei buvęs parlamentaras Arvydas Akstinavičius, bet ir filosofas Mindaugas Kubilius, kurio pavardės anksčiau skelbtame naujos partijos iniciatorių sąraše nebuvo.

„Jis vienas iš tos konferencijos pranešėjų yra, – tiesiai paklaustas, ar M.Kubilius padeda kurti partiją, aiškino R.Dagys. – Na, mes tiesiog su juo bendradarbiaujame... tai (...) Na, vienas iš pranešėjų. Žmogus, pasiruošęs šia tema kalbėti. Jis yra šiaip filosofas pagal savo išsilavinimą (...) Partijos pristatymas bus tada, kai bus ta iniciatyvinė grupė užregistruota ir visa kita. Dabar yra visa eilė tokių vertybinių diskusinių konferencijų, kuriose ir bus diskutuojama dėl tokios partijos ateities, reikalingumo, kam ji turėtų atstovauti. Tai yra įžanginės konferencijos, kuriose dalyvauja labai platus spektras žmonių.“

M.Kubilius dirbo G.Nausėdos rinkimų štabe.

Kaip nurodo jis pats – nuo 2018 gegužės iki 2019 metų liepos jis buvo G.Nausėdos rinkimų štabo strategijos patarėju.

Ž.Gedvilos nuotr. /Gitanas Nausėda ir Mindaugas Kubilius (pirmasis dešinėje)
Ž.Gedvilos nuotr. /Gitanas Nausėda ir Mindaugas Kubilius (pirmasis dešinėje)

„Nepriklausomo kandidato“ statusas buvo pamatuotai pasirinkta ir itin pranaši pozicija. Solidžią Gitano pergalę būtent lėmė stabiliai išlaikytas strateginis pranašumas ir strateginė disciplina, įgyvendinant nusimatytas taktikas“, – vėliau feisbuke G.Nausėdos sėkme it savo džiaugėsi M.Kubilius.

Aš partijos tai nekuriu.

Kokį vaidmenį G.Nausėdos strategas šiuo metu atlieka naujai kuriamoje jėgoje?

„Mane kaip filosofą pakvietė. Kaip filosofą-teologą. Aš partijos tai nekuriu, bet aš, matote, buvau žmogus, kuris daug pasireiškė teologijoje ir tiek“, – 15min paklaustas apie ryšį su kuriama nauja partija, sakė M.Kubilius.

Perklaustas, kad galbūt kaip konsultantas prisideda prie naujos jėgos kūrimo, jis patikino neprisidedantis niekaip: „Ir nenoriu prisidėt, aš daugiau esu versle ir tiek, žinokit. Aš nelabai ką galiu ir pakomentuoti. Išėjau iš politikos – aš toks laimingas būdamas versle, galėdamas rašyti kažką iš teologijos, rašyti straipsnius, aš mielai jums, žinokit, atsiųsiu savo straipsnį kokį nors.“

O darbas su G.Nausėda nutrūko? M.Kubilius patikino, kad taip. Jis pakartojo apskritai nebeturintis reikalų su politika ir nebesantis nei G.Nausėdos, nei sostinės mero Remigijaus Šimašiaus, kurio patarėju miesto strategijai buvo nuo pernai gegužės iki šių metų, komandose.

„Aš užsiimu dabar savo gyvenimu“, – patikino pašnekovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda su žmona Diana
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda su žmona Diana

Rašė inauguracijos kalbą tautai?

Liepos 12 dieną po priesaikos Seime prezidentas S.Daukanto aikštėje perskaitė kalbą, kurios tekstas buvo išsiuntinėtas žiniasklaidai.

Iš dokumento metaduomenų matyti, kad ši kalba, kuri buvo pasakyta jau po prezidento priesaikos, jei ne sukurta paties M.Kubiliaus, tai bent jau parašyta jo kompiuteriu.

„Įkvėpta galbūt ir mano. Diskutavome ilgai su Gitanu. Mes išliekame draugai asmeniniai, bet aš iš politikos išėjau“, – 15min M.Kubiliui užsiminus apie šią kalbą, sakė pašnekovas.

Paklaustas, kuo pasireiškia jo asmeninė draugystė su prezidentu, jis teigė: „Suprantat, aš vakare atsisėdu prie ikonos ir pasimeldžiu už Lietuvos prezidentą kaip katalikas. Tai va (...) Tuo ir tepasireiškia.“

„Kultmisijų“ archyvo nuotr./Mindaugas Kubilius, filosofas
„Kultmisijų“ archyvo nuotr./Mindaugas Kubilius, filosofas

Prezidento atstovai į 15min klausimus apie galimą G.Nausėdos indėlį į naujos partijos kūrimą, atsakė paprastai.

„Nei prezidentas, nei jo komanda nedalyvauja partijų kūrimo ar plėtros procesuose. Prezidentas keletą metų yra asmeniškai pažįstamas su M.Kubiliumi, jis buvo prisidėjęs prie rinkiminės kampanijos. Tačiau dabartinėje prezidento komandoje jis nedirba“, – teigiama prezidento atstovo spaudai Antano Bubnelio komentare.

Suprantat, aš vakare atsisėdu prie ikonos ir pasimeldžiu už Lietuvos prezidentą kaip katalikas.

M.Kubilius ir G.Nausėda iš tiesų pažįstami kelerius metus. 15min portale buvo publikuojami jų bendros autorystės straipsniai.

Į sceną lips R.Masiulis?

Jau eidamas prezidento pareigas G.Nausėda, kalbėdamas apie partijas apskritai, tikino matantis nišų naujoms politinėms organizacijoms.

„Tokių nišų tikrai yra, nes kai kurios partijos ne visai atstovauja savo pavadinimus“, – rugsėjo 3-ąją interviu „DELFI Dėmesio centre“ komentavo šalies vadovas.

Apie tai, kad TS-LKD nusigręžė nuo vertybinių principų, yra pabrėžęs tiek V.Sinica, tiek konservatorių vadovybę suliberalėjimu kaltinantis R.Dagys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rokas Masiulis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rokas Masiulis

Ankstesni prezidento vieši pasvarstymai, susiję su buvusiu susisiekimo ministru Roku Masiuliu, sukėlė klausimų, ar valstybės vadovas nepurena dirvos prezidentinei partijai.

„Nenustebčiau, jei atsirastų naujas politinis judėjimas, kurio lyderis būtų ponas Masiulis. Bet savaime suprantama, kad tai yra mano požiūris iš šono. Pats R.Masiulis turi apsispręsti dėl to, kokios ateities jis siekia“, – su premjeru Sauliumi Skverneliu suderinęs Vyriausybės sudėtį rugpjūčio 7 dieną kalbėjo valstybės vadovas.

Neigdamas kalbas apie galbūt kuriamą prezidentinę partiją G.Nausėdos vyriausiasis patarėjas, Vidaus politikos grupės vadovas Povilas Mačiulis, interviu 15min tik dar labiau jas pakurstė.

Nors jis pabrėžė, kad prezidentas nedalyvauja nei senų, nei naujų galimų partijų veikloje, patarėjas pridūrė, kad valstybės vadovas tikisi, jog artėjantys Seimo rinkimai atneš naujovių, kad bus naujų žmonių, kurie padės įgyvendinti pagrindinį tikslą – gerovės valstybės viziją.

„Akivaizdu, kad jo politinis kapitalas leidžia jam mažų mažiausiai dalyvauti kažkurios partijos sąraše, tačiau tas kapitalas galėtų leisti jam ir būti sąrašo, kažkokios jėgos lyderiu“, – apie R.Masiulio galimą politinę ateitį kalbėjo P.Mačiulis.

Nespėliojam, kai bus ir kas bus, pamatysit.

Ar gali būti, kad R.Masiulis, įkvėptas prezidento, ryžtųsi susieti save su krikdeminės pakraipos partija?

Kodėl ne – R.Masiulis yra pabrėžęs, kad krikščioniškosiomis vertybėmis vadovaujasi ir darbe. Beje, praėjusios kadencijos Vyriausybei pasiūlius priimti liberalų dirbtinio apvaisinimo įstatymą, R.Masiulis atskirąja nuomone pasiūlė konservatyvesnį variantą.

Kalbėdamas su 15min R.Dagys galimo R.Masiulio įsiliejimo nepatvirtino, bet ir nepaneigė.

„Visokių kalbų yra, pamatysit, pamatysit. Kaip bus... Kol kas tiek informacijos, kiek galiu pasakyti, nespėliojam, kai bus ir kas bus, pamatysit“, – intrigą išlaikė Seimo narys.

Su R.Masiuliu 15min susisiekti nepavyko – buvęs ministras į portalo žinutę neatsakė.

Dėl atminimo lentos stojo į „Pro Patria“ pusę

G.Nausėdos viešai reiškiamo prielankumo „Pro Patria“ (beje, šios organizacijos interneto tinklalapis ėmė talpinti G.Nausėdos pranešimus spaudai) ar šiai organizacijai prijaučiantiems nepastebėti sunku.

Tai ypač akivaizdu diskusijose apie atminimo lentą Jonui Noreikai, kuri buvo pakabinta praėjusią savaitę „Pro Patria“ vykusio mitingo metu.

Sostinės mero Remigijaus Šimašiaus sprendimą nuimti lentą Generolui Vėtrai prezidentas pavadino neišmintingu ir sukiršinusiu visuomenę.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Prie Vrublevskių bibliotekos ruošiamasi Jono Noreikos pagerbimui
Luko Balandžio / 15min nuotr./Prie Vrublevskių bibliotekos ruošiamasi Jono Noreikos pagerbimui

Antradienio vakarą stebėdamas futbolo rungtynes tarp Lietuvos ir Portugalijos G.Nausėda nepraleido progos grybštelėti merui kalbėdamas apie stadioną: „Nepakanka Vilniuje tik lenteles nuiminėti. Reikia ir padaryti kažką daugiau, kažką sukurti. Tikiuosi, kad mes padarysime kažką gražaus.“

Kad prezidentui nesvetimos nacionalistinės, tautininkų reiškiamos idėjos, galima spręsti ir iš inauguracijos dieną prie paminklo J.Basanavičiui G.Nausėdos pasakytų žodžių.

„Kas dar svarbu – šitas žmogus puoselėjo mūsų tautinę tapatybę tuo metu, kai jai buvo daugiausiai pavojų. Šiandien aš matau, kad mūsų tautinei tapatybei taip pat kyla pavojai. Galbūt ne tiek dėl to, kad mes patys nebesugebame tos tautinės tapatybės išlaikyti. Bet dėl to, kad yra daugybė pagundų – globalizuotas pasaulis, daug visokių tarptautinių srovių, kurios galbūt labiau kitąkart ir pakreipia labiau paveikius žmones ta tokia, sakyčiau, globalizmo kultūros link. Ir tautinės tapatybės puoselėjimas šiandien tampa kaip reta, ir kaip kitaip būtų sudėtinga ir išsireikšti – tikrai kaip reta sudėtingas uždavinys, kurį reikia mums įgyvendinti“, – kalbėjo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Sinica
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Sinica

Globalizmo baubą dažnai pabrėžia organizacijų, kurių atstovai ir lipdo naująją partiją, nariai. Pavyzdžiui, „Pro Patria“ valdybos pirmininkas V.Sinica, kalbėdamas su „Respublika“, yra sakęs, jog globalizmas paprasčiausiai perspaudė perdirbinėdamas tautines valstybes ir kurdamas atviras visuomenes.

Viešose diskusijose „Pro Patria“ tiesiogiai ir netiesiogiai buvo įvardinta fašistine organizacija. Atsakydamas į tai portale bernardinai.lt V.Sinica neseniai sakė, jog etiketės klijuojamos norint priešininką paversti grėsmingu.

„Nacionalizmas pagal apibrėžimą nurodo į demokratiją – tautą, valdančią save. Akademinėje, mokyklinėje literatūroje ir visur kur apie jį yra atsakingai ir nepolitikuojant kalbama, nacionalizmas neturi jokio agresyvaus elemento, ir jį susieti su fašizmu ar nacizmu yra tikrovės apvertimas“, – aiškino jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:07
01:20
02:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min