Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 8d. 07:32

G.Kirkilas – aukštojo mokslo nelegalas

Gediminas Kirkilas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Dėstytojai ir kurso draugai studento G.Kirkilo nėra net akyse matę.

Gediminas Kirkilas apsirūpino vadybos ir verslo administravimo magistro diplomu teturėdamas vidurinio mokslo baigimo pažymėjimą.

Sovietinės aukštosios partinės mokyklos smegenų plovimą Vilniaus universitetas (VU), pažeisdamas įstatymus, palaikė bakalauro studijomis. Dėstytojai ir kurso draugai studento G.Kirkilo nėra net akyse matę, o VU rektorius Benediktas Juodka apsimeta nieko nežinąs, nors pats pasirašė tuomet jau krašto apsaugos ministro pareigas ėjusio G.Kirkilo nelegalų diplomą. Tačiau demaskuoti Plechanovo akademijos nelegalo Viktoro Uspaskicho pavyzdžiu niekas neketina. Politiškai nenaudinga.

LNK „Paskutinei instancijai“ Studijų kokybės vertinimo centro vadovas Eugenijus Stumbrys paaiškino: „Seimo įstatymas labai aiškiai sako, kad aukštųjų partinių mokyklų diplomai nėra dokumentai, kurie liudija aukštąjį išsilavinimą. Stojant į magistrantūrą aukštasis išsilavinimas būtinas.“

Jeigu būtų paskaitas lankęs, tai nebūtų tokių vėjų apie ekonomiką kalbėjęs, sako dėstytoja, socialinių mokslų daktarė Aušra Maldeikienė, kurios studentų sąrašuose G.Kirkilas buvo, bet nei egzaminų, nei įskaitų nelaikė.

Dar E.Stumbrys sakė, kad G.Kirkilas, norėdamas su tuo aukštosios partinės „diplomu“ pretenduoti į magistro studijas, turėjo ateiti į Studijų kokybės vertinimo centrą. Kita vertus, direktorius pripažįsta, kad netgi nebūtų pradėjęs vertinti to dokumento, nes pagal įstatymą jo vertė aiški. Jis yra niekinis.

Visiems kitiems niekinis, bet ne G.Kirkilui. Politiko atvejį VU komercinis padalinys – Tarptautinė verslo mokykla (TVM) – įvertino kaip išskirtinį. T. y. ne tik priėmė mokytis, bet ir sudarė sąlygas nelankyti paskaitų, nelaikyti egzaminų sesijų su bendrakursiais ir t. t. Magistro darbą (visi, kurie jį įveikė, žino: sunku ir reikalauja daug laiko) G.Kirkilas gynė jau būdamas krašto apsaugos ministras.

„Jeigu būtų paskaitas lankęs, tai nebūtų tokių vėjų apie ekonomiką kalbėjęs“, – sako dėstytoja, socialinių mokslų daktarė Aušra Maldeikienė, kurios studentų sąrašuose G.Kirkilas buvo, bet nei egzaminų, nei įskaitų nelaikė. Paskaitų – taip pat nelankė. „Norėčiau tam žmogui pažiūrėti į akis ir paklausti, kaip jis gavo diplomą“, – sako A.Maldeikienė.

Kirkilo magistro darbas slepiamas

Bankininkas be mokslinio ir pedagoginio laipsnio Julius Niedvaras, kuris dabar vadovauja TVM, vos išgirdęs LNK „Paskutinės instancijos“ klausimus, sumadaravo rankomis: „Tik su teisininkais!“ Ką jis tuo norėjo pasakyti? Gal tai, kad šiaip jau viešas dokumentas – magistro darbas G.Kirkilo atveju buvo skubiai „įslaptintas“. TVM biblioteka jį atsisakė pateikti, o po savaitės J.Niedvaras parašė laišką, jog G.Kirkilo magistro diplomo paskaityti neduos, nes taip saugo politiko „asmens duomenis“.

„Paskutinės instancijos“ komanda spėja, kad vietoj magistro darbo G.Kirkilas yra pateikęs skandalingąjį 2K projektą, kurį demaskavo velionis VSD darbuotojas Vytautas Pociūnas. Tas pats 2K, kuris Kaliningrado tranzito problemas sprendė iš dalies perleidžiant Rusijai krovinių gabenimo per Lietuvą kontrolę. Darbo viešas gynimas taip pat nepaliko pėdsakų TVM tuometinių dėstytojų atmintyje.

Magistro darbo turinio skandalingumas būtų pateisinama priežastis pažeidinėti galiojančią tvarką ir slėpti magistro darbą. Visų kitų Gediminų, Onyčių ir Petriukų magistro darbai VU bibliotekoje yra lengvai pasiekiami.

Tačiau J.Niedvarui, nutūpusiam aukštojo mokslo šventovėje taip pat pritaikius išimtį, – net katedrai vadovauti reikalingas mokslo ir pedagoginis laipsnis – tai nė motais. Jo biznis kitas. Jis su VU rektoratu TVM pavyzdžiu „kirkilizuos“ visą Vilniaus universitetą. Parduos pastatus, pastatys naujus. Projekto kaina – šimtamilijoninė. Lėšomis rūpinsis ir kreditus garantuos valstybinis universitetas, o disponuos juo TVM. Tada jau ne tik ten, bet ir visame universitete svarbiausias veiksnys bus studento mokumas, o ne jo žinios, talentai ir valstybės interesas ugdyti jaunąją kartą, kad ji galėtų konkuruoti žiniomis grįstame pasaulyje.

Aukštojo mokslo reforma išparduodant aukštųjų mokyklų turtą ir jas perstatant už struktūrinių fondų pinigus – vienintelė pateisinama priežastis, kodėl švietimu susidomėjo buvęs bankininkas.

G.Kirkilas sprunka nuo klausimų

Priminsiu, kad ir G.Kirkilo „aukštasis partinis“ mokslas turėjo labai miglotą pradžią Restauracijos institute, kur G.Kirkilas atsirado lyg Pilypas iš kanapių, ir tiksliai – greta disidento, politinio kalinio Mindaugo Tomonio. KGB kankinys ir jaunasis „Suslovas“ (sovietinis ideologas) – taip jį vadino architektai.

Tai mačiusi architektė restauratorė Arimeta Vojevodskaitė „Paskutinei instancijai“ liudijo: „Keli architektai mane įspėjo: „Nelaidyk liežuvio, čia baisus žmogus atėjo. Tomonis irgi pasakė: „Jis mane pribaigs. Čia mane seka.“ Netrukus po to M.Tomonis paslaptingomis aplinkybėmis žuvo.

Kas dėl G.Kirkilo, tai A.Vojevodskaitė pasakojo, kad G.Kirkilas dirbti nemėgęs. „Jis buvo drausmingas, pareigingas. Politikuodavo. Rūpėjo jam partiniai reikalai daugiau negu restauracija.“ Sako, skundęs instituto pirminės partinės organizacijos sekretorių, tylų ir ramų žmogų, kuris gerai tvarkė partinius popierius ir niekam dėl jų nesuko galvos. Todėl institute visi – ir vadovai, ir paprasti darbuotojai – labai apsidžiaugė, kai po M.Tomonio žūties G.Kirkilą skubiai pasiuntė „į aukštuosius partinius mokslus“...

„Paskutinei instancijai“ pasibeldus į G.Kirkilo kabinetą Seime, politikas demonstratyviai įsikando išvėsusią pypkę. Iš pradžių visi klausimai apie magistro diplomo gavimo aplinkybes atsiduždavo į politiko tylėjimo sieną. Vėliau G.Kirkilas mestelėjo, jog viską žino rektorius B.Juodka.

Iš pradžių visi klausimai apie magistro diplomo gavimo aplinkybes atsiduždavo į politiko tylėjimo sieną. Vėliau G.Kirkilas mestelėjo, jog viską žino rektorius B.Juodka.

B.Juodka tikrai kažką prisimena. Gal G.Kirkilas buvo mokomas pagal „specialią programą“?.. Gal TVM, VU padalinio, jis negalįs kontroliuoti, nes: „Jie ten patys stojimą organizuoja“? Atvejo, kai TSKP aukštosios partinės popierėlis būtų įskaitytas kaip aukštojo mokslo diplomas, rektorius neprisimena.

Tačiau ant G.Kirkilo diplomo drykso būtent jo, B.Juodkos, parašas. Mūsų galva, būtent tai ir yra šito aukštojo mokslo verslo esmė. VU diplomas – Lietuvoje pats prestižiškiausias. Universiteto vadovybė negali organizuoti prekybos aukštojo mokslo pažymėjimais tiesiogiai, bet universitetas gali apaugti savavaldžiais padaliniais, kurie valdo jo turtą, dalija universiteto diplomus, bet neturi universitetinių įsipareigojimų ugdyti mokslininkus, investuoti į mokslą ir t. t. Pinigai rytą – diplomas vakare.

Ar taip buvo ir jums, pone Kirkilai? Politikas užtrenkia duris žurnalistės panosėje. Ir ką tu jam? Politinė situacija dabar tokia, kad G.Kirkilas garantuoja balsus už kontroversišką aukštojo mokslo reformą, kurios pradininkė buvo socdemų Švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė, G.Kirkilo bičiulė ir bendražygė.

Tai pas ją lakstė dabartinis ministras liberalas Gintaras Steponavičius su konservatoriumi Mantu Adomėnu, siūlydami paversti diplomą preke, kurios įsigijimas būtų finansuojamas per komercinius bankus. Bankams valstybė kompensuos palūkanų dalį, ir visiems gerai: ir mokykloms, ir bankams, ir valdžiai, kuri atsikratytų konstitucinės prievolės finansuoti savo piliečių ugdymą. Blogai bus tik valstybei, kurios piliečiai pagal savo žinias ir kompetenciją sparčiai degraduoja, ir piliečiams, kurių dalis europiniame darbo pasidalijime bus Europos šiukšlių deginimas.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkijos liros bėdos: kodėl kelionės į Turkiją atpigs tik kai kuriems lietuviams

Aktualu

Ekspertas: kad išliktų įtakinga, Europos Sąjunga turi atsikratyti trijų trūkumų

Verslas

Agentūros dar nėra, bet direktoriaus atlyginimas jau aiškus

Verslas

Algų negaunantys „Ūkininko patarėjo“ žurnalistai grasina skelbti streiką

Aktualu

Panevėžyje per avariją apgadinti keturi automobiliai, sužeisti du žmonės

Gyvenimas

Kaip efektyviai atsikratyti vaisinių muselių: padės namuose esančios priemonės

Aktualu

Orai.lt: ketvirtadienį – vėl grįš vasariška šiluma

Aktualu

Didžiojoje Britanijoje klesti „nusikalstamas turizmas“: nauji duomenys šokiruoja

Verslas

Gruzino katorga Lietuvoje: dirbo už „ačiū“, miegojo vilkike, prašė vandens ir duonos

24sek

Veteranų susirinkimas Prienuose: M.Lukauskis vėl suvienys jėgas su V.Šeškumi

Aktualu

V.Adamkus: Rusijos prezidento šokis su Austrijos užsienio reikalų ministre – Europos eižėjimo pradžia

Aktualu

Buvęs Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu dėl mokesčių vengimo

Sportas

Dviratininkės V.Šumskytė ir A.Savičiūtė – Europos jaunių vicečempionės!

Vardai

Itališka Karinos Jeremian šeimos šventė: sūnaus krikštatėviais tapo Martynas ir Viktorija Pociai

Aktualu

Buvęs D.Trumpo patarėjas Michaelas Cohenas pripažintas kaltu dėl rinkimų kampanijos pažeidimų

Vardai

Sudaužytų širdžių virpintojas „Rhye“ stebuklingu balsu užbūrė Vilniaus publiką

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

Aktualu

Čečėnija: išpuolius jau rengia užverbuoti 11-mečiai vaikai

Aktualu

Saulius Žukas: Kaip mokome skaityti. Darželis

Aktualu

Trys lietuviai Šiaurės Airijoje nubausti už neteisėto įdarbinimo veiklą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkijos liros bėdos: kodėl kelionės į Turkiją atpigs tik kai kuriems lietuviams

Aktualu

Ekspertas: kad išliktų įtakinga, Europos Sąjunga turi atsikratyti trijų trūkumų

Verslas

Agentūros dar nėra, bet direktoriaus atlyginimas jau aiškus

Verslas

Algų negaunantys „Ūkininko patarėjo“ žurnalistai grasina skelbti streiką

Aktualu

Panevėžyje per avariją apgadinti keturi automobiliai, sužeisti du žmonės

Gyvenimas

Kaip efektyviai atsikratyti vaisinių muselių: padės namuose esančios priemonės

Aktualu

Orai.lt: ketvirtadienį – vėl grįš vasariška šiluma

Aktualu

Didžiojoje Britanijoje klesti „nusikalstamas turizmas“: nauji duomenys šokiruoja

Verslas

Gruzino katorga Lietuvoje: dirbo už „ačiū“, miegojo vilkike, prašė vandens ir duonos

24sek

Veteranų susirinkimas Prienuose: M.Lukauskis vėl suvienys jėgas su V.Šeškumi

Aktualu

V.Adamkus: Rusijos prezidento šokis su Austrijos užsienio reikalų ministre – Europos eižėjimo pradžia

Aktualu

Buvęs Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu dėl mokesčių vengimo

Sportas

Dviratininkės V.Šumskytė ir A.Savičiūtė – Europos jaunių vicečempionės!

Vardai

Itališka Karinos Jeremian šeimos šventė: sūnaus krikštatėviais tapo Martynas ir Viktorija Pociai

Aktualu

Buvęs D.Trumpo patarėjas Michaelas Cohenas pripažintas kaltu dėl rinkimų kampanijos pažeidimų

Vardai

Sudaužytų širdžių virpintojas „Rhye“ stebuklingu balsu užbūrė Vilniaus publiką

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

Aktualu

Čečėnija: išpuolius jau rengia užverbuoti 11-mečiai vaikai

Aktualu

Saulius Žukas: Kaip mokome skaityti. Darželis

Aktualu

Trys lietuviai Šiaurės Airijoje nubausti už neteisėto įdarbinimo veiklą

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min