Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 7d. 09:28

G.Kirkilo braižas ir „Williams“ aferos įgūdžiai

Kirkilas
„Scanpix“ nuotr. / Kirkilas

Rimantas Dagys pasiaukojo dėl LEO LT? Profsąjungų bado akciją išprovokavęs bazinės algos mažinimas tebuvo klaidinantis manevras. Siekta sukelti triukšmą, kurio priedangoje Seimas ypatingos skubos tvarka per šią savaitę iš esmės sutvirtins LEO LT sandorį.

„Kalbėjau su Dagiu tos pačios dienos, kada buvo nuspręsta mažinti bazinę algą, rytą. Jis prisiekinėjo, kad to daryti nereikia. Po to, kiek man žinoma, įvyko Dagio ir Kubiliaus susitikimas, ir tada Dagys pasirašė", – prisimena naujausių įvykių eigą buvęs R.Dagio bendražygis (A.Dagys virto konservatoriumi iš socialdemokrato-dutūkstantininko) Arvydas Akstinavičius.

Jo įtarimus sustiprina Andriaus Kubiliaus iš pažiūros įžūlus pareiškimas, kad slapta nuo visuomenės bazinė alga buvo padidinta „vardan geresnio dialogo". Politiko nuomone, iš tiesų buvo siekiama nukreipti pagrindines visuomenininkų ir profsąjungų pastangas klaidinga kryptimi. Kol profsąjungos badauja prie Seimo dėl algų, Seime tvarkomas privataus abiejų valdžių favorito – VP dešimtuko – reikalas.

„Lygiai taip pat buvo balsuojama ir už pirmąjį sandorio variantą. Tada prie Seimo šurmuliavo minia, kuri protestavo prieš rentas parlamentarams", – pastebėjo panašų valdžios braižą A.Akstinavičius. Tuo metu valdančioji dauguma, praminta 2K jos dvasinių lyderių G.Kirkilo ir A.Kubiliaus garbei, pirmą kartą kėlė rankas už LEO LT.

„Panašiai agresyviai konservatorių politinis buldozeris stūmė „Williams" sandėrį", – primena ir teisininkas Tomas Bakučionis, stebintis naują LEO LT aferos veiksmą Seime.

Balsavimas – jau šį vakarą

Nors viešai skelbiamose Seimo šios savaitės posėdžių darbotvarkėse LEO LT reikalai koncentruojasi ketvirtadienį, tačiau viena svarbiausių paketo dalių – Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių bendrovių įstatymo pataisos – yra šiandienio vakaro darbotvarkėje.

„Tai socialdemokratų ir konservatorių įstatymų leidimo gudrybė, leidžianti „bendru sutarimu", didžiajai daliai parlamentarų išsivaikščiojus, prastumti kontroversiškus sprendimus", – įspėja T.Bakučionis.

„Pasekmės bus tokios: įsigalios privatiems „nacionalinio investuotojo", t. y. LEO LT, savininkams itin reikšminga nuostata įpareigoti Vyriausybę ne panaikinti šią bendrovę, o priešingai – užtikrinti (mūsų, mokesčių mokėtojų lėšomis), kad LEO LT turėtų galimybę nepertraukiamai perpardavinėti elektros energiją, t. y. kad nepertraukiamai būtų užtikrinamas privačių savininkų pelnas", – aiškina Vyriausybės ir VP dešimtuko sumanytų pataisų esmę teisininkas Kęstutis Čilinskas.

Po to bus kitas žingsnis. Vyriausybės siūlymu, ketinama tokias strategines bendroves paskelbti esant aukščiau Civilinio kodekso, t. y., anot K.Čilinsko, „ištaisyti LEO LT sutartyse jos privačių rengėjų įveltą klaidą". Teisininkas aiškina, kad šiuo metu pagal LEO LT sandorį jo pripažinimo niekiniu atveju būtų taikomas Civilinis kodeksas, nustatantis visą restituciją (viso iš valstybės neteisėtai paimto kapitalo grąžinimą valstybei). Nors visus kitus santykius „partneriai" – valstybė ir krautuvininkai – pasižadėjo spręsti privačiame Stokholmo arbitraže.

„Dabar jie klaidą ištaisys ir paskelbs, kad Civilinis kodeksas netaikomas visais klausimais, kuriuos liečia specialiai toms reikšmingoms įmonėms parašytas įstatymas. O jame įrašyta, kad Vyriausybė turi užtikrinti LEO LT sėkmingą veiklą. Civilinis kodeksas negalioja ir kitoms į minėtą sąrašą įtrauktoms bendrovėms", – aiškina teisininkas. Jis sako, kad parlamentarams peršama Civilinio kodekso pataisa bus vienintelė, kuri iš tiesų pridarys bėdų tiems, kurie sieks teisingumo, t. y., valstybę ir jos piliečius apiplėšusio sandorio panaikinimo. „Visos pataisos liečia tik ateities sandorius dėl LEO LT. Atgaline data jos negalios, nes įstatymai į praeitį negalioja. Ateityje, kai bus siekiama atstatyti teisingumą, tai yra panaikinti neteisėtą sandorį, atsimušime į pataisytą Civilinį kodeksą", – sako K.Čilinskas.

Tai, kad valdančioji dauguma stengiasi kuo skubiau, apgaudama visuomenę klaidinančiais manevrais, išgelbėti VP dešimtuko interesus, liudija ir dar vienas iškalbingas faktas. Teisėsaugos pareigūnų profesinės sąjungos lyderis Vytautas Bakas, praėjusią savaitę Seimo Ekonomikos komitetui pateikęs alternatyvų vyriausybiniam pasiūlymą dėl LEO LT sandorio, buvo nustebintas. Ekonomikos komiteto išvadose nė neužsimenama apie šį dokumentą. Komiteto išvadose, pasirašytose „pažangiečio" Dainiaus Budrio, ties grafa „piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai" -melagingas užrašas „negauta".

„Aš asmeniškai gavau dalijamąją medžiagą ir joje buvo mūsų siūlymai, kurių esmė – Seimo kreipimasis į Vyriausybę, kad ši inicijuotų teismo procesą dėl LEO LT sandorio panaikinimo", – stebisi V.Bakas. Jis dar pasakojo, jog posėdyje paklausė energetikos viceministro, ar galima strateginius projektus – jungties su Švedija, naujos atominės statybos – įgyvendinti be LEo LT, ir sulaukė teigiamo atsakymo.

Kubilius ir Staškevičius imituoja priešiškumą?

V.Bakas pasakojo, kad parlamento Ekonomikos komiteto posėdyje Ignas Staškevičius teigė, jog jeigu Seimas priims tas pataisas, nacionalinio energetikos monopolio privatus savininkas – „NDX energija" gali kreiptis į arbitražą.

Tą patį, tik kritikuodami sandorio naikinimo reikalaujančius visuomenininkus, sako ir A.Kubiliaus aplinkos žmonės. Jie teigia, kad sandorio naikinimas išprovokuos privatininkus reikalauti milžiniškų kompensacijų.

Nesusipratimas? Ne. K.Čilinskas daro išvadą, jog šitaip mėginama sudaryti įspūdį, kad privatininkai nenori Vyriausybės pataisų, nors iš tiesų jos parengtos jų naudai, todėl į visus svarstymus kviečiamas „NDX energijai" atstovaujantis I.Staškevičius neteikia jokių siūlymų taisyti Vyriausybės pateiktą pataisų paketą.

„Nuo pat LEO LT sandorio pradžios privatūs teisininkai buvo tik apmokami valstybės, bet projektus rengė privačių LEO LT savininkų naudai. Valstybės interesams rengiant dokumentus nebūdavo atstovaujama", – aiškina K.Čilinskas.

„Vyriausybė ir privačios UAB atstovai imituoja konfliktą, puikiai atlikdami viešųjų ryšių akciją, o iš tiesų yra vykdomas dar G.Kirkilo laikais sukurtas planas. Šio plano esmė – valstybinio energetinio kapitalo perplovimas į privačias rankas", – sako K.Čilinskas.

K.Čilinsko žodžius patvirtina ir A.Kubiliaus akibrokštas dėl jungties su Švedija. Premjeras dievagojosi, jog ją įgyvendins su LEO LT nesusijusi bendrovė, tačiau galop buvo pranešta, kad ta bendrovė bus „Lietuvos energija", priklausanti LEO LT, taigi ir VP dešimtukui.

Visuomenė buvo kvailinama sakymu, jog Europos Sąjungos lėšas valdys valstybinė agentūra. „Viskas pagal planą. Pinigai – valstybės, Europos, o sukurta vertė ir pelnas – privatininkų", – išveda K.Čilinskas.

Pasirašys Adamkus?

K.Čilinskas mano, jog A.Kubilius siekia, kad VP dešimtukas iš LEO LT pasitrauktų (tas buvo numatyta iš pat pradžių dar G.Kirkilo) įspūdingai praturtėjęs ir oriai. „Taip, kaip tai buvo iš pradžių sumanyta. Jie nestatys elektrinių, elektros jungčių, nedės į tuos projektus savo pinigų, tačiau automatiškai įgis 38,3 proc. visos LEO LT sukurtos vertės. Tiesa, dėl įvaizdžio, prieš „skyrybas", tas procentas gali būti sumažintas iki 33,34 proc., bet už tai įtakingiems privatininkams bus pridėtos dovanų dar dvi elektrinės – Kauno hidroelektrinė ir Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė", – aiškina K.Čilinskas, kuris dėl Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovų dviveidės pozicijos šio sandorio požiūriu atsisakė kandidatuoti į Seimą šios partijos sąraše.

Lieka vienintelis klausimas: kuris prezidentas pasirašys labai skubiai A.Kubiliaus stumiamą LEO LT sandėrio pagerinimą. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pamintų savo rinkimų pažadus, jei pasirašytų Seimo dabar priiminėjamą įstatymų paketą. Todėl galima spėti, kad pataisas paskutinėmis darbo dienomis, pavyzdžiui, šį penktadienį, pasirašys Valdas Adamkus.

K.Čilinskas daro išvadą, kad šitaip A.Kubilius arba išvengs D.Grybauskaitės vetavimo (jei ji iš tiesų yra LEO LT sandorio priešininkė), arba padarys prezidentei paslaugą. Jai, kaip didelei realistei, teks konstatuoti faktą: šaukštai jau po pietų.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Didžiojoje Britanijoje klesti „nusikalstamas turizmas“: nauji duomenys šokiruoja

Verslas

Gruzino katorga Lietuvoje: dirbo už „ačiū“, miegojo vilkike, prašė vandens ir duonos

24sek

Veteranų susirinkimas Prienuose: M.Lukauskis vėl suvienys jėgas su V.Šeškumi

Aktualu

V.Adamkus: Rusijos prezidento šokis su Austrijos užsienio reikalų ministre – Europos eižėjimo pradžia

Sportas

Dviratininkės V.Šumskytė ir A.Savičiūtė – Europos jaunių vicečempionės!

Aktualu

Trys lietuviai Šiaurės Airijoje nubausti už neteisėto įdarbinimo veiklą

Aktualu

Buvęs Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu dėl mokesčių vengimo

Aktualu

Buvęs D.Trumpo patarėjas Michaelis Cohenas pripažintas kaltu dėl rinkimų kampanijos pažeidimų

Aktualu

Saulius Žukas: Kaip mokome skaityti. Darželis

Vardai

Itališka Karinos Jeremian šeimos šventė: sūnaus krikštatėviais tapo Martynas ir Viktorija Pociai

Aktualu

Čečėnija: išpuolius jau rengia užverbuoti 11-mečiai vaikai

24sek

NBA naujokų verdiktas – niekas netiki, kad Luka Dončičius dominuos už Atlanto

Aktualu

R.Šlepetys apie saugumą ant bėgių: „Įvertinkime: traukinio stabdymo kelias – 5 futbolo aikštės“

24sek

Broliai Lavrinovičiai atsisveikino su Panevėžiu: „Įsimylėjome šį miestą“

Vardai

Sudaužytų širdžių virpintojas „Rhye“ stebuklingu balsu užbūrė Vilniaus publiką

Aktualu

Lietuvoje viešėjęs hipių žvaigždė Fantuzzi: „Žmonijai reikia pasukti kita kryptimi – sugrįžti į širdį“

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

Vardai

Milijonieriumi vadinęsis Aaronas Perezas už nepilnamečių pornografijos laikymą atsidūrė JAV kalėjime

Aktualu

VRK planuoja skelbti mažiau duomenų apie rinkimuose dalyvavusius kandidatus

Gyvenimas

Kodėl nieko neveikimas gali būti geriau už nuolatinį užimtumą?

Naujienos

Aktualu

Didžiojoje Britanijoje klesti „nusikalstamas turizmas“: nauji duomenys šokiruoja

Verslas

Gruzino katorga Lietuvoje: dirbo už „ačiū“, miegojo vilkike, prašė vandens ir duonos

24sek

Veteranų susirinkimas Prienuose: M.Lukauskis vėl suvienys jėgas su V.Šeškumi

Aktualu

V.Adamkus: Rusijos prezidento šokis su Austrijos užsienio reikalų ministre – Europos eižėjimo pradžia

Sportas

Dviratininkės V.Šumskytė ir A.Savičiūtė – Europos jaunių vicečempionės!

Aktualu

Trys lietuviai Šiaurės Airijoje nubausti už neteisėto įdarbinimo veiklą

Aktualu

Buvęs Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu dėl mokesčių vengimo

Aktualu

Buvęs D.Trumpo patarėjas Michaelis Cohenas pripažintas kaltu dėl rinkimų kampanijos pažeidimų

Aktualu

Saulius Žukas: Kaip mokome skaityti. Darželis

Vardai

Itališka Karinos Jeremian šeimos šventė: sūnaus krikštatėviais tapo Martynas ir Viktorija Pociai

Aktualu

Čečėnija: išpuolius jau rengia užverbuoti 11-mečiai vaikai

24sek

NBA naujokų verdiktas – niekas netiki, kad Luka Dončičius dominuos už Atlanto

Aktualu

R.Šlepetys apie saugumą ant bėgių: „Įvertinkime: traukinio stabdymo kelias – 5 futbolo aikštės“

24sek

Broliai Lavrinovičiai atsisveikino su Panevėžiu: „Įsimylėjome šį miestą“

Vardai

Sudaužytų širdžių virpintojas „Rhye“ stebuklingu balsu užbūrė Vilniaus publiką

Aktualu

Lietuvoje viešėjęs hipių žvaigždė Fantuzzi: „Žmonijai reikia pasukti kita kryptimi – sugrįžti į širdį“

Vardai

Menininkas Donatas Dubauskas su valtorniste Greta į savo vestuves atriedėjo didžiaračiais dviračiais

Vardai

Milijonieriumi vadinęsis Aaronas Perezas už nepilnamečių pornografijos laikymą atsidūrė JAV kalėjime

Aktualu

VRK planuoja skelbti mažiau duomenų apie rinkimuose dalyvavusius kandidatus

Gyvenimas

Kodėl nieko neveikimas gali būti geriau už nuolatinį užimtumą?

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min