Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 17d. 13:23 , Atnaujinta: 2019 spalio 17d. 13:59

Gaisro Alytuje pasekmės gali būti labai skaudžios – pasklidusi tarša gali sukelti vėžinių ligų, kai kurie gyventojai palieka namus

Naudotų padangų gamykloje „Ekologistika“ antradienio ankstyvą rytą kilęs gaisras ketvirtadienį jau buvo suvaldytas, bet dar ne užgesintas, praneša Alytaus ugniagesiai. Šiuo metu pramonės zonoje ir toliau sklinda daug dūmų, meras šalia įsikūrusias įmones ragina nutraukti veiklą. Tačiau Visuomenės sveikatos centro specialistai teigia, kad viena pieno perdirbimo bendrovė ketvirtadienio rytą dar dirbo. Jie taip pat įspėja, kad ekologinė nelaimė turės ilgalaikių pasekmių, gali sukelti vėžinius susirgimus. Tuo metu kai kurie Alytaus rajono gyventojai palieka savo namus bijodami taršos.

Atnaujinimas teksto pabaigoje.

„Svarbiausia, kad būtų surasti kalti asmenys, kad būtų atitinkamai įvertina jų veikla, kad nebūtų taip nurašyta, kad „ai, nieko tokio“. Nes iš tikrųjų labai tokio. Mes nekalbame apie kitokius nuostolius – (…) kiek kainuos žmonių sveikatos sutrikimai? Visos šitos medžiagos pasižymi lėtiniu poveikiu, gali sukelti įvairius vėžinius susirgimus ateityje“, –15min studijoje ketvirtadienį sakė Visuomenės sveikatos centro atstovė Asta Razmienė.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Asta Razmienė, visuomenės sveikatos saugos specialistė
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Asta Razmienė, visuomenės sveikatos saugos specialistė

Suprasti akimirksniu

  • Antradienio naktį Alytuje užsidegė Pramonės rajone esanti naudotų padangų perdirbimo įmonė „Ekologistika“.
  • Gaisrą lokalizuoja ugniagesiai iš Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Kauno, Marijampolės, netgi Šiaulių.
  • Dėl didžiulės gaisro keliamos taršos vyko dalinė alytiškių evakuacija, policijai gelbėti žmones padėjo net kariuomenė.
  • Evakuacijai taip pat buvo naudojamas miesto viešasis transportas, todėl trečiadienį mieste jis vietomis buvo pristabdytas. Kartu daliai Putinų mikrorajono daugiabučių buvo laikinai atjungtas šalto vandens tiekimas.
  • Dalis Pramonės mikrorajone esančių įmonių nutraukia darbą.
  • Gaisro priežastis kol kas nežinoma. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika prakalbo apie padegimą. Jis kreipėsi į prokuratūrą dėl tyrimo. Ministras teigia, kad žala gamtai gali siekti 5 mln. eurų.
  • „Ekologistikos“ vadovas Juozas Cicėnas padegimo versiją atmeta. Bet tikslios priežasties pasakyti taip pat negalintis. Kartu jis pripažino, kad gaisrų įmonėje būta ir anksčiau.
  • Trečiadienį vakare Alytuje buvo paskelbta ekstremali padėtis.
  • Ketvirtadienio vidudienį gaisras dar nebuvo užgesintas, bet jau suvaldytas.

A.Razmienės teigimu, labai tikėtina, kad gaisras kilo dėl savaiminio užsidegimo.

„Gali savaime užsidegti perdirbtos granulės, kadangi tame procese yra malama įrenginiuose ir įkaista beveik iki 100 laipsnių. Ir šios temperatūros pakanka, kad savaime užsidegtų, jeigu jos nėra po to atvėsinamos. Dar gali užsidegti ir pačios sandėliuojamos padangos, jeigu jos yra su spygliais, kurie yra metaliniai“, – teigia ji.

Trečiadienį į 15min redakciją kreipėsi buvęs „Ekologistikos“ darbuotojas teigė, kad įmonėje ir anksčiau būta nemažai gaisrų, esą užsidegdavo dulkės.

Anot A.Razmienės, dulkės iš tiesų yra viena iš priežasčių, kodėl gali kilti gaisras.

„Dulkės turi būti nuvalytos, tą kalba ir priešgaisrinės saugos taisyklės. Negali būti jokių pašalinių daiktų – nei popierių, negali rūkyti, nieko, kas galėtų užsidegti nuo tos temperatūros. Turi būti labai švaru. Kaip jie laikėsi šių taisyklių, kol kas nežinome“, – teigė pašnekovė.

Kaltininkų esą ieškoti per anksti

Visgi, anot pokalbyje taip pat dalyvavusio Saulius Mockevičiaus, laikinojo Alytaus ugniagesių vado, kaltininkų ieškoti yra dar per anksti. Svarbiausia šiuo metu pabaigti dorotis su gaisru.

Jo teigimu, gaisras yra sudėtingas, o pagalba buvo kviesta iš 6 apskričių, kad nepritrūktų nei rankų, nei technikos. Kita vertus, jis pažymi, suvažiavo anaiptol ne visos šalies pajėgos.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Saulius Mockevičius, laikinasis Alytaus PGT viršininkas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Saulius Mockevičius, laikinasis Alytaus PGT viršininkas

„Gaisro gesinimo vadovai priėmė sprendimą – tų pajėgų, kurios yra, pakanka ugniai suvaldyti. Prieiti prie gaisro židinio nėra tiek daug galimybių. (…) Fiziškai nereikia tiek žmonių masės, kad valdytume tą mastą“, – sakė jis.

Pašnekovo teigimu, sutramdyti ugnį sudėtinga ir dėl to, nes jis yra po stogu, o ne atvirtoje teritorijoje. Be to, įgriuvo kai kurios konstrukcijos.

S.Mockevičius taip pat pažymėjo, kad duomenų apie nukentėjusius gaisrininkus nėra. Pranešimų apie nukentėjusius gyventojus taip pat neturi A.Razmienė.

Darbą nutraukė ne visos įmonės

Visuomenės sveikatos centro atstovės A.Razmienės teigimu, šiuo metu būti arti ugnies židinio yra mažų mažiausiai nerekomenduojama, mat ore yra daug pavojingų medžiagų.

Kita vertus, jos žiniomis, ketvirtadienio rytą dar dirbo bent viena įmonė, įsikūrusi netoliese. Anot specialistės, tai kelia ypatingą nerimą, nes bendrovė užsiima ne bet kuo, o maisto pramone.

„Labai stipriai smilksta padangos, tvyro ypatingai nemalonus svylančios gumos kvapas, tai reiškia, kad ore yra labai daug pavojingų medžiagų. Šiuo metu Alytaus miestui pavojus negresia, kadangi vėjas pučia į priešingą pusę“, – teigė ji.

„Šiandien visas vėjas pasisuko į pramonės zoną. Čia dirba daug darbuotojų, visiems darbdaviams rekomenduotina nutraukti darbo procesus. Mano žiniomis, tai nėra padaryta – kreipiamės raštu į Darbo inspekciją. Kita grėsmė – šalia yra maisto pramonės įmonė, gamina pieno produktus. Maisto gamyba nėra nutraukta. Vakar buvo kalbama su Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kad atliktų šios įmonės patikrinimą, nes reikia įvertinti maisto saugą“, – ketvirtadienį prieš vidudienį 15min studijoje kalbėjo specialistė.

Alytaus miesto vicemerė Jurgita Šukevičienė patvirtino, kad kalbama apie bendrovę „Rivona“.

Pasak „Norfos“, kuriai priklauso minėta bendrovė, viešųjų ryšių atstovo Dariaus Ryliškio, įmonė jau ėmėsi atsargumo priemonių. Vengdama gaisro pasekmių, uždarė konservų padalinį, o pieno skyrius esą veikia tik minimaliu pajėgumu.

„Konservų padalinys užsidarė iki pirmadienio, nors tiesioginių pavojų nėra, dėl viso pikto. Technologiškai tai nėra sudėtinga padaryti. O pieninė dirba minimaliu pajėgumu, bet yra viskam pasirengusi, jeigu padėtis pablogėtų. (...) Technologiškai sunkiau tą padaryti (užsidaryti – red.)“, – sakė jis.

Aplink trečiadienį Alytuje užsidegusią padangų perdirbimo gamyklą „Ekologistika“ esančios kitos įmonės ketvirtadienį dėl kenksmingų dūmų sustabdė savo veiklą, teigia miesto meras Nerijus Cesiulis. Tai rašo BNS.

„Ten, kur šiuo metu pasklidę dūmai, aplink gaisro teritoriją, nedirba beveik visos įmonės. Ir didžiosios įmonės „Snaigė“, „Koslita“, „Lanksti linija“ šiuo metu yra uždarytos“, – BNS sakė Alytaus meras.

Savivaldybė ketvirtadienį išplatino rekomendacijas Pramonės rajone esančioms įmonėms stabdyti veiklą dėl juntamo aitraus dūmų kvapo.

Laiškai su rekomendacijomis buvo išsiųsti apie 150-imt įmonių.

„Skaičiuojama, kad nedirba ne šimtai, o tūkstančiai žmonių. Dabar tikrai gerokai daugiau nei tūkstantis žmonių toje teritorijoje esančiose įmonėse nedirba“, – teigė N. Cesiulis.

Vien „Snaigėje“, „Koslitoje“ ir „Lanksčioje linijoje“ dirba apie 900 darbuotojų.

Kaip ketvirtadienį skelbia naujienų portalas Alytausgidas.lt, savo veiklą stabdo keliolika netoli gaisravietės esančių įmonių, tarp jų – ir po kelis šimtus darbuotojų turinčios siuvimo įmonės „Haltex“, „Kirptė“ bei baldų gamintoja „Jakobsen Home“.

PAGD nuotr./Rūkstantis padangų gamyklos „Ekologistika“ pastatas
PAGD nuotr./Rūkstantis padangų gamyklos „Ekologistika“ pastatas

Respiratoriai pervertinti

A.Razmienės teigimu, norint apsisaugoti, geriausia gyventojams būtų užsidaryti langus, išjungti ventiliavimo sistemas, apsaugoti šulinius, nevalgyti nenuimtų vaisių. A.Razmienė taip pat pažymi, kad respiratoriai šioje vietoje mažai ką bepadėtų.

15min nuotr./Alytiškiai stebisi įmonių abejingumu
15min nuotr./Alytiškiai stebisi įmonių abejingumu

„Pati rengiau rekomendacijas gyventojams – nereikia sureikšminti šiuo atveju, kadangi jie sulaiko stambias dulkes. Jeigu norime tų suodžių išvengti ir stambių dalelių, galime susilankstyti nosinę, užsirišti šaliką, suveiks lygiai taip pat. (Respiratoriai, – red. past.) 10-20 proc. teapsaugo nuo taršos“, – teigė ji.

Specialistė taip pat pažymi, kad gyventojai, pastebėję nuosėdų, turėtų jomis pasirūpinti pagal šias nuorodas: užsidėti respiratorius, dėvėti apsaugines pirštines ir šlapia medžiaga saugiai nuvalyti paviršius. Visą panaudą sudėti į du plastikinius maišus ir atiduoti į pavojingų atliekų sąvartyną.

15min skaitytojo Dainiaus M. nuotr./Gaisro vaizdas iš Miklusėnų
15min skaitytojo Dainiaus M. nuotr./Gaisro vaizdas iš Miklusėnų

Evakuojasi iš namų

Kai kurie Alytaus rajono gyventojai teigia paliekantys savo namus bijodami teršalų.

Į Alytaus radiją „FM99“ kreipėsi klausytojas Darius. Jis teigia esąs pasipiktinęs informacijos trūkumu.

„Man nežinant, valdžiai nepranešus, aš jau esu užsiteršęs“, – sako jis.

„Esu Butrimonių gyventojas, atvažiuoju į Butrimonius ir pajutau salstelėjusį kvapą, pradėjo skaudėti plaučius. Pradėjau ieškoti informacijos, kur čia galima kreiptis. Matau miestelis gyvena paprastą gyvenimą, nieko neįtaria. O aš galvoju, kad eina kancerogeninės medžiagos“, – „FM99“ kalbėjo jis.

Skaitytojas klausia, kodėl tik trečiadienį apie 15 val. jis sužinojo pirmuosius duomenis, kad teršalų debesys keliauja į Alytaus rajoną. O pasakius tai, nebuvo konkrečiai pasakyta, kaip apsisaugoti.

„Sako dėvėkite maskes. Palaukite, tai kokio tipo tos maskės turi būti, jų daug yra. Aš esu akmentašys, dėviu nuo dulkių maskes. Užsidėjau ją ir važiuoju, bet nežinau, kokio tipo tos maskės turi būti. Kodėl jų nedalina žmonėms tuose užterštuose rajonuose? Kas čia yra nesuprantu? Man keista. Visiškas valdžios neveiksnumas“, – sako jis.

„Aš priėmiau asmenišką sprendimą – evakuojuosi iš Butrimonių, nes nežinau, kiek esu apsinuodijęs. Nežinau tikslios užterštumo normos. Nėra mobilių sanitarinių punktų, jei kas atsitinka taip staigiai, nėra mobilių matuoklių, kad įspėtų. Nieko nėra“, – prideda jis.

Papildysime Alytaus rajono savivaldybės komentaru.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Gerumu dalintis gera

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

02:49
00:10
00:47

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min