Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Galimas CŽV kalėjimas stovi ant privačios žemės

Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose.
Šaltinis: BNS
0
A A

Valstybės saugumo departamentui priklausantis pastatas Antaviliuose, Vilniaus pašonėje, kuriame galimai buvo slaptas JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas, stovi privačioje žemėje, skelbia „Lietuvos ryto“ televizija.

Anot televizijos, broliai Kazimieras ir Mykolas Volodkos senelio žemę, ant kurios ir suręstas minėtas statinys, nesėkmingai bando atgauti 18 metų. Per tą laiką šioje vietoje iki Valstybės saugumo departamento (VSD) šeimininkavo trys privatūs asmenys, nors pagal įstatymą pirmumo teisę susigrąžinti nekilnojamąjį turtą turėjo broliai Volodkos.

Vilniaus valdininkai broliams žada grąžinti dalį tarpukaryje jų senelio turėto turto, tačiau kaip kompensuos nusavintąjį, kur dabar šeimininkauja saugumiečiai, neaišku.

Valdininkai aiškina, kad išgarsėjusį sklypą, kuriame stovi tariamas kalėjimas, atgauti beviltiška, mat jis užstatytas, o visi jo esami ir buvę šeimininkai yra teisėti.30 hektarų sklypas, į kurio dalį pretenduoja broliai Kazimieras ir Mykolas Volodkos, tarpukariu priklausė jų seneliui Janui Volodkai. Atgauti jį broliai bando nuo 1992-ųjų, kai pirmąkart kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, tačiau nuo to laiko patyrė tik biurokratinių kliūčių.

Valdininkai aiškina, kad išgarsėjusį sklypą, kuriame stovi tariamas kalėjimas, atgauti beviltiška, mat jis užstatytas, o visi jo esami ir buvę šeimininkai yra teisėti.

Vilniaus miesto žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotoja Anželika Rastenienė sako, kad žemės sklypas Antavilių 11A buvo parduotas fiziniams asmenims su statiniais.

„Jano Volodkos iki nacionalizacijos turėtos žemėnaudos vietoje, atsižvelgiant į detalųjį planą, laisvuose neužstatytuose plotuose yra suformuoti keturi grąžintini natūra sklypai, kurių kadastriniai matavimai yra atliekami nustatyta tvarka ir patvirtinus administracijos direktoriui jie bus perduoti apskrities institucijai nuosavybės teisėms atkurti“, – konstatuoja Vilniaus miesto savivaldybės Žemės duomenų administravimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Gaiva Auglienė.

Į tarpukaryje Janui Volodkai priklausiusias valdas šiandien patenka valstybinės reikšmės miškas, kitų savininkų žemė. Tad broliai Volodkos atgauti gali tik maždaug dviejų hektarų ploto sklypą arba tikėtis kompensacijos.

Praėjusių metų rugpjūtį JAV televizija „ABC News“ pranešė apie tai, kad netoli Vilniaus 2004–2005 metais veikė slaptas Jungtinių Valstijų CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams laikyti. Teigta, jog Lietuvoje buvo kalinti ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys.

Lietuvoje dėl to buvo inicijuotas parlamentinis tyrimas. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadose, kurioms pritarė ir Seimas, teigiama, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos JAV sulaikymo centrams veikti, taip pat – nekliudomai pervežti, įvežti ar išvežti CŽV sulaikytus asmenis, tačiau nenustatyta, ar šiomis sąlygomis pasinaudota.

Tyrėjai nustatė, kad VSD buvo gavęs CŽV prašymą įrengti patalpas, tinkamas sulaikytiems asmenims laikyti, ir tokios patalpos buvo įrengtos, tačiau nenustatyta, ar jose laikyti terorizmu įtariami asmenys.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min