Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Galių gavusi Loreta Graužinienė talžo savus ministrus, bet už ką – nepasako

Loreta Graužinienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr. / Loreta Graužinienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimo pirmininkė ir laikinoji Darbo partijos (leiboristų) vadovė Loreta Graužinienė reiškia nepasitenkinimą dviejų „darbiečių“ deleguotų socialinių reikalų ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės bei švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio veikla. Kalbama, kad ministrai gali būti pakeisti dar šiemet – nesulaukus Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybai pabaigos. Tiesa, ką padarė blogai ar ko nepadarė jos partijos kolegos, L.Graužinienė nutyli. To nežino net patys verčiami ministrai.

Trečiadienį gavusi Darbo partijos deleguotų ministrų ataskaitas L.Graužinienė nuramino tik žemės ūkio ministrą Vigilijų Jukną. Jis, pasak Seimo pirmininkės, dirba gerai ir gali būti ramus dėl savo kėdės. Tuo tarpu A.Pabedinskienė ir D.Pavalkis postų gali netekti jau netrukus.

„Jie labai stengiasi, yra tikrai padaryta daug gerų darbų, ir tą irgi reikia parodyti, gal ministrai ne visada sugeba išviešinti gerų darbų, ką padarė“, – trečiadienį kalbėjo Seimo pirmininkė.

Tiksliau įvardinti, kurie ministrų darbai partijai nepatinka, L.Graužinienė negalėjo. Ji kalbėjo tik apie nepakankamą socialinės srities finansavimą, tačiau tuoj pat pati pripažino, kad jį padidinti – visai ne ministrės galiose.

Man irgi būtų įdomu žinoti, dėl ko priekaištaujama, – sako D.Pavalkis.

„Pasakė tiek, kiek norėjo pasakyti. Gal jūs nerandate ir atsakymo, ar jie bus atleisti, pavyzdžiui? Aš irgi daug ko nerasčiau būdama jūsų vietoje“, – paprašyta patikslinti, kurie konkretūs A.Pabedinskienės ir D.Pavalkio darbai netenkina Seimo pirmininkės, 15min.lt trečiadienį sakė L.Graužinienės atstovė spaudai Dalia Valentienė.

Pasak jos, kol kas Seimo pirmininkė ketina susitikti su neįtikusiais ministrais pasikalbėti, taip pat dėl tolimesnės A.Pabedinskienės ir D.Pavalkio ateities postuose ji tarsis su partijos valdyba. Kada gali būti priimti galutiniai sprendimai, kol kas neaišku.

D.Pavalkis norėtų žinoti, už ką peikia

Seimo pirmininkės L.Graužinienės sukritikuotas švietimo ir mokslo ministras D.Pavalkis neslepia, kad laikinos partijos vedlės pareiškimai jį gerokai nustebino.

„Man irgi būtų įdomu žinoti, dėl ko priekaištaujama“, – kalbėdamas su 15min.lt trečiadienį sakė Briuselyje viešintis D.Pavalkis.

Dainius Pavalkis
Dainius Pavalkis

Jis pripažino, kad dėl Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybai dabar negali viso savo laiko skirti Vyriausybės programoje numatytiems darbams, todėl svarstė, kad galbūt Seimo pirmininkė jam priekaištaus būtent dėl to. Ministras tikino, kad L.Graužinienės prašymas pateikti savo darbų ataskaitą pasitarnavo ir jam pačiam bei ministerijos tarnautojams.

„Tai bus puiki proga pajudinti, pakrutinti, nes gal chebrytė, na, ne chebrytė, o žmonės, dirbantys ministerijoje, taip pat per daug susikoncentravo į europinius reikalus“, – pripažino ministras.

Viešai skalbti nepanoro

Geriausiai švietimo ir mokslo ministro veiklą matanti ir galinti vertinti „darbietė“, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė pripažįsta, kad ne visais ministro darbais yra visiškai patenkinta, tačiau, anot jos, apie tai pirmiausia reikia kalbėti su D.Pavalkiu, o ne su žiniasklaida.

„Kalbėti nepasiruošus, neįvertinus visko apie švietimo ministrą su žiniasklaida, iš mano pusės būtų neetiška, nekolegiška. Aš visą gyvenimą, ko gero, negalėčiau sau atleisti, jei aš tai padaryčiau. Tai yra labai rimta. Žmogus yra gyvas organizmas. Ministras irgi yra žmogus, jis gyvas, jam skauda. Jei ir yra kokių nors problemų, aš manau, kad galime tai aptarti drauge“, – aiškino, kodėl nenori viešai kalbėti apie kolegą, A.Pitrėnienė.

Pasak jos, problemas, jei jų yra, partija turi išspręsti pati, „nenešdama šito į išorę“. A.Pitrėnienė įsitikinusi, kad kol kas ministro keisti nėra dėl ko.

Algimanta Pabedinskienė
Algimanta Pabedinskienė

Socialinės apsaugos ir darbo ministrę A.Pabedinskienę partijos kolegos bara atviriau. Ministrės darbą stebintis Seimo Socialinių reikalų komiteto narys, „darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas teigia esąs nepatenkintas Vyriausybės parlamentui teikiamais projektais dėl pensijų sistemos.

„Aš negaliu vertinti, ar ministrė gerai dirba, ar blogai, bet Vyriausybės teikiami sprendimai dėl pensijų kompensavimo manęs visai netenkina. Biudžete kitąmet vėl numatyti 600 mln. privatiems pensijų fondams. (…) Manau, kad tai prieštarauja ir mūsų programai, nes buvome sutarę, kad pirma spręsime pensininkų klausimus, atstatysime neįgaliesiems išmokas, vaikų maitinimą grąžinsime. O į asmeniškumus nenoriu eiti, nežinau, ar čia ministrės kaltė, kad tokie projektai ateina, nežinau vidinės virtuvės“, – teigė M.Zasčiurinskas.

Opozicija interpeliacijų nerengs

Bvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras konservatorius Donatas Jankauskas ir buvęs švietimo ir mokslo ministras liberalas Gintaras Steponavičius stebisi, kad dabar Darbo partija pati nutarė imtis opozicijai priskiriamų funkcijų ir versti savo deleguotus ministrus. Patys jie sako „darbiečiams“ kovoje prieš A.Pabedinskienę ir D.Pavalkį nepadėsiantys.

„Itin retai taip atsitinka, kad tos pačios partijos nariai kelia klausimą dėl ministro tinkamumo pareigoms, bet atsiminkime, kaip keli „darbiečiai“ tapo ministrais paskutinę minutę. (…) Aš pats pasigendu tvirtesnės ministro laikysenos svarbiausiais švietimo klausimais, tačiau pradėti žaisti žaidimus su „darbiečių“ vidiniais procesais nematau reikalo. Tegu jie išsiaiškina vyriškai ar moteriškai tai tarpusavyje“, – teigė G.Steponavičius.

Liberalas pasakojo girdėjęs, kad Darbo partija ministrą versti ruošiasi nuo pavasario. Pasak jo, „darbiečiai“ labiausiai piktinasi dėl to, kad situaciją Švietimo ir mokslo ministerijoje kontroliuoja ne D.Pavalkis, o socialdemokratai.

„Tokių nuogastavimų dėl D.Pavalkio veiklos ne iš vieno įtakingo „darbiečio“ girdėti jau nuo pavasario. Tam priežasčių gali būti įvairių. Gal nesimato aiškesnės politinės ministro linijos ir užsispyrimo įgyvendinant tuos projektus, kurie buvo aktualūs Darbo partijai ir yra Vyriausybės programoje, pavyzdžiui, popamokinės veiklos krepšelio įteisinimas. Be to, akyliau stebint matosi, kad daugelyje temų ministrą užgožia sociademokratai ir jų politinio pasitikėjimo žmonės ministerijoje“, – 15min.lt teigė G.Steponavičius.

Savo ruožtu konservatorius D.Jankauskas savo įpėdinei labiausiai priekaištauja dėl to, kad ši nepradėjo nieko nauja, o tik tęsia jo pradėtus darbus. Be to, pasak jo, pensijų sistemoje visi valdantieji absoliučiai nesusitaria ir taip painioja žmones. Tiesa, jis priduria, kad tai ne tiek ministrės bėda, kiek visos Vyriausybės.

L.Bielinis: „darbiečiai“ pakriko

Politologas Lauras Bielinis sako, kad tik formaliai žiūrint Darbo partijos viražai prieš savo pačios deleguotus ministrus atrodo normaliai. Iš tiesų, anot politologo, Darbo partijos dvejonės dėl ministrų tinkamumo atspindi tai, kad partija yra pakrikusi.

„Partija bando sutvirtinti savo gretas, kad ministrai veiktų unisonu, kad klausytų lyderių. Dabar partijoje matyti pakrikimas dėl, pirmiausia, teisinių procesų. Pasikeitimai Seime taip pat ne visiems aiškūs“, – sakė jis.

L.Bielinis įsitikinęs, kad viešas ministrų darbo aptarinėjimas partijai bus ne į naudą: „viešas skalbinių skalbimas tikrai nepadeda ir nemobilizuoja partijos narių“.

Ministrauti norėjo pati L.Graužinienė

Primename, kad A.Pabedinskienė socialinės apsaugos ir darbo ministre tapo po to, kai į šias pareigas prezidentė atsisakė skirti dabartinę Seimo pirmininkę L.Graužinienę. Šioji po nepavykusio pasikalbėjimo su prezidente žiniasklaidai skundėsi pasijutusi kaip egzamine, kai buvo tikrinamos jos vokiečių kalbos žinios. L.Graužinienė tikino, kad prezidentės kabinete pasijuto pažeminta.

D.Pavalkis taip pat nebuvo pirmas „darbiečių“ teiktas kandidatas į švietimo ir mokslo ministrus. Jį Darbo partija į šią kėdę pasiuntė po to, kai prezidentė atmetė Seimo narės Virginijos Baltraitienės kandidatūrą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min