TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Galvosūkis dėl miesto tvarkytojų

Dėl blogai valomų šaligatvių grasinama atsisakyti tai darančių bendrovių paslaugų, tačiau tada gali iš viso nelikti, kam valyti miestą.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniaus savivaldybė nepatenkinta dabar miestą tvarkančiais kiemsargiais, tačiau naujų kol kas neieško.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) paskelbus, kad Vilniaus savivaldybės sutartys dėl miesto tvarkymo turi būti nutrauktos, sostinės vadovai paniro į apmąstymus. Vilniaus tvarkdariams jie vieną po kito žeria priekaištus, bet ar ieškoti naujų – vis neapsisprendžia.

VPT sprendimas yra tik rekomendacinio pobūdžio. Bet Vilniaus vadovus  jis privertė susimąstyti, ar nevertėtų nutraukti pernai lapkritį pasirašytų sutarčių su miestą tvarkančiomis bendrovėmis. Anot miesto ūkį kuruojančio vicemero Romo Adomavičiaus, priekaištų šioms įmonėms savivaldybė šią žiemą turėjo itin daug.

Kainos buvo nepagrįstos

„Objektyviai dėl įvairių priežasčių gali reikėti šitas sutartis nutraukti. Mano nuomone, mes parengėme dokumentus viešiesiems pirkimams, bet jie buvo perdirbti taip, kad neliko visos esmės, reikalavimai konkurso dalyviams buvo išimti ir galėjo dalyvauti bet kas. Dalyvavo daug įmonių, kurios neturėjo supratimo, „su kuo valgomas“ miesto tvarkymas“, –  dėstė vicemeras.

Kaip pavyzdį R.Adomavičius nurodė bendrovę „Aketonas“, kuri iki tol  prižiūrėjo miesto kapines, o dabar laimėjo konkursą, pagal kurį tenka tvarkyti net 90 kv. km ploto teritoriją.

„Tai didžiulė teritorija, o jų pasiūlyta kaina buvo nepagrįstai maža. Kai pradėjome tikrinti, pamatėme, kad už tą sumą, kurios prašydami jie laimėjo konkursą, bendrovė negalėjo nei tiek, kiek reikia, kiemsargių pasamdyti, nei technikos įsigyti. Tas pats yra ir su dar viena įmone“, – teigė mero pavaduotojas.

Būtent tų įmonių, kurios neturėjo patirties tvarkyti miestą, pasiūlytos itin mažos kainos užkirto kelią konkursą laimėti tiems, kurie jau turėjo tokios patirties.

„Paradoksas – mes visi jau gruodį piktinomės, kad miestas netvarkytas, o pasirodė, kad sutvarkyti tos įmonės tiesiog negali. Kai suskaičiavome, kiek jie gali už tą kainą pasisamdyti kiemsargių ir kokį plotą šie turi valyti, paaiškėjo, kad vienas žmogus per dieną turi kastuvu nuvalyti ir pabarstyti 16 km metro pločio šaligatvių ir kiemų. O tokį darbą dirbančio kiemsargio alga – 350 Lt. Vien nueiti tiek per dieną pėsčiomis nieko nedarant nebūtų lengva“, – nepamatuotais užmojais piktinosi vicemeras.

Vėl dalyvautų konkurse

Tačiau „Aketono“ direktorė Valia Šakalienė tvirtino, kad bendrovė su savo darbu šią žiemą susitvarkė. „Vien smėlio ant šaligatvių išpylėme 4 kartus daugiau negu išpilama normalią žiemą. Gamtos sąlygos buvo išskirtinės, o savivaldybė savo ruožtu mus spaudė, norėjo, kad dirbtume dar daugiau“, – skundėsi direktorė.

V.Šakalienės teigimu, jeigu sutartys bus nutrauktos ir skelbiamas naujas konkursas, „Aketonas“ jame vėl dalyvautų. „Mes jau susidėliojome darbus. Sunkiausia būna pačioje pradžioje, o dabar jau aišku, kiek reikia žmonių, technikos, kokia darbų apimtis. Turėjo praeiti šiek tiek laiko, kad susiorientuotume“, – teisinosi bendrovės vadovė.

„Aketonas“ tvarkė rytinę ir pietinę miesto dalis – Rasų, Vilkpėdės, Panerių, Naujosios Vilnios, Naujininkų, Grigiškių seniūnijas. Direktorė tvirtina, kad dabar bendrovė turi pakankamai darbuotojų, kurie puikiai pažįsta savo teritorijas.

Sutarčių likimas neaiškus

Kada bus priimtas sprendimas nutraukti senąsias sutartis ir skelbti naują konkursą, R.Adomavičius pasakyti negalėjo. Neatskleidė jis ir kokios institucijos taip pakoregavo konkurso sąlygas, kad jose nebeliko tam tikrų reikalavimų dalyviams.

„Mes pateikėme normalias sąlygas, bet kontroliuojančios institucijos įžiūrėjo, kad ribojame konkurenciją. Tad neribokime konkurencijos ir turėsime tokį rezultatą. Turi būti aiškūs ir griežti kvalifikaciniai reikalavimai toms įmonėms, kurios nori dalyvauti. Jeigu šiandien mes skelbdami Vakarinio aplinkkelio antro etapo konkursą pasakysime, kad gali dalyvauti bet kas, tai gal po trejų metų sugrius pastatyti viadukai. Juokų negalima krėsti“, – įspėjo R.Adomavičius.

Pažeidimų – ne vienas

VPT, įvertinusi Vilniaus savivaldybės pasirašytas sutartis su „Vilniaus zunda“, „Naujamiesčio būstu“ ir „Aketonu“, nustatė ne vieną Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimą, turėjusį įtakos pirkimo rezultatams ir tinkamam sutarčių vykdymui, todėl tos sutartys yra niekinės. Tačiau konstatuodama pažeidimus po to, kai sutartys jau buvo pasirašytos, VPT tegali rekomenduoti, o ne įpareigoti, jas nutraukti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min