Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2019 08 29

Gandai feisbuke: ar tikrai lietuviai plūsta į Kaliningrado sritį?

Kremliui draugiškos informacijos sklaidos priemonės kalba apie žemomis kainomis susiviliojusius ir Kaliningrado sritį užplūdusius lietuvius. Tiesa, tokius vertinimus pagrindžiančios informacijos – striuka.
Kaliningradas
Kaliningradas / 123rf.com nuotr.

Feisbuke platinama informacija apie smarkiai išaugusį Lietuvos gyventojų apsilankymų Kaliningrado srityje skaičių. „Lietuviai puolė į „saldžių“ kainų medžioklę“ – tvirtina bukimevieningi.lt, ldiena.lt ir lietuviškas Rusijos naujienų agentūros „Sputnik“ portalas. Nuorodomis į publikacijas rugpjūčio mėnesį pasidalinta daugiau nei šimtą kartų.

15min nuotr./bukimevieningi.lt pasirodžiusi publikacija
15min nuotr./bukimevieningi.lt pasirodžiusi publikacija

Nežinomi keliai

Liepos 1 d. įsigaliojo supaprastinta elektroninių vizų išdavimo tvarka norintiems aplankyti Kaliningrado sritį. Platinami teiginiai, kad tokia galimybe pasinaudojo nemažai mūsų šalies gyventojų. Tiesa, Lietuvos institucijos to patvirtinti negali.

Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) teigimu, mūsų šalies institucijos nerenka duomenų apie į užsienio šalis išvykusius piliečius. Tai reiškia, kad visi teiginiai apie „turistų antplūdį“ Kaliningrado srityje paremti rusiškų šaltinių duomenimis.

Deja, nė viena Lietuvos Respublikos institucija negali pateikti statistinių duomenų apie tai, kiek Lietuvos Respublikos piliečių vyko į kitas šalis.

„Deja, nė viena Lietuvos Respublikos institucija negali pateikti statistinių duomenų apie tai, kiek Lietuvos Respublikos piliečių vyko į kitas šalis“, – atsakyme 15min rašė mūsų šalies URM.

Rusiški duomenys

Rusijos Federacijos ambasada Lietuvoje duomenų apie kaimyninėje šalyje apsilankiusių mūsų šalies piliečių taip pat neturi – buvome nukreipti į vietines Kaliningrado srities turizmo reikalais užsiimančias institucijas.

Pasak Rusijos anklavo Kultūros ir turizmo ministerijos atstovų, šių metų liepos mėnesį pasinaudojus elektroninėmis vizomis pro Kaliningrado srities pasienio punktus pravažiavo daugiau nei 20 tūkst. žmonių. 11 tūkst. jų įvažiavo į regiono teritoriją, o 46 proc. atvykusiųjų – Lietuvos piliečiai.

Tai reikštų, kad šių metų liepą su elektroninėmis vizomis į Kaliningrado sritį pateko 5 tūkst. Lietuvos piliečių. Tiesa, duomenų apie 2018 m. liepą Kaliningrado srityje apsilankiusių turistų iš Lietuvos skaičių anklavo Kultūros ir turizmo ministerijos atstovai tikino neturintys. Todėl palyginti pokyčio negalime.

„Kultūros ir turizmo ministerija neturi informacijos apie Lietuvos piliečių skaičių, aplankiusių Kaliningrado sritį 2018 m. liepos mėnesį. 2018 m. Kaliningrado sritį aplankė 155 tūkst. Lietuvos piliečių, 4,5 tūkst. turizmo tikslais“, – teigiama atsakyme 15min.

Kokiu tikslu pernai lankėsi didžioji dalis Kaliningrado sritį aplankiusių mūsų šalies piliečių, Rusijos pareigūnai nedetalizavo. Duomenų apie tai ar elektronines vizas gaunantys mūsų šalies gyventojai Rusijos anklave lankosi būtent turizmo tikslais, taip pat nėra.

15min nuotr./Išvykusių vienadienių lankytojų skaičius/Lietuvos statistikos departamentas
15min nuotr./Išvykusių vienadienių lankytojų skaičius/Lietuvos statistikos departamentas

Gali būti, kad nemokamomis vizomis, kurioms gauti nereikalingas Rusijos vizų tarnybos kvietimas, naudojasi kitų tikslų turintys mūsų šalies gyventojai. Tiesa, to patvirtinti ar paneigti turint vos vieno mėnesio duomenis – neįmanoma.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vienai dienai į Rusiją keliaujančių lietuvių skaičius 2014–2018 m. sumažėjo 56 proc. – nuo 379 tūkst. iki 166 tūkst. (duomenys renkami atliekant reprezentatyvią visuomenės apklausą, todėl neturėtų būti maišomas su išduotų vizų skaičiumi).

Duomenys pateikiami visai Rusijos Federacijai, tačiau geografinis Kaliningrado srities artumas diktuoja, kad trumpam laikui vykstama ne į tolimuosius Rusijos rytus, o kaimynystėje esantį regioną.

15min nuotr./Ištrauka iš bukimevieningi.lt pateikto vaizdo įrašo
15min nuotr./Ištrauka iš bukimevieningi.lt pateikto vaizdo įrašo

Kainų įvairovė

Tikriausiai didelis lankytojų iš Lietuvos pastaraisiais metais skaičiaus augimas prisidėjo prie socialiniuose tinkluose platinamų publikacijų retorikos – vienu pagrindinių tikslų aplankyti Kaliningrado sritį nurodant galimybę įsigyti pigių maisto prekių.

Pavyzdžiui, bukimevieningi.lt pateikia vaizdo įrašą, kuriame filmuojamos maisto prekių kainos, kaip teigiama, parduotuvėse ir maitinimo įstaigose Kaliningrado srityje. Lietuvos banko duomenimis, vaizdo įrašo patalpinimo dieną už vieną eurą buvo galima įsigyti 70,9968 Rusijos rublio.

15min nuotr./Ištrauka iš bukimevieningi.lt pateikto vaizdo įrašo
15min nuotr./Ištrauka iš bukimevieningi.lt pateikto vaizdo įrašo

Tai reikštų, kad kiaulienos šašlykas kavinėje atsieitų apie 4,22 euro, o ėrienos ar veršienos šašlykas su kaulu – 7 eurus. Pieno plastmasiniame butelyje kaina parduotuvėje svyruoja nuo 57 centų iki 1,28 euro. Vaizdo įraše matoma sūrio kaina svyruoja nuo 0,94 iki 10,5 eurų. Sardelių kaina siekia nuo 2 iki 6 eurų.

Ar tokias kainas galima laikyti mažomis, vertinti nesiimsime. Remiantis Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro tinklalapiu produktukainos.lt, vaizdo įraše matomos kainos labai nesiskiria nuo kainų Lietuvoje.

Tikėtina, kad abiejose Nemuno pusėse rasime pigesnių ir brangesnių maisto produktų. Galima tik priminti, kad vidutinis atlyginimas Kaliningrado srityje siekia 453 eurus, neatskaičius mokesčių.

15min nuotr./Ištrauka iš bukimevieningi.lt pateikto vaizdo įrašo
15min nuotr./Ištrauka iš bukimevieningi.lt pateikto vaizdo įrašo

Akivaizdu tai, kad Kaliningrado srityje kur kas pigesni degalai. Pavyzdžiui, 95 kategorijos benzino kaina gali siekit mažiau nei 70 centų už litrą, palyginti su 1,14 euro Lietuvoje.

Rugpjūtį feisbuke platinamos publikacijos nepateikia iki galo pagrįstų duomenų, tačiau kalba apie lankytojų iš Lietuvos augimą. Ar tai yra tiesa, bus galima įvertinti po ilgesnio laikotarpio nei vienas mėnesis. Tą patį galima pasakyti ir apie vienadienių lankytojų, dažniausiai vykstančių apsipirkti, dinamikos pokyčius.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius