TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Garsiam Baltarusijos žmogaus teisių gynėjui dėl lietuvių suteiktos informacijos gresia 7 metai nelaisvės

Anot V.Stefanovičiaus (d.), Baltarusijos valdžiai labiausiai nepatinka žmogaus teisių gynėjų parama politiniams kaliniams.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Anot V.Stefanovičiaus (d.), Baltarusijos valdžiai labiausiai nepatinka žmogaus teisių gynėjų parama politiniams kaliniams.
Šaltinis: 15min
0
A A

Baltarusijos nevyriausybinių organizacijų atstovai teigia manantys, kad įvyko nesusipratimas, kai Baltarusijos valdžiai buvo suteikta informacija apie šios šalies nevyriausybinių organizacijų (NVO) Lietuvoje turimas bankų sąskaitas. Tačiau tai nėra vertinama kaip Lietuvos politikos pasikeitimas kaimyninės šalies atžvilgiu. Vis dėlto Baltarusijos NVO atstovai pripažįsta – šis nesusipratimas jiems brangiai kainuos.

Lietuvos suteikta informacija Baltarusijai esą gali pakenkti tiek ketvirtadienį sulaikytam opozicijos veikėjui, Baltarusijos disidentui, žmogaus teisių gynėjui, Žmogaus teisių centro „Vesna“ pirmininkui Alesiui Beliackiui, tiek ir kitoms nepriklausomoms baltarusiškoms organizacijoms.

Anot „Vesna“ pirmininko pavaduotojo Valiancino Stefanovičiaus, A.Beliackis buvo areštuotas ketvirtadienį Minsko centre. „Kiek mums žinoma, jis buvo sulaikytas trims paroms. A.Beliackis yra įtariamas vengimu mokėti mokesčius itin dideliu mastu. Turiu pažymėti, kad ši situacija pradėjo vystytis ne vakar. Jau daugiau negu prieš mėnesį tiek A.Beliackis, tiek aš buvome iškviesti į Mokesčių inspekciją, kuri pateikė mums Vilniuje esančių bankų išrašus ir aktą, kuriame buvo rašoma, kad mes neva nuslėpėme pelną“, – sakė V.Stefanovičius.

A.Beliackiui gresia iki 7 metų nelaisvės ir turto konfiskavimas, o tai kelia grėsmę visos organizacijos veiklai, nes gali būti konfiskuotas ir Žmogaus teisių centro „Vesna“ biuras.

A.Beliackiui buvo pateikti kaltinimai pasisavinus lėšas, kurios įvardijamos kaip asmeninės, nors „Vesna“ atstovai tai griežtai neigia. Anot jų, visos lėšos buvo naudojamos tik organizacijos veiklai, o tai yra ir pagalba politiniams kaliniams.

„Per 15 mūsų organizacijos veiklos metų mes suteikėme pagalbos tūkstančiams baltarusių. Ypač situacija paaštrėjo po pernai metų gruodžio 19 dienos, vėliau sekusių tyliųjų protesto akcijų, todėl reikėjo vis daugiau pagalbos. Vien politinių kalinių šiuo metu turime 40“, – situaciją komentavo V.Stefanovičius.

Anot Žmogaus teisių centro „Vesna“ pirmininko pavaduotojo, visos piniginės lėšos sąskaitose buvo gautos tik pagal sutartis su fondais, jokių privačių lėšų ten nebuvo. Pinigai buvo naudojami tik tais tikslais, kuriuos numato centro nuostatos.

Paklaustas, kaip vertina, kad Lietuva suteikė tą informaciją Baltarusijos atstovams, V.Stefanovičius teigė labai vertinantis viską, ką daro Lietuva, palaikydama demokratijos idėjas Baltarusijoje. „Šitą įvykį vertinu kaip tam tikrą nesusipratimą, kuris mums labai brangiai kainuos. Aš manau, kad buvo klaida teikti informaciją be konsultacijų bent jau su Užsienio reikalų ministerija“, – teigė jis.

Sąskaitos, apie kurias Baltarusijai buvo suteikta informacija, yra SEB ir DnB NORD bankuose. V.Stefanovičius pripažino, kad sąskaitos buvo atidarytos jo ir A.Beliackio vardu, o ne visuomeninės organizacijos. Pačios sąskaitos nėra areštuotos.

Pagelbėjo režimui

Politologas Vadimas Vileita teigė, kad suteikdama tokią informaciją Baltarusijos režimui, Lietuva labai jam pagelbėjo. „Ta informacija yra panaudojama režimo. Taip randama priežastis persekioti žmogaus teisių gynėjus. Tai labai rimti kaltinimai, už kuriuos žmogus gali patekti į kalėjimą 7 metams ir dar prarasti visą savo turtą“, – sakė V.Vileita, neabejojantis, kad A.Beliackio įkalinimas yra politinis.

„Lietuvai turėtų tai būti labai sunki ir skaudi pamoka. Jeigu mes kaltiname Austriją nevalstybiškai elgiantis ir pataikaujant budeliui, tai skirtumų yra labai nedaug, kaip pasielgė Austrija Michailo Golovatovo istorijoje ir Lietuva šitoje situacijoje“, – paraleles nurodė V.Vileita.

Anot V.Vileitos, Lietuva turėtų padaryti išvadas dėl šitos situacijos, mažiausiai norėtųsi girdėti, kaip institucijos kaltina viena kitą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min