Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Garsiausi Lietuvos meninininkai: laukiame kokybiško Kultūros ministerijos atsinaujinimo

Arūnas Matelis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Arūnas Matelis
Šaltinis: 15min
0
A A

Penktadienį išplatintame pranešime Lietuvos meno veikėjai, tarp kurių – 15 Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų pareiškė, kad Lietuvos kultūra atsidūrė pavojingoje situacijoje, kurioje sudėtinga reikštis visos šalies piliečių kūrybinėms galios.

Kalbėdami apie lūkesčius, susijusius su naujuoju kultūros ministru, jie teigia laukiantys, jog  „Kultūros ministerija iš kultūrą administruojančios žinybos taptų „modernia jos politiką formuojančia bei suskaldytą kultūros sektorių konsoliduojančia institucija, konstruktyvia Kultūros ministerija“.

Lietuvos meno žmonių kreipimesi į Lietuvos visuomenę, prezidentę, Seimą ir Vyriausybę teigiama, kad Lietuvos kultūra atsidūrė pavojingoje situacijoje. Po pastarųjų metų įvykių (abejingas ar neigiamas politikų požiūris į ją, kaip į likutinę šalies ūkio šaką, nenoras atsižvelgti į pakitusią geopolitinę tikrovę, skubotos mokesčių reformos ir menininkų bei šalies piliečių kultūrinių ir kūrybinių poreikių ignoravimas) ne tik kultūros žmonėms tampa nebeįmanoma kurti bei išgyventi iš kūrybos, bet sudėtinga reikštis ir kūrybinėms visos šalies piliečių galioms, teigiama pranešime.

Pasak menininkų, gąsdinamai išaugusi žmonių emigracija, ypač jaunosios kartos – taip pat požiūrio į kultūrą ir į žmogų pasekmė.

„Kultūra – tai ne vien mūsų visų laisvalaikis ar pramoga, ir jokiu būdu ne prabanga, bet ir mūsų mąstymo, bendravimo, darbo, tarpusavio santykių būtinybė, pagaliau – visos visuomenės kūrybinių galių paspirtis ir garantas, ji skatina pilietiškumą, mažina socialinę ir regioninę atskirtį“, – rašoma kreipimesi.

Viešą laišką pasirašė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai – kino režisieriai Šarūnas Bartas, Almantas Grikevičius, Arūnas Matelis, Audrius Stnoys, teatro režisieriai Oskaras Koršunovas, Eimuntas Nekrošius ir Jonas Vaitkus, pianistas Petras Geniušas, aktorius Rolandas Kazlas, poetas Kęstutis Navakas, rašytojas Sigitas Parulskis, scenografė Jūratė Paulėkaitė, operos daininkė Sigutė Stonytė, dirigentas Robertas Šervenikas, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas ir dirigentas Gintaras Rinkevičius.

Būtent tokio kokybiško jos atsinaujinimo laukiame iš naujo kultūros ministerijos vadovo. Teigiama pranešime.

Tarp pasirašiusiųjų taip pat yra teatro režisierius Aidas Giniotis, operos daininkė Asmik Grigorian, operos režisierė Dalia Ibelhauptaitė, operos dainininkas Edgaras Montvidas, kino režisierius Algimantas Puipa ir kiti. 

Kreipimesi primenama, kad šią savaitę prezidentė Dalia Grybauskaitė bei Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas įvardijo kultūrą ir kūrybingumą kaip svarbiausius Lietuvos išteklius.

„Pritariame šalies vadovės ir Seimo narių raginimui imtis konkrečių darbų, kurie ne tik tenkintų visuomenės kultūrinius poreikius, bet ir ugdytų piliečių kūrybingumą, užtikrintų ilgalaikius pamatuotus sprendimus, skaidrią ir tvarią šios srities plėtrą. Kultūros gyvasties nebeturi lemti dažni vietos ar šalies valdžių keitimaisi, kadencijos, tarppartinės kovos – susitarimai dėl šalies kultūros, kaip ir dėl politinės krypties bei užsienio politikos, turi atitikti ne vienos partijos ar valdančios koalicijos interesus, bet visos visuomenės lūkesčius“, – pranešime cituojami menininkai. 

Pasak jų, Kultūros ministerija iš kultūrą administruojančios žinybos turėtų tapti modernią jos politiką formuojančia bei suskaldytą kultūros sektorių konsoliduojančia institucija, konstruktyvia Kultūros ministerija.

„Būtent tokio kokybiško jos atsinaujinimo laukiame iš naujo kultūros ministerijos vadovo“, – teigiama pranešime.

Meno kūrėjai įstatymų kūrėjus paragino „atsižvelgti į gyvybinius šalies poreikius, situaciją, gresiančią kultūros sferai, ir priimti reikiamus įstatymus, užtikrinti Lietuvos kultūros išsaugojimą bei plėtrą, auginti kokybiškai kultūrai reiklią publiką, ugdyti kūrybingus ir kultūrai atvirus piliečius“. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min