Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 14d. 16:59

Gavę taisyti dar daugiau parašų referendumo rengėjai ėmė gąsdinti keistais reiškiniais

Parašų rinkimas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Parašų rinkimas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį referendumo dėl draudimo parduoti žemę rengėjams nutarė įduoti taisyti dar 2239 piliečių parašus. Visuose juose yra netikslumų nurodant adresą. Dar 252 parašai antradienį referendumo rengėjams įduoti dėl kitų trūkumų. Pataisytus parašus referendumo iniciatoriai turės grąžinti sausio 29 dieną.

Tokį sprendimą VRK priėmė antradienio posėdyje. Už tai, kad iniciatoriams būtų perduoti 2239 taisytini parašai, balsavo dešimt komisijos narių, po tris narius susilaikė ir balsavo prieš.

Sprendimui nepritarė komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas. Anksčiau teigęs, kad visi 5 tūkst. parašų su netiksliai nurodytais adresais turėtų būti įskaityti, dabar jis ketina paskelbti savo atskirąją nuomonę.

Z.Vaigauskas neslepia manantis, kad šis sprendimas gali lemti VRK pralaimėjimą teisme, jei jam dėl papildomai įteikiamų taisyti parašų skųsis referendumo organizatoriai.

Tuo tarpu VRK nariai tvirtino, kad apie tai, jog visi 5 tūkst. parašų su netiksliai nurodytais adresais bus įskaityti, Z.Vaigauskas prakalbo vienasmeniškai. VRK iki šiol dėl jų yra balsavusi spręsdama, kad parašus reikia taisyti ir nutarusi, kad dalį pataisys pati, remdamasi patvirtinta metodika.

„Dabar tai ir padarėme. Žinoma, gaila, kad negalėjome įteikti visų taisytinų parašų iniciatoriams vienu metu“, – teigė VRK narys Valdas Benkunskas.

Kiti komisijos nariai svarstė, ar šio komisijos sprendimo teismai neįvertintų kaip „geležinių kurpių“ – neįgyvendinamo.

VRK narys Jonas Udris pripažino, kad greičiausiai visų gyventojų, kurie netiksliai nurodė adresą, referendumo rengėjams rasti nepavyks. Tai normalu, nes jiems taisyti duodama daugiau parašų, nei reikia pataisyti, kad referendumas galėtų įvykti.

Pranciškus Šliužas
Pranciškus Šliužas

Grasino keistais reiškiniais

Referendumo iniciatyvinės grupės atstovas Pranciškus Šliužas komisijos sprendimu piktinosi. Pasak jo, komisijos darbas nebetelpa į absurdo rėmus.

Keliskart pabrėždamas, kad sunkiai renka žodžius, P.Šliužas aiškino, jog kiekvieno parašo taisymui sugaištama po dvi valandas, nuvažiuojama vidutiniškai  30 kilometrų.

Be to, jis tikino, kad kai kurie žmonės nuo pasirašymo dėl referendumo iki dabar spėjo persikraustyti po tris kartus. Dar kitiems kyla problemų taisant parašą, nes šiuo metu gaminasi naujus asmens dokumentus.

Todėl, jei VRK vėl įduoda naujus parašus tikslinimui, pasak P.Šliužo, ji lyg tyčia kaišo pagalius į ratus referendumo rengėjams. Už tai iniciatoriai žada nelikti skolingi visai valstybei.

„Aš esu apie pusės milijono žmonių ruporas. Mus spiria registruoti dar tris grupes trims referendumams. Tada gegužę mes jums pateiksime milijoną parašų, nes jau turime struktūrą, atsiranda iškilių asmenybių – rėmėjų. Nuo jūsų daug kas priklausys netgi valstybės ateityje. Sumaištis veda į keistus reiškinius, kurių nereikėtų niekam matyti“, – grasino P.Šliužas. 

Toks jo pasisakymas sulaukė VRK nario Juliaus Jasaičio atsako. Šis pareiškė, kad referendumo rengėjams jau laikas pradėti kalbėtis normaliai  ir elgtis civilizuotai.

„Mes dirbame savo darbą ir, jei trūks nors vieno parašo, tai reiškia, kad jo trūksta. Ir nelipkite ant galvos vieną kartą“, – rėžė jis ragindamas P.Šliužą liautis laidžiusis grasinimais VRK nariams.

Jau taiso 4114 parašų

Iki šiol VRK referendumo rengėjams taisyti yra įdavusi 4114 parašų. Juos pristatyti grupė turi iki sausio 21 dienos.

Naujų parašų per tą laiką rinkti negalima.

Nuo jūsų daug kas priklausys netgi valstybės ateityje. Sumaištis veda į keistus reiškinius, kurių nereikėtų niekam matyti, – teigė P.Šliužas.

VRK yra nustačiusi, kad atitinkančių reikalavimus parašų yra 292 200, t.y. beveik 8 tūkst. mažiau, nei reikia norint surengti referendumą.

Tačiau jei būtų pašalinti visi neesminiais laikomi trūkumai, parašų skaičius gali pasiekti ir viršyti įstatymo reikalaujamą 300 tūkst. parašų ribą.

Lietuva nuo šių metų gegužės atveria galimybę ES piliečiams pirkti žemės ūkio paskirties žemę.

Toks reikalavimas buvo numatytas šalies stojimo į ES sutartyje. Tačiau mūsų šalis gavo dešimties metų pereinamąjį laikotarpį, kuris baigs galioti jau šiemet.

Referendumo organizatoriai siekia, kad draudimas būtų pratęstas neribotam laikui, nors tai gali prieštarauti Lietuvos stojimo į ES sąlygoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min