Dabar populiaru
Publikuota: 2010 kovo 17d. 14:28

Homoseksualų eitynės – iššūkis Lietuvai

Studentų „Bučiniai kovai su homofobija“
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Studentų „Bučiniai kovai su homofobija“

Užsienio žiniasklaida retai prisimena Lietuvą. Juk dar prieš savaitę švęsdami savo nepriklausomybės atkūrimo 20-metį stebėjomės, kodėl šis istorinis įvykis svarbus pasirodė vos vienam kitam užsienio žiniasklaidos atstovui. Tačiau panašu, kad netrukus Lietuvos vardas puikuosis visoje Europoje ir tik nuo mūsų pačių priklausys, kaip apie ją bus rašoma.

Gegužės 8 dieną Vilniuje vyksiančios homoseksualų eitynės „Už lygybę“, suplanuotos kaip dalis „Baltic Pride“ renginių, jau sulaukė didelio užsienio valstybių atstovų susidomėjimo. Portalo 15min.lt šaltinių duomenimis, stebėti gėjų eitynių į Vilnių gegužę atvyks iki 80 tarptautinės nevyriausybinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ stebėtojų iš įvairių Europos valstybių. Šiame renginyje taip pat dalyvaus būrys iškilių užsienio svečių, tarp kurių – žinomi politikai, įžymūs sporto ir meno bei žiniasklaidos atstovai.

Apie renginio svarbą Lietuvai savo laiške teisingumo ministrui Remigijui Šimašiui užsiminė ir vienos iš Europos valstybių ambasadorius Lietuvoje, teigdamas, kad šis renginys bus „metų įvykis, apie kurį rašys Europos žiniasklaida – gerai ar blogai“. Tas pats ambasadorius akcentavo norįs tikėti, kad šalies valdžia ir renginio organizatoriai artimai bendradarbiaus, kad homoseksualų eitynės būtų „laiminga ir taiki manifestacija“. Užsienio diplomatas taip pat ragino iškilius Lietuvos valdžios atstovus dalyvauti eitynėse ir, jei bus kviečiami, pasakyti kalbą jų metu.

Į Vidaus reikalų ministeriją (VRM) kreipėsi ir dar keturių valstybių ambasadoriai Lietuvoje, norėdami susitikti su ministerijos atstovais ir išgirsti, kokių saugumo priemonių bus imtasi per šį renginį.

Eitynės – lakmuso popierėlis

Politologo Mindaugo Jurkyno įsitikinimu, didžiulį Europos valstybių dėmesį artėjančioms homoseksualų eitynėms lėmė prieš kurį laiką kilęs klausimas, ar Lietuva nėra pernelyg homofobiška valstybė.Politologo Mindaugo Jurkyno įsitikinimu, didžiulį Europos valstybių dėmesį artėjančioms homoseksualų eitynėms lėmė prieš kurį laiką kilęs klausimas, ar Lietuva nėra pernelyg homofobiška valstybė. „Manau, kad politinis ažiotažas, kilęs dėl Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo, prezidentės pasiūlytos pataisos, žiniasklaidos ir net Europos parlamento dėmesys natūraliai iškėlė klausimą, ar Lietuvoje nėra pernelyg politizuojamos homofobiškos nuotaikos“, – teigė M.Jurkynas.

Pasak jo, prisimenant, kad praeityje Vilniaus miesto savivaldybė leidimo panašioms eitynėms neišdavė, „renginys yra tarsi lakmuso popierėlis, tiriant visuomenės, žiniasklaidos ir politikų reakciją“.

Paklaustas, kaip Lietuvos įvaizdžiui atsilieptų, jei renginio metu kiltų nesklandumų, politologas sakė, kad tai įvertinti sunku, tačiau akivaizdu viena – riaušės ar smurto proveržiai niekur nėra teigiamai vertinami.

„Demonstracijos, mitingai – taip, tai yra demokratijos dalis. Tačiau smurto proveržis teigiamo įvaizdžio nesukuria. Vienaip ar kitaip, Lietuvai, kur vyrauja konservatyvios nuostatos ir gana didelis nepakantumas kitokiems, ši eisena bus tam tikras iššūkis“, – teigė M.Jurkynas.

Saugumu susirūpinusios užsienio ambasados

„Į Vidaus reikalų ministeriją skambučiu praėjusią savaitę kreipėsi Nyderlandų ambasadorius ir savo bei kitų trijų šalių – Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos ir Ispanijos – ambasadorių vardu išreiškė norą susitikti su ministerijos vadovybe bei aptarti seksualinių mažumų eitynių klausimą. Ambasadoriai susirūpinę renginio dalyvių ir žmonių, stebėsiančių šias eitynes, saugumu“, – 15min.lt sakė VRM viceministras S.Liutkevičius.

Pasak jo, pokalbio metu ambasadorius akcentavo, kad šis renginys bus išskirtinis, pritrauks labai daug ne tik Lietuvos, bet ir užsienio žiniasklaidos bei gyventojų dėmesio, todėl tikėtina, kad stebėti renginio susirinks daug žmonių. Todėl esą būtina užtikrinti, kad bus išvengta galimų provokacijų, konfliktų ir susidūrimų bei tinkamai pasirūpinta viešosios tvarkos saugumu. S.Liutkevičiaus teigimu, VRM vadovybė su minėtų šalių ambasadoriais susitiks kitos savaitės pradžioje.

Paklaustas, ar ambasadorių kreipimasis į ministeriją tokiu klausimu yra neįprastas, S.Liutkevičius teigė, kad šio įvykio sureikšminti nereikėtų. „Tai labai normalus požiūris. Į ministeriją kreipėsi tų šalių ambasadoriai, kuriose seksualinių mažumų eitynės nėra naujovė. Žvelgiant pro politinę prizmę būtina suvokti, kad kitos valstybės atidžiai stebės Lietuvą eitynių metu ir vertins ją būtent iš to, kaip šis renginys praeis. Todėl turime labai rimtai jam ruoštis“, – sakė vidaus reikalų viceministras.

Žygiuos šaligatviais

S.Liutkevičius akcentavo, kad bene didžiausią nerimą užsienio šalių ambasadoriams sukėlė viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, kad seksualinių mažumų eisenos dalyviai turės pasirūpinti savo saugumu.S.Liutkevičius akcentavo, kad bene didžiausią nerimą užsienio šalių ambasadoriams sukėlė viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, kad seksualinių mažumų eisenos dalyviai patys turės pasirūpinti savo saugumu. „Vilniaus miesto savivaldybės išduotame leidime eisenos dalyviams numatytas reikalavimas samdyti apsaugą. Vis dėlto mes sutinkame su eisenos organizatoriais, kad viešosios tvarkos užtikrinimas viešojoje erdvėje yra mūsų institucijų reikalas, ir mes tikrai būsime pasiruošę tą darbą atlikti“, – sakė S.Liutkevičius.

Pareigūnas atkreipė dėmesį, kad leidime numatytas įdomus dalykas – eitynės vyks Olimpiečių gatvėje „netrukdant viešajam eismui“ ir „laikantis Kelių eismo taisyklių reikalavimų“. Pasak S.Liutkevičiaus, tai reiškia, kad eisenos dalyviai privalės eiti šaligatviais. „Tačiau jei eisena bus gausi ir susirinks daug žmonių, kurie netilps šaligatviuose, policija bus pasiruošusi blokuoti kelio ruožą, kuriame vyks eitynės“, – užtikrino VRM pareigūnas.

Jis atkreipė dėmesį ir į dar vieną įdomų dalyką – savivaldybės išduotame leidime numatyta, kad renginio vietos turės būti aptvertos apsaugos tvoromis. „Eisenos dalyviai tam tikrą ruožą žygiuos, o vėliau susirinks vienoje vietoje, kur vyks renginys. Ši vieta turės būti aptverta. Toks yra saugumo reikalavimas ir mes jo laikysimės“, – sakė S.Liutkevičius.

Gauna klausimų iš savo valstybių organizacijų

Savo ruožtu Nyderlandų ambasadorius Lietuvoje J.C.S.Wijnandsas 15min.lt teigė, kad su kolegomis ambasadoriais iš įvairių šaltinių renka informaciją, susijusią su gegužės 8-osios eisena,  kad galėtų atsakyti į klausimus apie organizuojamą renginį, kurių gauna iš įvairių savo valstybių organizacijų. Ambasadorius patvirtino, kad susitikus su VRM atstovais, be kitų klausimų, ketinama aptarti ir „Baltic pride“ eiseną.

„Ministerijai neturime jokių konkrečių pasiūlymų, bet mus domina jos atstovų požiūris į vyksiančias eitynes ir ypač – kokių saugumo priemonių bus imtasi šio renginio metu, atsižvelgiant į tai, kad jame dalyvaus ir užsienio valstybių piliečių“, – sakė ambasadorius J.C.S.Wijnandsas.

Ypatingų saugumo priemonių nenumato

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Vytautas Grašys 15min.lt patikino, kad išskirtinių saugumo priemonių seksualinių mažumų eitynių metu imtis neketinama. „Policija yra taikiusi labai daug įvairių saugumo priemonių ir sutinkant Jungtinių Valstijų prezidentą, ir popiežių, ir kitų renginių metu. Todėl seksualinių mažumų eitynės mums nebus absoliučiai naujas reiškinys. Policija turi savo taktiką, kaip reikia dirbti per tokius renginius“, – sakė V.Grašys.

Labai svarbi informacija apie visuomenės požiūrį į tam tikrą renginį ar įvykį, todėl policija atlieka monitoringą ir stebi, kokie yra visuomenės atsiliepimai apie artėjančias seksualinių mažumų eitynes.Pasak jo, labai svarbi informacija apie visuomenės požiūrį į tam tikrą renginį ar įvykį, todėl policija atlieka monitoringą ir stebi, kokie yra visuomenės atsiliepimai apie artėjančias seksualinių mažumų eitynes.

VPK Viešosios tvarkos valdybos viršininkas taip pat patvirtino, kad savaitės pradžioje vyko Vilniaus policijos atstovų susitikimas su minėto renginio organizatoriais. Pasak V.Grašio, per jį pristatytas organizuojamos eitynės ir aptartos bendrinės saugumo priemonės. Dar vienas tokio pobūdžio susitikimas numatytas po poros savaičių, tuomet ir bus aptartos konkrečios saugumo priemonės eisenos metu.

Tvarką palaikys savanoriai

Kaip teigė V.Grašys, su seksualinių mažumų eitynių organizatoriais susitarta, kad abi pusės stengsis užtikrinti saugumą per renginį. „Eisenos organizatoriai mus informavo, kad renginyje dalyvaus savanoriai, kurie bus pasirengę užtikrinti renginio tvarką iš vidaus: užtikrins eisenos kryptį, prižiūrės, kad būtų laikomasi eitynių maršruto ir panašiai“, – pasakojo policijos atstovas.

Tai 15min.lt patvirtino ir vienas iš eitynių organizatorių Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA) valdybos pirmininkas Artūras Rudomanskis. „Jau sukviesti žmonės, kurie bus atsakingi už eisenos vidaus tvarkos palaikymą. Šiuo metu koordinacinėje grupėje yra penki savanoriai, bet jų tikriausiai bus daugiau. Savanoriai išklausys specialius mokymus, juos ves praėjusiais metais Rygoje vykusios seksualinių mažumų eisenos „Baltic pride“ koordinatorius“, – pasakojo A.Rudomanskis.

Paklaustas, ar susitarimas su Vilniaus miesto policija dėl abipusių pastangų renginio saugumui užtikrinti reiškia, kad organizatoriams samdyti apsaugos nebereikės, A.Rudomanskis teigė, kad organizatoriai šio klausimo kol kas nesvarstė, tačiau neatmetė galimybės, jog kai kurių pavienių renginių dalyvių saugumui užtikrinti apsauga bus samdoma.

Kvies dalyvauti Lietuvos politikus

Į susitikimą su Vilniaus policijos atstovais seksualinių mažumų eisenos organizatorius lydėjo parlamentarė Marija Aušrinė Pavilionienė. Kaip 15min.lt sakė TJA atstovas, dalyvauti susitikime politikę pakvietė renginio organizatoriai. „Jai buvo aktualūs klausimai dėl renginio saugumo, nes ji ketina dalyvauti eisenoje. M.Pavilionienei, kaip tautos atstovei, buvo įdomu sužinoti, kokių priemonių bus imtasi Lietuvos piliečių saugumui užtikrinti“, – sakė A.Rudomanskis.

Paklaustas, ar jau žinoma, kurie kiti šalies politikai dalyvaus gegužės pradžioje organizuojamuose renginiuose, A.Rudomanskis teigė, kad kol kas į renginį buvo pakviesti tik aukščiausi šalies pareigūnai, tačiau artimiausiu metu kvietimai bus išsiųsti ir kitiems šalies politikams bei institucijų atstovams.

Kaip jau buvo pranešta, eisenoje ketina dalyvauti Švedijos Europos Sąjungos (ES) reikalų ministrė Birgitta Ohlsson, taip pat keli europarlamentarai, užsienio valstybių parlamentarai bei užsienio šalių ambasadoriai Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Turkmėnijos Stalinas savo šalį pavertė Šiaurės Korėja su pingvinais dykumoje

Verslas

2 tūkstančių eurų alga Vilniaus įmonėje – dar ne viskas: pirtis, robotas ir hobiai

Gyvenimas

Pasitikrinkite, ar neturite slaptos alergijos: tarp simptomų ir pilvo pūtimas, ir augantis svoris

24sek

Neskani pergalė: Šaras – apie konfliktą, neatleistinus dalykus ir neraminančias traumas

Aktualu

Apžvalgininkas R.Bogdanas: premjeras nesuvokia, kad jis nėra Venesuelos policijos generolas

Gyvenimas

Naujagimis ant Rūtos krūtinės liovėsi kvėpuoti: moteris niekada nepamirš gydytojos žodžių

Vitaminai sielai. J.Arlauskaitė-Jazzu atvirai apie skaudžiausias pamokas, moteriškumą ir meilę

Gazas

Kodėl automobilių gamintojai vengia išskirtinių durelių, primenančių lėktuvų gaubtus?

Aktualu

Savo bloge apie mitingą ir valdžią prabilusiam Varėnos mokytojui E.Nasevičiui – policijos įspėjimas

Interviu 24sek

Konflikto epicentre atsidūręs E.Ulanovas: „Tai juk „Rytas“ ir „Žalgiris“

Aktualu

Nufilmuota: paryčiais Kauno senamiestyje sudegintas „Mercedes-Benz“

Vardai

Jolitos Vaitkutės namuose sutvisko eglutė... iš 24 kg silkių: vėliau jų neišmetė – skyrė kilniam tikslui

24sek

Aistros Kaune: D.Suttono šou, masinis susistumdymas ir „Žalgirio“ pergalė

Vardai

Aktorė Severija Janušauskaitė Vokietijos GQ apdovanojimuose nuskynė Metų dainos laurus

Mokslas.IT

Artėja diena, kai mėsa bus pernelyg didelė prabanga – lietuvis jau augina jos pamainą

Aktualu

Vilniuje vyko masinis protestas „Paskutinis skambutis“: reikalavo pagarbos ir atšaukti etatinį apmokėjimą

Vardai

Eglė Malinauskaitė antrąkart išsiskyrė su Pauliumi Aršausku: „Noriu greičiau viską pamiršti“

24sek

M.Kalnietis tritaškiu išplėšė pergalę ASVEL ekipai

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gruodžio 03-09 d.)

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: kaip V.Putino aplinką „išsprogdinusios“ žurnalistės vos nepražudė bomba?

Naujienos

Aktualu

Turkmėnijos Stalinas savo šalį pavertė Šiaurės Korėja su pingvinais dykumoje

Verslas

2 tūkstančių eurų alga Vilniaus įmonėje – dar ne viskas: pirtis, robotas ir hobiai

Gyvenimas

Pasitikrinkite, ar neturite slaptos alergijos: tarp simptomų ir pilvo pūtimas, ir augantis svoris

24sek

Neskani pergalė: Šaras – apie konfliktą, neatleistinus dalykus ir neraminančias traumas

Aktualu

Apžvalgininkas R.Bogdanas: premjeras nesuvokia, kad jis nėra Venesuelos policijos generolas

Gyvenimas

Naujagimis ant Rūtos krūtinės liovėsi kvėpuoti: moteris niekada nepamirš gydytojos žodžių

Vitaminai sielai. J.Arlauskaitė-Jazzu atvirai apie skaudžiausias pamokas, moteriškumą ir meilę

Gazas

Kodėl automobilių gamintojai vengia išskirtinių durelių, primenančių lėktuvų gaubtus?

Aktualu

Savo bloge apie mitingą ir valdžią prabilusiam Varėnos mokytojui E.Nasevičiui – policijos įspėjimas

Interviu 24sek

Konflikto epicentre atsidūręs E.Ulanovas: „Tai juk „Rytas“ ir „Žalgiris“

Aktualu

Nufilmuota: paryčiais Kauno senamiestyje sudegintas „Mercedes-Benz“

Vardai

Jolitos Vaitkutės namuose sutvisko eglutė... iš 24 kg silkių: vėliau jų neišmetė – skyrė kilniam tikslui

24sek

Aistros Kaune: D.Suttono šou, masinis susistumdymas ir „Žalgirio“ pergalė

Vardai

Aktorė Severija Janušauskaitė Vokietijos GQ apdovanojimuose nuskynė Metų dainos laurus

Mokslas.IT

Artėja diena, kai mėsa bus pernelyg didelė prabanga – lietuvis jau augina jos pamainą

Aktualu

Vilniuje vyko masinis protestas „Paskutinis skambutis“: reikalavo pagarbos ir atšaukti etatinį apmokėjimą

Vardai

Eglė Malinauskaitė antrąkart išsiskyrė su Pauliumi Aršausku: „Noriu greičiau viską pamiršti“

24sek

M.Kalnietis tritaškiu išplėšė pergalę ASVEL ekipai

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gruodžio 03-09 d.)

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: kaip V.Putino aplinką „išsprogdinusios“ žurnalistės vos nepražudė bomba?

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min