Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2010 gegužės 8d. 11:46

Gėjų eitynės Vilniuje prasidėjo: dalyviai saugiai atvežti autobusu, dalyvauja R.Žilinskas, A.M.Pavilionienė, neišvengta incidentų (nuolat pildoma)

Gėjų eitynės prasidėjo gera nuotaika
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Gėjų ir lesbiečių eitynės Vilniuje
Jau nuo ankstyvo ryto po Vilnių kaukdamos sirenomis važinėjo policijos ir specialiųjų pajėgų mašinos. Teisėsauga išties rimtai ruošėsi šiam didelį rezonansą ir diskusijas dėl žmogaus teisių sukėlusiam renginiui.

Speciali rubrika BALTIC PRIDE

Pateikiame renginio chronologiją (nuolat atnaujiname).

11.30 val. Likus pusvalandžiui iki gėjų eitynių pradžios, zona aplink „Forum Palace“ apsupta tankiu policijos žiedu. Pro jį bandė prasibrauti iš Kauno atvykusi šeima: vyras, vardu Skirmantas, su žmona ir vaiku. Jie nešėsi plakatą, kurio turinys išsakė kauniečių neigiamą poziciją dėl gėjų parado. Kitoje plakato pusėje puikavosi užrašas skirtas konservatoriams. Šeimyna labai pasipiktino, kai policija jų neleido į aptvertą zoną.

11.45 val. Eitynėse dalyvauja ir Seimo narys Rokas Žilinskas. 15min.lt žurnalistui jis sakė, kad iš pradžių neplanavo dalyvauti eitynėse. Tačiau teismo draudimas „užmynė ant nuospaudos“. Tad politikas pasiryžo solidarizuotis su eitynių organizatoriais ir atsinešė visų vaivorykštės spalvų vėliavėlę.

Eitynėse dalyvauja ir Aušrinė Marija Pavilionienė.

Dalyviai į eitynių zoną saugiai atvežti autobusu, kad būtų išvengta susidūrimų su priešininkais.

11.55 val. Gėjų eitynių dalyviai išskleidė didžiulę, maždaug 20 m ilgio, vaivorykštės spalvų vėliavą. Prie jų prisidėjo ir R.Žilinskas.

Kol kas eitynių priešininkų nedaug, jie elgiasi gana taikiai. Dauguma protestuotojų susirinkę prie Vilniaus pedagoginio universiteto ir kitame upės krante Goštauto gatvėje.

12.00 val. Pareigūnus pasiekė informacija, kad nuo Katedros pajudėjo maldininkų eisena, apie 100 žmonių. Manoma, kad jie bandys išreikšti savo požiūrį į „Baltic Pride“. Taip pat žinoma, kad į Vilnių įvažiavo V.Šustausko protestuotojų autobusas. Primename, kad šis skandalingas politikas žadėjo gėjus apmėtyti kiaušiniais.

Įvyko ir pirmasis nedidelis susistumdymas. Merginos, laikančios ne itin padoraus turinio

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Į gėjų eitynes atvyko Vytautas Šustauskas
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Į gėjų eitynes atvyko Vytautas Šustauskas

plakatus, įžeidžiančius eitynių dalyvius, palaikomos vyresnių žmonių, ilgai ginčijosi su kitais žiūrovais, palaikančiais gėjus. Jos pyko, kad nebuvo įleistos į aptvertą teritoriją. Galiausiai prasidėjo susistumdymas, tačiau atvykus policijai merginos pabėgo.

12.10 val. Prie centrinio įėjimo į aptvertą eitynių teritoriją atvyko ir V.Šustauskas, tačiau čia būriuojasi ne tik priešininkai – nemažai dalyvių eitynes stebi tyliai, kai kurie jas akivaizdžiai palaiko. Netrūksta ir apsikabinusių porelių.

12.15 val. Atvykęs V.Šustauskas iškart sukėlė incidentą. Per megafoną jis ragino imti teritoriją šturmu, nes ją saugo nedaug policininkų. Už tai pareigūnų buvo iškart įspėtas, kad už tokius raginimus gali būti suimtas. Į tai V.Šustauskas atsakė: „Mane visa lietuva pažįsta, o tave tik p..rastai pažįsta. Esu tiek sėdėjęs, kiek tu nesėdėjęs.“

12.25 val. Norėdamas sukelti protesto bangą (o tai nelabai pavyksta), V.Šustauskas kviečia

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Vytautas Šustauskas išskleidė nešvankų plakatą
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Vytautas Šustauskas išskleidė nešvankų plakatą.

kalbėti per megafoną visus norinčiuosius. Norinčių protestuoti nedaug (jie kitoje upės pusėje). Todėl per garsiakalbį prabyla nepilnametis pilietis. Jis siūlo gėjus numesti į upę. Tačiau policija reaguoja ramiai.

12.35 val. V.Šustauskas susistumdė su vyriškiu, palaikančiu eitynes. Vėliau priekaištavo policijai, kodėl negina jo nuo užpuolikų. Galiausiai (labai trumpam) politikas išskleidė nešvankų plakatą, kuriame vaizduojami vyrų lytiniai santykiai. Plakato turinys galimai žeidžia ir Vilniaus merą. Plakato turinį Šustauskas pakomentavo taip: menas priklauso liaudžiai...

Reporteriai iš įvykio vietos taip pat praneša, kad policijos pajėgos iš Vilniaus, Elektrėnų, Šalčininkų saugo ir tiltą prie Vilniaus pedagoginio universiteto. Leidžiama tiltu eiti ir važiuoti, tačiau draudžiama sustoti.

Prie aptvertos zonos atvyko ir dar vienas maištingas politikas Mindaugas Murza, nešinas vėliavomis. Jis su bendraminčiais pradėjo skanduoti „pe...rastus lauk, pedofilus lauk“.

12.45 val. Prie eisenos dalyvių prisidėjo Švedijos ministrė Birgitta Ohlsson, EP gėjų ir lesbiečių grupės pirmininkas Maiklas Kešmenas. Netrukus eisena pajudės.

13.00 val. Prasidėjus eisenai prie Vilniaus centrinės universalinės parduotuvės minia pradėjo

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Gėjų eitynių dalyviams mestas dūmų užtaisas
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Gėjų eitynių dalyviams mestas dūmų užtaisas

garsiai skanduoti „gėda“. Paskui kažkas ėmė mėtyti dūminius užtaisus. Policija įspėjo žiūrovus, kad bus panaudotos specialiosios pajėgos.

Protestuojančių priešakyje – Kauno politikas Stanislovas Buškevičius. Jis rodo ženklą „Victory“. Į pagalbą tvarkos saugotojams skuba raitoji policija, prie „Swedbank“ pastato pasirengusios specialiosios riaušių malšinimo pajėgos. Nepritarianti gėjų eitynėms minia dainuoja „Ant kalno mūrai“, bet kokius policijos perspėjimus pasitinka švilpimu ir sirenų gausmu.

Minioje anapus upės matomas ir didelis kryžius. Virš teritorijos ratus suka pasieniečių sraigtasparnis.

13.30 val. Upę gumine valtele perplaukė keli iš pažiūros ne visai blaivūs vyrai. Jie šaukė „go home“, bet netrukus buvo sulaikyti pareigūnų. Tuo pat metu keli labiausiai įsiaudrinę vyrukai nuo universalinės parduotuvės pusės nutraukė

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija saugo gėjų eitynių vietą nuo priešininkų invazijos
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija saugo gėjų eitynių vietą nuo priešininkų invazijos

apsaugines juostas ir bandė ropštis per tvorą. Policija juos iškart atakavo dujų užtaisais. Specialiosios pajėgos pasirengusios panaudoti elektros šoką ir gumines lazdas.

Minia atsitraukė, tačiau į gatvę pasipylė tušti buteliai, netgi plytgalis.

Pirmose protestuotojų gretose dominuoja P.Gražulis ir V.Šustauskas. Už jų stovintys protestuotojai vienu metu ėmė reikalauti apkaltos prezidentei D.Grybauskaitei.

13.48 val. Policija prie apsauginių tvorų prijungė elektros šoko įrangą. Jei kiltų riaušės ir aršiausi protestuotojai liptų per tvorą, jie būtų apraminti elektros srove. Specialiosios pajėgos, ginkluotos visa riaušėms slopinti skirta amunicija, kol kas atsitraukė atokiau.

14.05 val. 15min.lt reporteriai užfiksavo, kad pareigūnai nuo grindinio renka ne tik garsinius (statybinius šovinius), bet rasta ir kovinio 9 mm pistoleto gilzė.

Vilniaus policija oficialiai pranešė, kad už viešosios tvarkos pažeidimą sulaikyti trys asmenys. Tačiau akivaizdu, kad šis skaičius gali keistis.

14.20 val. Oficialioji eitynių dalis baigėsi. ES politikai ir kiti „Baltic Pride“ aktyvistai sėda į autobusus ir išvažiuoja.

Tuo pat metu eitynių priešininkų frontas kunkuliuoja kaip bičių avilys. P.Gražulis. V.Šustauskas ir K.Uoka žada šturmuoti tvorą, kai tik baigsis laikas, skirtas gėjų eitynėms. 14.30 val. pirmasis lipti per tvorą žada P.Gražulis. Policija šioje vietoje vėl buria specialiąsias pajėgas. Tuo pat metu S.Buškevičius miniai aiškina, kad „mes nugalėjome, Lietuva nugalėjo“,  nes gėjai nenuėjo viso kelio, kurį norėjo.

14.35 val. Pasibaigus eitynėms kilo minios susirėmimai su policija. Buvo išlaužta apsauginė tvora, P.Gražulis su K.Uoka peršoko aptvėrimus. Policija panaudojo ašarines dujas, iš minios pasipylė plytų gabalai, kelio ženklų dalys ir kiti po ranka pasitaikę daiktai. Minios įniršį kol kas malšina tik policijos pajėgos. 

Tuo tarpu Vilniaus policija išplatino pranešimą, kad į Vilniaus aps. VPK Vilniaus m. pirmąjį policijos komisariatą pristatyti penki asmenys. Du – pagal BK 284 str. (nešėsi sprogstamas medžiagas), abu buvo uždaryti į areštinę; trys – už administracinius teisės pažeidimus – chuliganiškus veiksmus. Į Vilniaus aps. VPK VIlniaus m. trečiąjį PK pristatyti septyni asmenys, pažeidę administracinę teisę – buvo su kaukėmis ir lazdomis.

14.40 val. Minia reikalauja nuimti atitvarus, tačiau policija žada tai padaryti tik išsiskirsčius masėms. Aršiausi vyrukai iš minios vėl mėto dūmų užtaisus.

Policija suėmė vieną iš politikų, kaitinusių aistras – K.Uoką. Minia šaukia „grąžinkite

15min.lt/Lauros Gabrilavičiūtės nuotr./Po gėjų eitynių - Petro Gražulio agitacija
15min.lt/Lauros Gabrilavičiūtės nuotr./Po gėjų eitynių – Petro Gražulio agitacija.

mums Gražulį ir Uoką“. Policija ragina skirstytis, tačiau minia neklauso pareigūnų nurodymų ir kol kas nesiruošia nusiraminti. 

14.50 val. Seimo nariai K.Uoka ir P.Gražulis po trumpo pokalbio su pareigūnais paleisti.

15.15 val. Paaiškėjo, kad paskutinio susirėmimo metu, kai politikų paakinti žmonės šturmavo atitvarus, nukentėjo vienas žurnalistas. Negalutiniais duomenimis, jis sužeistas kažkam iš minios metus plytą. Įtariamasis sulaikytas.

Protestuotojų minia su P.Gražuliu atsitraukė prie „Forum Palace“.  Ten sakomos ugningos kalbos, P.Gražulis džiaugėsi, kad tauta netoleruoja šito „moralinio supuvimo“. Miniai kalbėdamas Algirdas Paleckis priminė, kad leidimą gėjų eitynėms davė Vilniaus meras Vilius Navickas, ir pareikalavo atstatydinti.

15.50 val. Policija leido miniai eiti pro užtvaras, todėl protestuotojai ramiai išsiskirstė. Netrukus bus surengta policijos spaudos konferencija.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:03:12
01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:29
25:23
11:25

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min