Dabar populiaru
Publikuota: 2010 kovo 23d. 10:32

Gelbėjamas mazutuotas ruoniukas

Išgelbėtas ruoniukas buvo aplipęs mazutu.
Jūrų muziejaus nuotr. / Išgelbėtas ruoniukas buvo aplipęs mazutu.

Antradienį ryte į Lietuvos jūrų muziejų iš Juodkrantės buvo atvežtas mazutuotas ruoniukas. Šį nusilpusį jauniklį pakrantėje pastebėjo gyventojai ir paskambinę muziejaus darbuotojams patys jį atvežė specialistams.

Pasak Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjo Arūno Grušo, pirmą kartą jam į rankas patenka mazutu išteptas ruoniukas.

„Ši medžiaga mirtinai sužaloja gyvūnus. Jau praeitą savaitę pastebėjome Smiltynėje mazutuotų jūrinių paukščių. Kragą bandėme gelbėti, išvalėme, bet jis nugaišo. Prie molo radome tris leisgyves nuodėgules, joms jau niekuo negalėjome padėti, taip pat pajūryje matėme negyvų mazutuotų ledinių ančių“, – teigė A.Grušas.

Mazutuotų vandens paukščių pasitaikydavo kiekvieną pavasarį: jie giliai nardo ir patys gali užkabinti ir išjudinti ant dugno nusėdusį seną mazutą. Tačiau ruoniukas nenardo, jis plaukioja tik paviršiuje. Tai, kad jis išsitepęs mazutu, rodo, jog šios medžiagos yra vandens paviršiuje, kitaip tariant, ji neseniai išlieta.

Specialistai teigia dar negalintys pasakyti, kokia lemtis laukia šio mažylio, kuris  pavadintas Juodkrante. Muziejuje jau susiklostė tokia tradicija, kad ruoniai rastinukai vardus gauna pagal radimvietę. 

„Jau dabar matyti, kad mazutas pakenkė akytėms, prasidėjęs uždegimas. Nežinia, kiek to brudo ruoniukas spėjo prisivalgyti. Jeigu mazuto yra pakliuvę į skrandį, mes galėsime tik laukti, ar gyvūnėlio organizmui pavyks pašalinti šį nuodą“, – sakė A.Grušas.

Juodkrantė yra apie trijų savaičių amžiaus, bet nespėjusi gauti maisto ir mamos šilumos tiek, kad sugebėtų saugiai išgyventi pati. Ji sveria tik 15 kilogramų, nors jos bendraamžiai – apie 40 kilogramų.

Kiekvienais metais į muziejų patenka nusilpusių mažų arba nukentėjusių nuo žvejų tinklų ar laukinių gyvūnų ruoniukų. Vieno laukinio ruonio reabilitacija Jūrų muziejui kainuoja apie 4 tūkstančius litų. Pernai pirmą kartą Aplinkos ministerija skyrė lėšų – 10 tūkstančių litų. Tačiau jie gydomi nepritaikytose patalpose – muziejaus administracijos pastate, viename iš kabinetų, kuriame specialiai gyvūnų priežiūrai įrengtos dvi vonios.

Pernai taip buvo išslaugyti du ruoniukai: Melnius ir Melnė, kurie, pagiję ir sustiprėję, buvo paleisti atgal į Baltiją. Iš viso muziejuje išslaugyti devyni ruoniukai, septyni iš jų paleisti į jūrą, vienas iškeliavo į Vokietiją, ruonių reabilitacijos stotį, dar vienas buvo padovanotas zoologijos sodui Lenkijoje.

Pilkieji Baltijos ruoniai (Halichoerus grypus macrorhychus) – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų, dabar daugiausia jų yra Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių Švedijos krantų. Į Lietuvos pakrantes užklysta atsitiktinai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min