Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vaikams reikia kažko „savo“, nes visa kita yra „visų“

„Gelbėkit vaikus“: vaikams reikia kažko „savo“, nes visa kita yra „visų“
„Gelbėkit vaikus“: vaikams reikia kažko „savo“, nes visa kita yra „visų“
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiandien Lietuvoje veikia 97 vaikų globos namai, juose gyvena 3800 vaikų. Iš jų 5 kūdikių namai, kuriuose – 300 mažylių. Šeimynose arba pas globėjus gyvena dar 6 tūkst., todėl Lietuvoje yra apie 10 tūkst. globotinių, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali gyventi savo biologinėse šeimose.

Anot visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinės direktorės Rasos Dičpetrienės, per pastarąjį dešimtmetį situacija Lietuvos vaikų globos namuose keitėsi. Iškart po nepriklausomybės atgavimo buvo pradėtas vykdyti šių institucijų pertvarkymo procesas, kuris tęsiasi iki šiol.

Šiuo metu valstybinės institucijos stengiasi pertvarkyti tokias globos įstaigas ir koreguoti jų paskirtį: pakeisti šeimų centrais, stiprinti darnios šeimos modelį, suteikti socialinę bei psichologinę pagalbą problematiškų šeimų nariams.

„Gelbėkit vaikus“: vaikams reikia kažko „savo“, nes visa kita yra „visų“
Rasa Dičpetrienė.

„Per visus devynerius darbo metus organizacijoje „Gelbėkit vaikus“ mačiau kone visus didžiausius pasikeitimus šioje srityje, netgi galėčiau juos vadinti istoriniais įvykiais. Atsirado socialiniai darbuotojai, kurių anksčiau nebuvo, nebeliko tokių globos namų, kuriuose gyvendavo po 100 ar daugiau vaikų.

2013–2014 m. Lietuvoje veikė 178 institucijos, dabar – 97.

Bet turbūt svarbiausias įvykis buvo tai, kad visuomenė atkreipė dėmesį į tuos vaikus. Jiems, jų istorijoms buvo suteiktas balsas ir erdvė būti išgirstiems. Jie prabilo. Prabilo visuomenei, kuri juos išgirdo ir suprato. Tai parodo ir per pastaruosius porą metų pasikeitusi globos įstaigų statistika: 2013–2014 m. Lietuvoje veikė 178 institucijos, dabar – 97“, – įžvalgomis dalinosi organizacijos vadovė.

Tai ko gi reikia vaikams?

Anot pašnekovės, dažnai girdimas klausimas „Tai ko gi tiems vaikams reikia?“ turi labai paprastą atsakymą: „To paties kaip ir jūsų vaikams.“

Be tėvų globos likusios atžalos turi lygiai tokius pačius poreikius kaip ir visi kiti, tik dažnai tie poreikiai ir norai pasibaigia baziniais dalykais – drabužiais ir žaislais: „O iš tiesų labiausiai jiems reikia šeimos arba artimo žmogaus šalia. Suprantama, jog globotiniai dažniausiai neturi „savo“, viskas yra „visų“ arba „mūsų“, todėl turėti artimą žmogų tik sau – jiems didelė vertybė.“

Pasak R.Dičpetrienės, globotiniai mokosi iš gyvo pavyzdžio, o ne iš teorijos. Jie dažnai girdi, kad gyvenime gali būti tuo ar anuo, pasiekti karjeros aukštumų ar laimingai gyventi. Bet jiems – tai tik teorija.

Kai tie pavyzdžiai, tie motyvuoti žmonės atvažiuoja, jie tampa tuo sektinu teorijos įprasminimu, viskas tarsi pasikeičia – jie juos įkvepia.

„Tačiau kai tie pavyzdžiai, tie motyvuoti žmonės atvažiuoja pas tuos vaikus, kalba su jais, rodo dėmesį ir, svarbiausia, tampa tuo sektinu teorijos įprasminimu, viskas tarsi pasikeičia – jie juos įkvepia. Jiems gyvybiškai svarbu žinoti, jog gyvenimas nesibaigia globos namuose, kad dar yra kitoks pasaulis“, – aiškina R.Dičpetrienė.

Bendravimas su vaikais

Tokie susitikimai su mažaisiais įvyksta visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ ir verslo partnerysčių iniciatyva. Organizacija rūpinasi vaikų globos įstaigomis ir padeda identifikuoti tuos, kuriems tokia pagalba ypač reikalinga.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min