Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 29d. 06:00

Gelbės Šv. Onos bažnyčią

Yrančius Šv. Onos bažnyčios bokštus ir stogą žadėta tvarkyti dar šių metų pradžioje, tačiau realūs darbai prasidės tik rudeniop.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Yrančius Šv. Onos bažnyčios bokštus ir stogą žadėta tvarkyti dar šių metų pradžioje, tačiau realūs darbai prasidės tik rudeniop.

Vilniečių akyse beyranti Šv. Onos bažnyčia pagaliau sulauks realios pagalbos. Šią savaitę pasirašyta sutartis su konkursą laimėjusia įmone, tad netrukus turėtų prasidėti remonto darbai.

„Lietuvos paminklų“ skelbtą konkursą atlikti Šv. Onos bažnyčios stogo ir bokštelių restauravimo ir remonto darbus laimėjo bendrovė „Altitudė“. Pasirašius visas reikiamas sutartis ir prasidės pirmojo etapo bažnyčios restauravimo darbai.

Dar metų pradžioje Kultūros ministerija parengė trijų etapų planą Šv. Onos bažnyčios restauravimui. Pirmame etape turėtų būti restauruoti bokšteliai, stogas, atlikti būtini remonto darbai: navos perdangos šiltinimas, vandens nuvedimo sistemos įrengimas ir apsaugos nuo žaibo elementų atnaujinimas. Šio etapo darbams numatyta skirti 993,6 tūkst. Lt (762,9 tūkst. Lt – iš valstybės biudžeto ir 230,7 tūkst. Lt Vilniaus arkivyskupijos lėšų).

Ketina suspėti

Numatyta, kad pirmasis darbų etapas turėtų būti baigtas iki šių metų pabaigos.

„Žinoma, nepatogu bus dirbti vėlyvą rudenį ir žiemą, tačiau iki metų pabaigos turėtume spėti atlikti visus numatytus darbus. Kai pasirašysime sutartį, sudarysime darbų grafiką ir jo laikysimės“, – pasakojo remontą prižiūrėsiantis „Lietuvos paminklų“ atstovas Viktoras Vilkišius.

Antrame bažnyčios restauravimo etape, 2010–2011 m., turėtų būti parengtas tikslus fasadų mūro konservavimo ir restauravimo darbų projektas, pradėta fasadų restauracija, pakeisti bažnyčios langai. Trečiame etape turėtų būti restauruojamas bažnyčios interjeras.

Projekto techninės priežiūros vadovas V.Vilkišius paklaustas, kodėl remonto darbai buvo atidėliojami, sakė, kad užtruko dokumentų derinimas. „Remontas atliekamas Vilniaus arkivyskupijos užsakymu, tad ji su pasamdyta bendrove rengė planą. Tai užsitęsė, o mes be plano nieko negalėjome paskubinti: nei konkurso, darbams atlikti, nei darbų pradžios“, – pasakojo V.Vilkišius.Napoleonas Bonapartas, susižavėjęs šv. Onos bažnyčia, panoro ją ant delno nusinešti į Paryžių.

Šv. Onos bažnyčios kunigas Eitvydas Merkys „15min“ pasakojo, kad su juo remonto darbai nederinami. „Aš nieko nežinau. Mačiau guli pastoliai ir nežinau, ar jie bus statomi prie mūsų bažnyčios, ar prie Bernardinų. Su manimi kontaktuojama tik tada, kai reikia kažką įleisti į vidų, atrakinti duris“, – pasakojo kunigas. E.Merkys tvirtino, kad darbai bus atliekami tik iš išorės, todėl jokios įtakos nei maldininkams, nei bažnyčios gyvenimui neturės.

Tyrė specialistai

Kultūros ministerijai rengiant bažnyčios remontavimo planą specialistai ištyrė bažnyčios būklę ir konstatavo, kad pagrindiniai bažnyčios pamatai ir laikančiosios sienos yra gana geros, jose nėra plyšių ar kitokių įtrūkimų. Nors bažnyčios būklė nėra avarinė, skubiai reikia restauruoti stogą, nes visiškai suirusios čerpės, taip pat frontono bokštelius, nes centrinis bokštelis yra avarinės būklės. Remonto reikalauja ir stogo karnizas bei fasado mūro fragmentai.

Istorija

Vėlyvosios gotikos stiliaus Šv. Onos bažnyčia pastatyta 1495–1500 m. XVI a. bažnyčia ne kartą degė ir buvo rekonstruojama privačiomis lėšomis. Vėliau ją naikino karai, gaivino restauratoriai, tačiau bažnyčios išorė nuo XVI a. pabaigos beveik nepakito. 1580 m. buvo užbaigti pagrindiniai  bažnyčios atstatymo darbai, pastatyti altoriai. 1902–1909 m. buvo atlikti ypač didelės apimties restauravimo darbai. Teigiama, kad bažnyčia pastatyta iš 33-jų skirtingų formų plytų.

Šv. Onos bažnyčią lydi daug legendų. Bene garsiausia jų pasakoja, esą Napoleonas Bonapartas, susižavėjęs šia bažnyčia, panoro ją ant delno nusinešti į Paryžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min