Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 9d. 11:37

Geriausių straipsnių savižudybių tema konkurso nugalėtojas – 15min.lt žurnalistas Mindaugas Nastaravičius

Mindaugas Nastaravičius
Asmeninio archyvo nuotr. / Mindaugas Nastaravičius

Rugsėjo 8-ąją, artėjant Tarptautinės savižudybių prevencijos dienai (rugsėjo 10-oji), įteikti apdovanojimai geriausių straipsnių savižudybių tema autoriams.

Norėdama paskatinti atsakingai rašyti apie savižudybes, apdovanojimus jau ketvirti metai rengia Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija (LTPPTA).

Vertinimo komisijos nariais buvo žiniasklaidos ekspertas, apžvalgininkas ir naujienų agentūros BNS vyriausiasis redaktorius Artūras Račas, Lietuvos psichologų sąjungos (LPS) prezidentas, psichologas dr. Evaldas Kazlauskas, LTPPTA prezidentas, psichologas dr. Paulius Skruibis, LTPPTA valdybos narė, psichologė Jelena Dementjeva.

Ekspertai geriausiu straipsniu išrinko Mindaugo Nastaravičiaus interviu su psichologe, Vilniaus Universiteto profesore Danute Gailiene. Naujienų portale 15min.lt pasirodžiusiame interviu „Savižudybės priežasties nėra“ profesorė kaip tik ir kalba apie žiniasklaidos įtaką savižudybėms.

„Savižudybės visus labai domina ir mums visiems rūpi, nes tai – tragiškas ir neeilinis įvykis, todėl žiniasklaida čia itin svarbi – ji gali prisidėti ir prie skatinimo, ir prie savižudybės stabdymo. Nėra tiek svarbu, ar žiniasklaida praneša apie savižudybes, kiek tam skiria vietos. Svarbiausia – kaip tai pateikiama, nes čia ir pradeda veikti giluminiai psichologiniai mechanizmai, kurie ir gali pastūmėti žmogų nusižudyti“, – atsakydama į M.Nastaravičiaus klausimą minėtame interviu sakė D.Gailienė.

Šį interviu nugalėtoju paskelbę ekspertai įsitikinę, kad tai labai korektiškas, plačiai paplitusius mitus apie savižudybę išsklaidantis interviu.

„Džiugina tai, kad patys žurnalistai vis aktyviau analizuoja ir diskutuoja, kokį poveikį psichologinių sunkumų prislėgtiems žmonėms turi žiniasklaidos publikacijos savižudybių tema. Labi gerai, kad šios diskusijos pasiekia ir skaitytojus“, – teigė Paulius Skruibis.

A.Račas pastebi, kad M.Nastaravičiaus interviu iš kitų vertinimui atrinktų straipsnių išsiskyrė tuo, kad jame nelinksniuojama Lietuvos savižudybių statistika, o bandoma gilintis į savižudybės reiškinio priežastis, aiškinama, kaip šio reiškinio atžvilgiu turėtų elgtis žiniasklaida.

Jaunimo psichologinės paramos centro (JPPC) komplikuotas netektis išgyvenančių žmonių paramos grupė geriausiu išrinko Romualdo Baliutavičiaus straipsnį „Savižudybė – ne vieno gyvenimo pabaiga“. Šis straipsnis buvo publikuotas „Šiaulių naujienose“. Grupės, kuria daugiausiai sudaro nusižudžiusiųjų žmonių artimieji, atstovų nuomone straipsnyje apie savižudybes kalbama paprastai ir aiškiai.

„Galbūt šis straipsnis ir neatitinka grynosios žurnalistikos žanro ir yra labiau panašus į apybraižą ar komentarą, tačiau jame, kitaip nei kituose, mano nuomone, yra mažiausiai akcentuojami neigiami faktai, o daugiau – teigiamos emocijos. Be to, palyginus su kitais vertintais straipsniais, jame yra gerokai daugiau autoriaus asmeninio indėlio“, – kalba A.Račas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min