Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 24d. 17:24

Gęstančio COVID-19 židinio Stonaičiuose aukos: per mėnesį mirė tiek, kiek per metus

Koronaviruso ligonių gydymas
Sauliaus Žiūros nuotr. / Koronaviruso ligonių gydymas

Plungės rajono Stonaičių socialinės globos namuose, kur koronavirusu sirgo didžioji dalis globotinių, gyvenimas pamažu grįžta į senas vėžes. Antradienį iš ligoninių Mažeikiuose ir Plungėje parvežti dar trys sirgę globos namų gyventojai, į darbus grįžta darbuotojai. Tačiau direktorius Aleksas Vyšniauskas teigė, kad prireiks dar nemažai laiko, kol bus atstatyta psichologinė pusiausvyra įstaigoje: per mėnesį čia mirė tiek globotinių, kiek paprastai netenkama per metus, darbuotojai patyrė milžinišką įtampą.

„Aš to nelinkėčiau nei didžiausiam priešui, nenoriu prisiminti“, – sunkiai žodžius rinko įstaigos vadovas.

Stonaičių socialinės globos namuose, kur gyvena psichinę negalią turintys asmenys, pirmieji COVID-19 atvejai fiksuoti spalio pabaigoje. Į vietą buvo atsiųstos pajėgos iš Plungės mobiliosios patikros punkto. Vieną dieną buvo paimta 50 mėginių – 37 buvo teigiami.

Iš viso iš 160 globotinių koronavirusas diagnozuotas 87-iems, kiek sirgo personalo darbuotojų – įvardyti direktorius negalėjo.

„Matote, tuo metu buvo didžiulė suirutė: vieni darbuotojai sirgo, kiti privalėjo izoliuotis, turėjome ir dar turime kelis darbuotojus, kurie ir taip buvo biuletenyje dėl kitų priežasčių. Dabar negaliu pasakyti, kiek darbuotojų sirgo būtent koronavirusu. Tačiau tikrai nemažai. Vieni lengviau, kiti sunkiau“, – pasakojo A.Vyšniauskas.

Pusantro šimto pacientų – dvi slaugytojos

A.Vyšniauskas tikino iki šiol neišsiaiškinęs, kaip galėjo infekcija pasiekti įstaigą. Nuo vasaros lankytojai neįleidžiami, gyventojai iš teritorijos neišeina. „Greičiausiai užsikrėtė koks darbuotojas, gal kokia besimptome forma, žmogus pats neįtarė“, – svarstė A.Vyšniauskas.

Tada virusas po įstaigą ėmė plisti žaibiškai. Keli gyventojai buvo hospitalizuoti. Tuo metu visame Plungės rajone fiksuotas viruso protrūkis.

„Greitosios pagalbos medikai gaudavo po 45 iškvietimus per dieną. Išsikviesti juos nebuvo taip paprasta. Esu dėkingas kolegoms, Šiaulių ligoninės vadovui, kuris atsiuntė žmones ir apmokė mūsų likusius darbuotojus, kaip elgtis, kaip išnaudoti esamas patalpas, kur saugiai nusimauti apsauginius kostiumus. Tai tokie dalykai, kuriuos susidūrus su staigiu protrūkiu, turi gerai apgalvoti“, – aiškino įstaigos vadovas.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Plungės ligoninė
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Plungės ligoninė

Vienu metu įstaigoje buvo likusios tik 2 slaugytojos, nors įstaigoje – pusantro šimto gyventojų. „Sunku, ne tas žodis... Jos ir su šeimos gydytojais tarėsi, ir nuotraukas siųsdavo. Pavyko prisikviesti kelis medikus į vietą, kad pakonsultuotų, kaip gydyti ligonius. Bet, žinote, nė viena jų nesiskundė. Dirbo savo darbą“, – pasakojo A.Vyšniauskas. Paprastai pamainos metu čia dirba 5 slaugytojos ir vyriausioji slaugytoja.

Direktorius įtemptu metu bandė ieškoti savanorių, kreipėsi į Darbo biržą. Tačiau neatsirado nė vieno, kuris tiktų ir galėtų dirbti įstaigoje sudėtingu metu.

„O kai matau, kad kažkas dar netiki tuo virusu, šneka kažkokias nesąmones. Neturiu žodžių...“, – nusivylimo neslėpė pašnekovas.

Mirė 9 žmonės

Per pastarąjį mėnesį Stonaičių socialinės globos namuose mirė 9 asmenys. Kai paprastai per metus vidutiniškai miršta 8-12 globotinių. 4 asmenų mirties liudijimuose nurodyta, kad priežastis COVID-19, kiti mirė dėl kitų priežasčių. Visi jie buvo vadinamojoje rizikos grupėje.

A.Vyšniauskas teigė, kad dabar, kai situacija ženkliai geresnė, matomi paaštrėję gyventojų psichiniai sutrikimai.

Ir tuo metu, kai dauguma jų sirgo, buvo sunku daliai paaiškinti, kad negalima laisvai vaikščioti, kad valgyti reikia kambariuose. Protinę negalią turintiems asmenims ši pandemija dar labiau paaštrino negalavimus.

„Ką čia sakysi... sunku ir mums, ta įtampa... Reikės laiko, kol psichologiškai atsistatysime“, – teigė direktorius, pats išvengęs užkrato.

Jis tikino, kad ir dabar sudėtinga atsipalaiduoti: užkratas vėl gali pasiekti įstaigą.

Meras: situacija gerėja

Plungės rajono meras Audrius Klišonis 15min teigė, kad savivaldybėje situacija akivaizdžiai gerėja. Prieš kelias savaitės Plungė buvo pirma Lietuvoje pagal sergančiųjų kiekį 100 tūkst. gyventojų, dabar ji tik – 42.

„Tiesa, nors matome akivaizdžiai geresnę situaciją, ji vis dar banguojanti. Jei vieną dieną matome 2 ar 3 naujus atvejus, kitą jau 20. Tačiau vis tik bendrų pastangų dėka situacija gerėja“, – kalbėjo meras.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Plungė
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Plungė

Tačiau jis kartu išsakė nerimą dėl gretimų savivaldybių – Rietavo, Mažeikių, Telšių – kur atvejų fiksuojama vis daugiau.

„Žmonės dabar mobilūs, jie juda, o virusas gi neišnyko“, – teigė Plungės rajono vadovas.

Šiame mieste viename pirmųjų įvesti griežti apribojimai. Tačiau dabar, kai situacija gerėja, jau taikomi ir atlaisvinimai: pereinama prie mišraus ugdymo 5-12 klasių mokiniams. Dalį laiko vyresniųjų klasių mokiniai leis mokyklose, dalį – namuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min