Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 28d. 15:39

R.Karbauskis nenori politikos: siūlo išsaugoti ir fondą, ir kurti naują Žiniasklaidos tarybą

Ramūnas Karbauskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Moderuodamas atvirą diskusiją dėl naujo žiniasklaidos rėmimo modelio Seimo kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis ragino tiek pokyčių norinčius, tiek buvusios sistemos rėmėjus kalbėtis ir teikti siūlymus. Jo teigimu, didžiausia bėda yra problemų politizavimas. Kol kas R.Karbauskis mato galimybę išsaugoti ir fondą, ir sukurti naują tarybą.

Seimo Kultūros komiteto atvirame posėdyje trečiadienį aptartas Vyriausybės siūlomas naujas žiniasklaidos rėmimo modelis. Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą (SRTRF) norima pertvarkyti įsteigiant naują instituciją – Žiniasklaidos tarybą.

Tačiau susitikime R.Karbauskis užsiminė apie galimybę išsaugoti abi institucijas. Pasak jo, svarbiausia iš klausimo nedaryti politikos.

„Seimas, Vyriausybė, Kultūros ministerija neturi jokio noro padaryti to, ko jūs patys nenorite. Antra pastaba – yra kvaila iš to daryti politiką“, – posėdį pastabomis pradėjo Seimo Kultūros komiteto pirmininkas.

R.Karbauskis pabrėžė, kad jei visas puses tenkina SRTRF veikla, tai jokios reformos nebus. Jis ragino išsiskirti į tuos, kurie patenkinti dabartine sistema, ir tuos, kurie nori pertvarkų, ragindamas visus išsakyti savo pozicijas.

„Fondas nebus naikinamas, tokio tikslo nėra“, – pažymėjo jis. „Jei yra tokių, kurie nori, kad kažkas keistųsi, tai taip ir bus“, – pridūrė Kultūros komiteto pirmininkas, pabrėždamas, kad diskusija vyksta ne apie pinigų dalybas, o apie sistemos veikimą. Tiesa, jis užsiminė, kad galima kalbėti ir apie paramos padidėjimą.

„Norėtųsi, kad iki naujo biudžeto būtų kažkas, dėl ko sutariam“, – pageidavimą išsakė R.Karbauskis.

Posėdžio pabaigoje sutarta, kad pasiūlymą toliau nagrinės ir į pastabas atsižvelgs sudaroma darbo grupė, kurios idėją iškėlė valstiečių žaliųjų atstovas Robertas Šarknickas. Darbo grupės sudarymo principas, visgi, liko neaiškus.

Konfliktas su G.Songaila

Dabartinis SRTRF vadovas Gintaras Songaila teigė esąs patenkintas vykstančia diskusija. Jis pažymėjo, kad jei ministerija jau pateikė tam tikrą pasiūlymą, tai jau yra didelis žingsnis link projekto. Tiesa, jis pastebėjo, kad tam reikalingas sąžiningas dialogas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

„Sudaryti darbo grupę, ieškoti logiškų pasiūlymų – sveikintina idėja. Bet jei tai nebus viešųjų ryšių pingpongas“, – sakė jis.

„Čia jūs dabar taip sugalvojot, ar taip manot?“, – rėžė R.Karbauskis po G.Songailos monologo. „Jūs staiga nutarėt šitą temą politizuoti. Palikim tai istorijai“, – pabrėžė jis, užsimindamas apie SRTRF vadovo vakar išplatintą griežtai reformą kritikuojantį komentarą.

„Istorija parodys“, – atrėžė G.Songaila.

Dauguma kultūrinės žiniasklaidos atstovų išreiškė palaikymą reformai

„Kultūros leidinių esama tvarka netenkina ir jau netenkina kokius dvidešimt metų“, – reaguodama į R.Karbauskio raginimą pasisakyti teigė „7 meno dienų“ redaktorė Agnė Narušytė.

„Naujojo Židinio-Aidų“ vyriausiasis redaktorius Tomas Vaiseta pritarė, kad SRTRF yra visiškai susikompromitavęs ir negali veikti su kosmetinėmis reformomis. „Tai, kas buvo savivalda, pavirto į interesų pasidalinimą“, – konstatavo jis.

Lietuvos radijo ir televizijos asociacijos atstovas Gintaras Zdebskis šiuos kaltinimus atrėmė teigdamas, kad „skaičiai kalba patys už save“. „Misija niekados nebuvo veiklos finansavimas. Kultūros projektų finansavimas yra visai kas kita“, – pabrėžė jis.

„Faktai rodo, kad kai tik atsiduriame kultūros žiniasklaidos lauke, tai jie net nepateikia projektų. Metų gale pateikiama krūvelė laikraščių ir viskas“, – kritiką atrėmė G.Zdebskis.

„Literatūros ir meno“ redaktorius Gytis Norvilas daugiau nei melu pavadino G.Zdebskio teiginius.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Seimo Kultūros komiteto posėdis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Seimo Kultūros komiteto posėdis

„Mes visada rašėme projektus ir aiškinome, ką ruošiamės padaryti. Yra ataskaitos, sąmatos“, – teigė jis, pridurdamas, kad kultūrinė žiniasklaida negali būti traktuojama kaip projektai.

Žurnalo „Metai“ atstovas Antanas Šimkus pritardamas reformos siūlymui pastebėjo, kad Lietuvos Žiniasklaidos taryba kuriama pagal Kultūros tarybos analogą, o šio veikla yra sėkminga.

Žada išsaugoti ir fondą, ir kurti tarybą

Reaguodamas į išsakytas pastabas R.Karbauskis pasiūlė, kad SRTRF gali būti išsaugotas, tačiau kultūros žiniasklaidai skirstomos lėšos būtų kitaip.

„Taryba atsiras bet kokiu atveju, bet ji neatsiras fondo sąskaita“, – aiškino R.Karbauskis, siūlydamas tartis dėl sričių, kurių finansavimas būtų skirstomas per naujai kuriamą tarybą.

„Geriausias sprendimas būtų apsispręsti, kurios programos lieka (fonde)", – konstatavo jis. „Jei po kelių metų paaiškės, kad kažkas ne taip pavyko, tai bus lengva metų eigoje įvykdyti perkėlimą“, – apie finansavimo skirstymą pasakojo Kultūros komiteto pirmininkas.

„Muzikos barų“ redaktorė Audronė Žigaitytė pastebėjo, kad naujai kuriamoje Žiniasklaidos taryboje neatsižvelgiama į tai, kad kai kuriuose kultūriniuose leidiniuose rašo ne žurnalistai, o kultūros sričių ekspertai.

„Neįsivaizduoju, kaip mes tuos dvidešimt metų išgyvenome“, – sakė ji, kritikuodama dabartinę finansavimo formą. R.Karbauskis į tai atsakė argumentuodamas, kad jei būtų sukurta vidinė savivalda, net nereikėtų tokios diskusijos. „Jūs tiesiog galėtumėt ateiti ir sakyti, kad trūksta finansavimo“, – sakė jis.

„Valdžia buvo kaltinama, kad paskirstė ne taip, bet juk ne valdžia paskirstė“, – pridūrė R.Karbauskis.

„Valdžia buvo kaltinama, kad paskirstė ne taip, bet juk ne valdžia paskirstė“, – pridūrė R.Karbauskis.

Kultūros žiniasklaidos atstovai turės susiburti

Kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson patarėjas Viktoras Bachmetjevas pastebėjo, kad kultūros ekspertai, rašantys leidiniams, yra tos pačios kultūrinės žiniasklaidos dalis. Jei kultūrinė žiniasklaida susivienys ir sukurs savo organizaciją, ji turės lygiavertį balsą.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Seimo Kultūros komiteto posėdis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Seimo Kultūros komiteto posėdis

Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Kornelijus Platelis teigė, kad iki šiol nebūdavo atsižvelgiama į pastabas ir fondo veikla netenkino.

„Naują darinį gali vertinti, kai bus bendrieji konkurso nuostatai... Ką mes matome naujame projekte, tai yra paprasčiausias žiniasklaidos rėmimo politizavimas“, – siūlymą kritikavo jis.

„Kolegoms, kurie sako, kad buvo dalinamasi dėl interesų grupių, tai gal aš per žioplas esu, kad jas matyčiau. Dabartinės tarybos formavimo principai tokie, kad lyg ir visi tarybos nariai atspindi tam tikras grupes. Bet tai tik tiek“, – kalbėjo K.Platelis.

V.Bachmetjevas sureagavo į šias pastabas, pabrėždamas, kad tai nėra primetamas modelis, o konstruktyvus siūlymas, kuriam galima teikti pastabas.

„Mane glumina tas sakymas, kad bus politizuojama, kai dabartiniame fonde du žmonės skiriami tiesiogiai ministrų. Be jokių atsiskaitymų, be jokių atsakymų“, – pažymėjo kultūros ministrės patarėjas.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius taip pat išreiškė nepasitenkinimą ligšioline sistema, tačiau kaltino ne patį fondą, o vykdomosios valdžios požiūrį. Pasak jo, iki šiol nebuvo aiškios žiniasklaidos rėmimo strategijos.

„Iš ministerijų atstovų iki šiol buvo laukiama daug“, – davė pastabą jis. „Iki šiol šiam fondui buvo duodama misija neįmanoma. Duodama žymiai mažiau lėšų nei Kultūros tarybai“, – kalbėdamas apie SRTRF veiklą pabrėžė D.Radzevičius.

„Jei sukursime naują sistemą, tai pareikalaus naujų lėšų, o paramai jų liks dar mažiau“, – sakė jis.

SRTRF šiuo metu sudaro septyni nariai, deleguojami devyniolikos fondo dalininkų – žurnalistų, leidėjų, transliuotojų, meno kūrėjų organizacijų ir Kultūros ministerijos.

Naujai siūloma kurti institucija būtų valstybės valdoma viešoji įstaiga, kurios aukščiausias valdymo organas būtų tarybos narių susirinkimas. Tarybą sudarytų 10 narių bei Tarybos pirmininkas, kurį ketverių metų kadencijai skirtų Vyriausybė kultūros ministro teikimu.

Kandidatus į tarybą siūlytų rinkikai, deleguoti devynių viešosios informacijos rengėjų, skleidėjų ir žurnalistų profesinių organizacijų. Galutinį sprendimą dėl tarybos sudėties priimtų kultūros ministras, patvirtinęs dešimt kandidatų iš rinkikų pasiūlytų 20-ies. Vienas atrankos kriterijų – bent 5-eri metai darbo visuomenės informavimo srityje.

Žiniasklaidos taryboje dirbsiantys ekspertai būtų atrenkami viešo konkurso būdu, o patys ekspertai būtų viešinami drauge su balsavimo rezultatais. Kuriems projektams skirti finansavimą, siūlytų ekspertai, sprendžiamąją galią turėtų taryba. Tarybos veiklai lėšas iš valstybės biudžeto kasmet skirtų Seimas.

Naujajame modelyje finansavimas būtų diferencijuojamas sritimis: nacionalinei periodinei spaudai, vietinei ir regioninei periodinei spaudai, nacionaliniam radijui ir televizijai, vietiniam ir regioniniam radijui bei televizijai, internetinei žiniasklaidai, multimedijų projektams.

Bus formuojamos ir programos: kultūrinės refleksijos programa, medijų raštingumo programa, visuomenės skatinimo programa, Lietuvos tautinių bendrijų programa, Lietuvos išeivijos programa ir kitos programos, inicijuojamos pagal poreikį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Lietuvių įspūdžiai po susitikimo su popiežiumi: „Fantastika!“

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Hospiso, kurį netikėtai aplankė popiežius, vadovė: „Jaučiu didžiulį dėkingumą Dievui“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Aktualu

Stiprus vėjas tapo košmaru regatos jūroje dalyviams: sraigtasparnis gelbėja įgulas, ieško dingusių tėvo ir sūnaus

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Gyvenimas

Įspūdinga „Moschino“ nuotaka – G.Hadid pasipuošė vestuvine suknele su skraidančiais drugeliais

Aktualu

Popiežius Pranciškus: Gailestingumo Motina kužda kiekvienam į ausį: „Ieškok savo brolio“

24sek

Su vėjeliu: „Žalgiris“ triuškinančia pergale pradėjo LKL pirmenybes

Naujienos

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Lietuvių įspūdžiai po susitikimo su popiežiumi: „Fantastika!“

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Hospiso, kurį netikėtai aplankė popiežius, vadovė: „Jaučiu didžiulį dėkingumą Dievui“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Aktualu

Stiprus vėjas tapo košmaru regatos jūroje dalyviams: sraigtasparnis gelbėja įgulas, ieško dingusių tėvo ir sūnaus

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Gyvenimas

Įspūdinga „Moschino“ nuotaka – G.Hadid pasipuošė vestuvine suknele su skraidančiais drugeliais

Aktualu

Popiežius Pranciškus: Gailestingumo Motina kužda kiekvienam į ausį: „Ieškok savo brolio“

24sek

Su vėjeliu: „Žalgiris“ triuškinančia pergale pradėjo LKL pirmenybes

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min