Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2014 01 07, 19:10

Gitanas Nausėda: Loretos Graužinienės pasisakymai siunčia neigiamus signalus visuomenei

Seimo pirmininkės pasisakymai apie tai, kad dėl euro įvedimo mažės žmonių pajamos, siunčia neigiamus signalus ir gyventojams, ir verslui, teigia SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Pasak jo, Loreta Graužinienė, teigdama, kad žmonės neturės už ką įsigyti maisto, netiesiogiai pasako, kad Lietuva nesusitvarkys su infliacija.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / BFL nuotr.

„Šiaip jau euro įvedimo įtaka, kaip skaičiuoja statistikai, infliacijai yra 0,2-0,3 proc. punkto, na, blogiausiu atveju – 0,5 proc. punkto. Klausimas, ar pareikšdami, kad minimalią mėnesio algą reikia kelti 10 proc., o dar geriau – 30 proc., mes tokiu būdu nesuformuojame žmonėms nuomonės, kad žiūrėkit, nesusitvarkysime su euro įvedimu, kainos kils, todėl iš anksto apsidrauskime. Tai siunčiamas labai neigiamas signalas tiek verslo bendruomenei, tiek gyventojams, kad infliacija padidės. Tačiau taip neturėtų atsitikti, bent kitose euro zonoje esančiose valstybėse taip neatsitiko“, – BNS sakė G.Nausėda, komentuodamas L.Graužinienės pareiškimus.

Pasak jo, vidutinis darbo užmokestis didės, tačiau tai nėra susiję su euro įvedimu. Anot G.Nausėdos, ir toliau augant atlyginimams, atsiras galimybė padidinti ir minimalią algą, tačiau ne taip radikaliai.

Anot G.Nausėdos, ir toliau augant atlyginimams, atsiras galimybė padidinti ir minimalią algą, tačiau ne taip radikaliai.

„Vidutinis darbo užmokestis didėja ir jis didės, tačiau tai nėra susiję su euro įvedimu, o susiję su bendru ekonomikos augimu ir su gerėjančiomis išorės perspektyvomis. Ir vidutiniam darbo užmokesčiui didėjant, bus galimybės kelti minimalią mėnesio algą ir labai tikiuosi, kad 2015 metais bus sprendimai dėl to. Tačiau tikrai ne tokio masto apie kuriuos dabar kalbama", – teigė ekonomistas.

Be to, pasak jo, dalis darbuotojų taip pat reikalautų didinti jų atlyginimus, o vartotojų perkamoji galia dėl infliacijos sumenktų.

„Tie, kurie uždirbtų didesnį atlyginimą, pavyzdžiui, 1,8 tūkst. litų, greičiausiai automatiškai reikalautų pakelti algas ir ne tiek dėl to, kad infliacija padidėjo, o dėl to, kad mes kvalifikuoti darbuotojai, o gaunam tiek, kiek jokios kvalifikacijos neturintys. Na, o priklausomai nuo infliacijos masto, be jokios abejonės, visas algas gaunančių žmonių, net ir tų, kuries gaus padidintą MMA, jų perkamoji galia sumažės atitinkamai tiek, kiek padidės infliacija. Teigiamas pajamų padidinimo efektas čia pat būtų sugriaužtas didesnės infliacijos, tik tiek, kad nepanaikintų viso pajamų augimo“, – aiškino G.Nausėda.

Pasak jo, staigus MMA šuolis iki 1,5 tūkst. litų sukeltų atleidimus bei padidintų kainas.

„Neabejoju, kad dvejopai paveiktų – pirma, žmonės būtų atleisti, ypač tai aktualu tiems regionams, kurie ir šiaip yra probleminiai, kur įmonės neišgali daugiau mokėti darbuotojams (...). Be to, tai padidins ir darbo kaštus gamintojams, ir jie stengsis tuos kaštus perkelti vartotojams. Vieniems tai pavyks padaryti, kitiems – ne. Tiems, kuriems nepavyks, teks susitaikyti su mažesniu pelnu, bet jeigu jo ir taip nėra, tada situacija sudėtinga“, – aiškino G.Nausėda.

Loreta Graužinienė antradienį dar kartą pareiškė, kad įvedus eurą būtina didinti ir minimalų atlyginimą, nes žmonės neturės už ką valgyti.

„Jeigu bus euras įvestas ir Lietuva turės eurą, minimalus darbo užmokestis turės būti ne mažesnis kaip 1509 litai, nes tiesiog žmonės neturės už ką valgyti. (...) Jūs paverskit litus į eurus ir pamatysit, kiek žmogus bus pajėgus padaryti“, – antradienį Vyriausybėje sakė L.Graužinienė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min