Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 28d. 14:57

„Greenpeace“ siūlo statant Visagino AE prisiminti Černobylį ir Fukušimą

Agitacijos akimirka
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Agitacijos akimirka

Tarptautinė aplinkosaugos organizacija „Greenpeace“ reiškia susirūpinimą dėl branduolinių jėgainių statybų Lietuvoje, Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje, kartu – ir dėl debatų, vykstančių prieš spalio 14-osios referendumą. Premjerui Andriui Kubiliui penktadienį nusiųstame atvirame laiške ji atkreipia dėmesį į grėsmes, susijusias su naujos atominės eleketrinės projektu, ir kviečia aktyvesnei diskusijai apie branduolinę energetiką.

„Greenpeace“ pranešė kartu su Lietuvos nevyriausybinėmis organizacijomis prieš referendumą šalyje organizuojanti turą branduolinės energetikos tema „Paklausk eksperto“.

„Norime išreikšti stiprų susirūpinimą dėl Lietuvoje vykstančių debatų tono, kuris didžiąja dalimi diktuojamas Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto propaguotojų ir jį remiančių politikų. Juose bandoma nutildyti bet kokius branduolinę energetiką kritikuojančius balsus kaltinant, esą jie yra Rusijos interesų agentai“, – rašoma aktyvistų laiške.

Organizacija pabrėžė nepritarianti AE statybai – tiek Lietuvoje, tiek Baltarusijoje, tiek Rusijoje, nes esą nė viena nepadės kovoti su klimato kaita Baltijos regione ir užtikrinti ilgalaikio prieinamos energijos tiekimo bei energetinio saugumo. Ji siūlo energiją naudoti išmaniai – didinant efektyvumą, plačiau naudojant atsinaujinančius išteklius.

Laiške įspėjama dėl didesnės branduolinės nelaimės tikimybės, primenama Černobylio katastrofa, kai tūkstančiai lietuvių turėjo likviduoti pasekmes, ir pernykštė avarija Fukušimoje, kuri esą parodė, kad nenumatytas natūralių, žmogiškųjų bei techninių veiksnių derinys gali sukelti panašią nelaimę bet kuriame įrenginyje su dideliu koncentruotos radioaktyvios medžiagos kiekiu.

„Greenpeace“ taip pat atkreipia dėmesį į radioaktyvių atliekų tvarkymo problemą, su kuria Lietuva kaip tik dabar susiduria, ir esą padidėsiantį Lietuvos energetinį nesaugumą pririšant ją prie Rusijos elektros sistemos, nes „didelės galios reaktoriai, lyginant su bendrais šalies elektros tinklo pajėgumais reikalauja atsarginių pajėgumų“. Jungčių su Lenkija ir Švedija tam esą nepakaks.

Be to, anot aplinkosaugininkų, išaugs elektros kaina, mat Suomijos, Prancūzijos ir kai kurių kitų šalių patirtis rodo, kad statybos sąnaudos daro AE nekonkurencingą rinkoje.

„Greenpeace“ vykdantysis direktorius Kumi Naidoo ir neseniai Lietuvoje viešėjęs organizacijos ekspertas Janas Haverkampas savo laiške kviečia prieš referendumą paskatinti atviresnę ir faktais pagrįstą viešąją diskusiją.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min