Dabar populiaru
Publikuota: 2010 birželio 22d. 07:26

Greitoji paskola – tarsi akmuo po kaklu

Greitųjų vartojimo paskolų poreikis auga.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Greitųjų vartojimo paskolų poreikis auga.

„Ką galvojau, kai skolinausi? Turėjau žūtbūt sumokėti skolą už nuomojamą kambarį, nes šeimininkė grasino su vaikais išmesti į gatvę“, – verkdama kalbėjo žaibiškai prasiskolinusi 34 metų vilnietė, kurios gyvenimas virto košmaru.

Vos 700 litų į rankas per mėnesį uždirbanti vilnietė Angelė Jankauskienė per dvi dienas iš keturių greitųjų paskolų įmonių sugebėjo pasiskolinti net 13 tūkstančių litų, rašo „Lietuvos rytas“.

Skolintojams visai nerūpėjo, kad moteris menkai uždirba, neturi jokio nekilnojamojo turto ir viena išlaiko du mokyklinio amžiaus vaikus.

„Nė vienas iš skolintojų manęs nebandė sustabdyti ir nesistengė paaiškinti, kad aš labai rizikuoju. Net nepaklausė, ar aš neturiu kitų skolų. Atrodė, kad jie tik džiaugiasi, jog dar viena muselė pakliuvo į spąstus“, – dejavo vilnietė.

Po trijų mėnesių A.Jankauskienė jau buvo sumokėjusi 500 litų palūkanų.

Gundė dviguba suma

„Niekada nebūčiau taip rizikavusi, jeigu ne pažįstamo įkalbinėjimai. Jis sakė pasirūpinsiąs palūkanų mokėjimu ir grąžinsiąs dvigubai daugiau, nei pasiskolinau“, – teigė skolininkė.

A.Jankauskienę skolintis įkalbėjo Vievio gyventojas 31 metų Rimantas Žukas.

Greitųjų paskolų įmonėje „Euro Providus“ dirbęs vyras (netgi parodė pažymėjimą) tvirtino žinąs, kaip per draudimo bendrovę susigrąžinti pinigus.

R.Žukas sakėsi negalįs skolintis pats, nes jau turįs finansinių įsipareigojimų.

„Aiškinau jam, kad neįstengsiu grąžinti net vieno mėnesio palūkanų. R.Žukas sakė, kad to neprireiks, nes jis pats padengs visas išlaidas“, – pasakojo A.Jankauskienė.

Paklausta, ar jai nesukėlė įtarimų, kokiais būdais R.Žukas padvigubins pinigus, A.Jankauskienė aiškino neturėjusi kitos išeities: „Mano sūnūs jau antrus metus gyvena pusbadžiu. Už kambario nuomą mokame 300 litų. Sumokėjus už komunalines paslaugas maistui beveik nieko nelieka. Kai patenki į beviltišką padėtį, griebiesi šiaudo. Protas tada neveikia.“

Pinigų reikėjo ir vaistams, nes moteris serga lėtine liga.

Kreditus gavo lengvai

A.Jankauskienė pati buvo nustebinta, kaip lengvai gavo kreditus.

„Jeigu nors vienos skolinančios bendrovės darbuotojai būtų apskaičiavę, iš kokių menkų pinigų mano šeima gyvena, nebūtų skolinę nė lito. Bet jiems tai nerūpėjo“, – aiškino moteris.

Kovo 2-ąją R.Žukas ją nuvedė į bendrovę „General Financing“, teikiančią greitąsias paskolas „Kreditas 123“. Vilnietei buvo suteikta 2,5 tūkstančio litų paskola.

Sandorio sudarymo mokestis klientei kainavo 490,75 lito. Šią sumą reikėjo padengti mokant palūkanas. Jų norma per metus – 18 procentų. Delspinigiai – 0,5 proc. už dieną. Skolą padengti vilnietė įsipareigojo per 32 mėnesius. Ji kiekvieną mėnesį bendrovei privalo grąžinti 147 litus, iš viso – 4 711,36 lito.

Iš bendrovės – į bendrovę

Sumokėjusi 100 litų už sutarties sudarymą, iš „BigBank“ po dviejų dienų ši vilnietė gavo dar vieną paskolą – 4,5 tūkst. litų.

Pasikartojo tas pats scenarijus. Nors bendrovės tinklalapyje parašyta, kad paskolą imantis asmuo negali turėti kitų finansinių įsipareigojimų, jokių problemų nekilo.

Tik palūkanų norma buvo gerokai didesnė – net 31,07 proc. per metus.

Po 62 mėnesių vilnietė įsipareigojo grąžinti 11 637 litus, kas mėnesį – 191 litą.

Iš bendrovės „Credit 24“ A.Jankauskienė tą pačią dieną paėmė 3 tūkstančius litų ir pasirašė, kad kas mėnesį grąžins 130 litų.

Tada R.Žukas ją nuvežė į greitųjų paskolų bendrovę „Lateko lizingas“. Ten moteris nesunkiai gavo dar 3 tūkstančius litų.

Klientės mokumo netikrino

Jeigu minėtų bendrovių darbuotojai būtų apskaičiavę, kad 700 litų uždirbanti A.Jankauskienė įsipareigoja per mėnesį grąžinti 600 litų, patys būtų apstulbę. Moteriai su dviem vaikais per mėnesį būtų likę tik 100 litų.

„Kodėl jie netikrino, kad turite ne vieną paskolą?“ – kilo klausimas.

„Spėju, kad skirtingos bendrovės nesidalija duomenų bazėmis. Taip nemokūs klientai sugeba prisiskolinti pinigų, kurių niekada neįstengs atiduoti“, – aiškino vilnietė.

Moteris prisipažino, kad šeima dar turi skolų už išsimokėtinai pirktus buitinius prietaisus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min