Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 3d. 06:14

Grožio meistro vardas – tik po egzamino

Kirpėjai, neišlaikę egzamino ir neturintys jų kvalifikaciją liudijančio pažymėjimo, negalės dirbti savo darbo.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kirpėjai, neišlaikę egzamino ir neturintys jų kvalifikaciją liudijančio pažymėjimo, negalės dirbti savo darbo.

Sostinėje veiklą pradėjusi viešoji įstaiga Grožio specialistų profesinės raidos centras užsimojo vertinti šalies kirpėjų kvalifikaciją. Skelbiama, jog kirpėjai, neturintys šio centro išduodamo sertifikato, negalės dirbti savo darbo.

Žirklių meistrai šią iniciatyvą vertina nevienareikšmiškai. O darbo ir mokesčių inspektoriai gūžčioja pečiais, nes apie naujovę nieko iki šiol negirdėjo.

„Ne paslaptis, pas mus kirpėjų daug. Jie suteikia sau įvairius titulus, bet jų kvalifikacija nėra tokia. Kadaise sovietmečiu tokia vertinimo sistema buvo, ji egzistuoja užsienyje, o pas mus nėra. Dėl to nukenčia vartotojai, nes ne visada žino, į kokias rankas atiduoda savo galvą“, – sakė įstaigos direktorius Igoris Opriška.

Jo vadovaujama įstaiga specialius egzaminus laikiusiems kirpėjams suteiks vieną iš trijų kvalifikacijų: B1 (kirpėjas), B (kirpėjas meistras) ir A (kirpėjas stilistas). Šie lygiai skiriasi kirpėjo patirtimi, jo galimybėmis, profesionalumu. I.Opriška sakė, kad Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, tokia kirpėjų kvalifikacijos ir vertinimo sistema diegiama pagal danų sukurtą modelį.

Kvalifikacijos egzaminas kirpėjui kainuoja 238 Lt, o norint jį perlaikyti teks pakloti 119 Lt. Iš šių lėšų Grožio specialistų profesinės raidos centras ketina išsilaikyti, mokėti atlygį etatiniams įstaigos darbuotojams ir samdomiems ekspertams, kurie egzaminuoja kirpėjus.

Grožio specialistų profesinės raidos centro direktoriaus teigimu, jau dabar sudarytas egzaminų tvarkaraštis maždaug mėnesiui į priekį. Savo kvalifikaciją Klaipėdos regiono kirpėjai galės pasitikrinti Klaipėdoje, Kauno regiono – Kaune ir t. t.

Kirpėjų kvalifikacija dažniausiai bus tikrinama savaitgaliais, o kai kuriuose miestuose – ir pirmadienį, nes tomis dienomis kirpėjai turi daugiausia laisvo laiko. Direktorius aiškino, kad internete bus sukurta speciali duomenų bazė, kurioje bus surašyta, kokia kvalifikacija suteikta kiekvienam kirpėjui.

I.Opriškasakė, kad jo vadovaujama viešoji įstaiga yra ne pelno siekianti organizacija.

„Tikslas yra ne uždirbti pinigų, o padaryti tvarką“, – sakė direktorius. Jis aiškino, kad Grožio specialistų profesinės raidos centro kūrimą finansavo steigėjai. Tai, pasak direktoriaus, yra fiziniai asmenys. Tačiau atskleisti jų pavardžių I.Opriška nesutiko. „Nėra noro“, – sakė jis.

Tokios įstaigos nežino

Paklaustas, kaip ketinama kontroliuoti, kad kirpėjai, neturintys kvalifikacijos, neaptarnautų klientų, direktorius I.Opriška sakė, kad Grožio specialistų profesinės raidos centro išduodamo sertifikato neturintys kirpėjai negalės gauti verslo liudijimo, o kirpimo salonus tikrins Valstybinė darbo inspekcija.

„Tikrai nieko apie tai nežinau“, – „15min“ sakė Valstybinės darbo inspekcijos Inspektavimo organizavimo, priežiūros ir informavimo skyriaus vedėjas Arūnas Lupeika. Jis aiškino nežinantis jokio teisės akto, pagal kurį tikrindami kirpyklas Darbo inspekcijos pareigūnai turėtų kreipti dėmesį į kirpėjų turimus kvalifikacinius sertifikatus. „Jei nauja sistema dar tik diegiama, gal ir iki mūsų kas nors ateis“, – sakė vedėjas.

Apie naują įstaigą nieko negirdėjo ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), į kurią turi kreiptis asmenys, norintys gauti verslo liudijimą. Kaip „15min“ sakė VMI Viešųjų ryšių skyriaus specialistė Evelina Povilaitytė, vienas iš būdų įteisinti kirpėjo veiklą – įsigyti verslo liudijimą. Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad kirpėjų veikla kol kas nelicencijuojama.

Pritaria ne visi

„15min“ kalbinti žinomi šalies kirpėjai stilistai laikėsi skirtingų pozicijų. Vieni Grožio specialistų profesinės raidos centro veiklai pritarė, kiti kritikavo.

Stilistė Lina Žvirblytė „15min“ sakė „šiek tiek girdėjusi“ apie naują organizaciją. „Žinokit, sudėtinga komentuoti, reikėtų įsigilinti. Kol kas nesu perskaičiusi siūlomų veiksmų, – kalbėjo L.Žvirblytė, – duok Dieve, kad jie veiktų sklandžiai ir švariai.“

Pasak jos, tokia iniciatyva galėtų būti naudinga, nes pasitaiko, kad ką tik mokslus baigę kirpėjai, turintys mažai patirties, save pateikia kaip specialistus. Dėl šios priežasties nukenčia ne tik klientai, bet ir kirpėjai, nes tokiu būdu krinta specialybės reputacija.

L.Žvirblytė sakė, kad prireikus pati eis laikyti kvalifikacijos egzamino. „Jei kirpėjas išmano savo darbą, jam problemų neturėtų kilti“, – kalbėjo 15 metų su žirklėmis dirbanti moteris. 

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Kirpėjai, neialaikę egzamino ir neturintys jų kvalifikaciją liudijančio pažymėjimo, negalės dirbti savo darbo.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Kirpėjai, neišlaikę egzamino ir neturintys jų kvalifikaciją liudijančio pažymėjimo, negalės dirbti savo darbo.

Panašios nuomonės buvo ir kirpėjas stilistas Kęstutis Rimdžius. „Džiaugiuosi šia iniciatyva, nes tiek Europoje, tiek Amerikoje tai daroma jau seniai“, – sakė jis. Pasak K.Rimdžiaus, meistrai turėtų būti skirstomi į kategorijas, o kvalifikacijos egzamino bijo tik tie, kurie nėra išties geri savo srities specialistai.

Stilistas Jurijus Levčenkovas pripažino, kad kirpėjų kvalifikaciją vertinti reikia. Tačiau jis teigė sulaukiantis daugybės kolegų skambučių ir klausimų, kas ir kodėl čia vyksta. Anot J.Levčenkovo, įstaigos grasinimai, jog neturintys jos išduodamo sertifikato kirpėjai negalės dirbti savo darbo, papiktino nemažai kolegų. Tai, pasak stilisto, nėra reglamentuojama jokiais teisės aktais ir apskritai neetiška. „Jei rimtai, tiesiog neturiu komentarų“, – sakė J.Levčenkovas. 

Temos: 1 Grožis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min