Dabar populiaru
Publikuota: 2011 birželio 25d. 08:38

Grupė parlamentarų į Konstitucinį Teismą kreipėsi dėl genocido apibrėžimo ir senaties jam taikymo

Rūdininkų skvere Vilniaus moksleiviai pagerbė žydų genocido aukas.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Rūdininkų skvere Vilniaus moksleiviai pagerbė žydų genocido aukas.

Grupė Seimo narių kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) teismą, prašydami išaiškinti, ar Baudžiamajame kodekse numatytas genocido apibrėžimas neprieštarauja Konstitucijai.

Lietuvoje į genocido apibrėžimą įtrauktas socialinei ar politinei grupei priklausančių asmenų kankinimas ar žudymas – taip genocidui prilyginami sovietų režimo nusikaltimai. Tarptautinėje teisėje paprastai tokie nusikaltimai genocidu nevadinami, o ši sąvoka taikoma tik nacionalinės ar etninės grupės sistemingam naikinimui. Įtvirtinant tokias nuostatas tarptautinėse sutartyse aktyviai veikė ir buvusi Sovietų Sąjunga.

34 parlamentarų kreipimesi į KT prašoma išaiškinti, ar dabartinis Baudžiamajame kodekse (BK) įrašytas genocido apibrėžimas neprieštarauja Konstitucijos normos, kad asmuo turi teisę į nepriklausomą ir nešališką teismą, o bausmė gali būti skiriama tik remiantis įstatymu.

BK 99 straipsnyje nurodyta, kad „tas, kas siekdamas fiziškai sunaikinti visus ar dalį žmonių, priklausančių bet kuriai nacionalinei, etninei, rasinei, religinei, socialinei ar politinei grupei, organizavo, vadovavo ar dalyvavo juos žudant, kankinant, žalojant, trikdant jų protinį vystymąsi, deportuojant, kitaip sudarant tokias gyvenimo sąlygas, kad jos lėmė visų jų ar dalies žūtį, ribojo toms grupėms priklausančių žmonių gimstamumą ar prievarta perdavė jų vaikus kitoms grupėms, baudžiamas laisvės atėmimu nuo penkerių iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimu iki gyvos galvos“.

Anot kreipimosi autorių, Seimas nepagrįstai išplėtė genocido sąvoką, įrašydamas socialinei ar politinei grupei priklausančių asmenų kankinimą ir žudymą. To nėra jokiuose tarptautiniuose aktuose.

Taip pat ginčijamas BK straipsnis, pagal kurį genocido nusikaltimams netaikoma senatis, ir ši norma galioja praeičiai.

„Mes manome, kad senatis gali būti netaikoma tik už labai sunkius, visą tarptautinę bendriją verčiančius susirūpinti nusikaltimus. Kitiems nusikaltimams (nepriklausomai nuo jų sunkumo laipsnio) senaties instituto netaikymas, mūsų požiūriu, pažeidžia teisinės valstybės, teisinio tikrumo, teisinio aiškumo principus ir yra nekonstitucinis“, – rašoma kreipimesi į KT.

Anot jo, tarptautinėje baudžiamojoje teisėje įtvirtinti principai, kad senatis netaikoma labai sunkiems, visą tarptautinę bendriją verčiantiems susirūpinti nusikaltimams, o tokiems nusikaltimams veikos, kuriomis siekiama visiškai ar iš dalies sunaikinti kokią socialinę ir politinę grupę, nėra priskirtos.

Dėl panašų dalykų į KT buvo kreipęsis Panevėžio apygardos teismas, tačiau Konstitucinis Teismas jo prašymą grąžino, nes šis buvo parengtas netinkamai.

Klausimas dėl BK esančio genocido apibrėžimo kilo Panevėžio apygardos teisme nagrinėjant paskutiniu Lietuvos partizanu vadinamo Antano Kraujelio-Siaubūno žūties bylą. Joje dėl A.Kraujelio-Siaubūno žūties kaltinamas buvęs vidaus reikalų ministras Marijonas Misiukonis ir dar trys asmenys.

Teismas buvo patenkinęs M.Misiukonio gynėjų prašymą kreiptis į KT dėl Baudžiamojo kodekso 99 straipsnio atitikimo Lietuvos Konstitucijai.

M.Misiukonis, Sergejus Tichomirovas, Rimantas Kublickas ir Petras Laguckas kaltinami, kad būdami sovietinių struktūrų, siekusių fiziškai sunaikinti pasipriešinimo sovietų okupacijai ir okupaciniam režimui dalyvius, atstovai, vykdė genocidą ir aktyviu ginkluotu puolimu lėmė Lietuvos partizano A.Kraujelio žūtį.

A.Kraujelis (1928-1965) – rezistencinių kovų dalyvis, vienas paskutinių Lietuvos partizanų. 1946-1947 metais jis buvo partizanų ryšininkas, vėliau pats tapo partizanu. Aktyviai veikė iki 1965 metų kovo, kai saugumiečiams apsupus namus, kuriuose slapstėsi A.Kraujelis, nenorėdamas pasiduoti gyvas, jis nusišovė.

1997 metais Lietuvos partizanui A.Kraujeliui suteiktas teisinis kario savanorio statusas (po mirties), 1998 metais – vyresniojo leitenanto laipsnis, 1998 metų gegužės 19 dieną jis apdovanotas Vyčio Kryžiaus III laipsnio ordinu.

 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min