-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 09 30

Grupė parlamentarų kreipiasi į KT dėl tiesioginių merų rinkimų

Grupė parlamentarų kreipiasi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl tiesioginių merų rinkimų.
Rinkimų akimirkos
Rinkimų akimirkos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

46 Seimo nariai prašo ištirti, ar 2014 metais įteisinti tiesioginiai merų rinkimai neprieštarauja Konstitucijai. Pirmą kartą merai tiesiogiai renkami buvo per 2015 metų savivaldos rinkimus.

Kreipimąsi į KT pasirašė parlamentarai iš konservatorių, liberalų, socialdemokratų frakcijų, Seimo narių mišrios grupės, yra ir keletas valdančiųjų frakcijų atstovų parašų: „valstiečių“ frakcijos atstovo Valerijaus Simuliko, „socialdarbiečių“ frakcijos atstovo Petro Čimbaro, frakcijos „Lietuvos gerovei“ narių Algirdo Butkevičiaus, Algimanto Dumbravos.

Anot kreipimosi autorių, Konstitucija kaip atstovaujamąją instituciją savivaldoje įvardija savivaldybės tarybą, tuo tarpu pakeisti įstatymai rodo „tiesiogiai išrinkto mero ypatingą padėtį, išskiriantį jį iš kitų tarybos narių“.

Parlamentarai teigia, kad Konstitucijoje vietos gyventojų savivaldą simbolizuoja savivaldybių tarybą sudarantys tarybos nariai ir neišskiriamas joks vienasmenis subjektas, o „tiesiogiai išrinkto mero rinkimo būdas ir atskaitingumas gyventojams jam suteikia skirtingą statusą ir skirtingą „svorį“ savivaldybės taryboje, lyginant su kitais tarybos nariais, kurie yra išrinkti pagal proporcinę rinkimų sistemą“.

„Kyla pagrįstų abejonių, ar mero ir savivaldybės tarybos narių skirtingas rinkimo būdas ir iš to sekantis skirtingas jų atskaitingumas rinkėjams, taip pat išskirtinė ir labai išplėsta tiesiogiai išrinkto mero kompetencija neprieštarauja Konstitucijos normoms“, – konservatorių pranešime cituojamas vienas iš kreipimosi autorių Andrius Kupčinskas.

Anot jo, Konstitucinio Teismo prašoma pasisakyti, ar „2014 metais paskubomis keičiant savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą nebuvo sumenkinta Savivaldybių tarybų reikšmė“.

Kreipimosi autoriai taip pat remiasi 2002 metų KT nutarimu, argumentuodami, kad niekas kitas kaip tik savivaldybių tarybos gali sudaryti kitas savivaldybės institucijas, todėl „kyla pagrįsta abejonė, ar nepakeitus Konstitucijos gali savivaldos sistemoje atsirasti dar viena pakankamai savarankiška institucija“, kurią renkant taryba nedalyvauja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius