Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gulbinai virsta prabangos oaze

Šalia Gulbinų ežero vyksta intensyvios statybos, sklypas akylai saugomas apsaugos darbuotojų.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Šalia Gulbinų ežero vyksta intensyvios statybos, sklypas akylai saugomas apsaugos darbuotojų.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Sostinės pašonėje, šalia vaizdingo Gulbinų ežero, sparčiai dygsta prabangūs pastatai. Pagal dokumentus ten bus išskirtinė poilsiavietė, bet leidimus statyti išdavę valdininkai prisipažįsta negalintys garantuoti, kad poilsiavietė nepavirs uždaru turtuolių kvartalu.

15 hektarų teritorija šalia Gulbinų ežero atgyja naujam gyvenimui – kažkada buvusią moksleivių stovyklą keičia poilsiui skirti namai. Tačiau valdininkai, ilgai siekę, kad šioje itin patrauklioje vietoje neišdygtų dar vienas prabangių namų kvartalas, vis dar neslepia tiksliai nežinantys, ar projekto vykdytojai viską įgyvendins taip, kaip numatoma planuose.

Pionierių, o vėliau – tiesiog vaikų stovykla Gulbinuose veikė daugiau nei pusšimtį metų, tačiau 2004 m. teritoriją tuometinė savininkė Lietuvos žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų federacija pardavė statybų bendrovei „Veikmė“. Kurį laiką vaikai vasaros atostogų metu čia dar poilsiavo, tačiau vėliau jiems vietos nebeliko.

Naujas turtuolių kvartalas?

Buvusi vaikų stovykla ne vienerius metus keliavo iš rankų į rankas, nuolat lydima gandų, kad čia įsikurs dar vienas prabangus Vilniaus priemiesčio kvartalas. Juolab kad buvusią poilsiavietę įsigijo dar neseniai klestėjusios investicinės bendrovės „Hermis Capital“ savininkai. Prieš porą metų kalbėta, kad turtingi verslininkai šioje vietoje ketina pasistatyti namus ir sukurti panašų kvartalą į Laurų gyvenvietę, kurioje įsikūrę bendrovės „Maxima“ savininkai.

Tačiau „Hermis Capital“ neatlaikė finansų krizės – jos savininkai nutarė skirstytis: išsidalijo verslus, o tai, ką galėjo, išpardavė. Vis dėlto sklypas šalia Gulbinų ežero nebuvo parduotas. Jame statybas pradėjusiai bendrovei „Gulbinų turizmas“ vadovauja vienas „Hermis Capital“ įkūrėjų Titas Sereika, o, pasak šaltinių, vieno namo statybas prižiūri pats „Hermis Capital“ vadovas Nerijus Dagilis.

Tačiau N.Dagilis „15min“ paneigė ką nors ten statantis sau. Esą toje vietoje įmonė stato poilsiaviečių kompleksą. „Bus poilsio namai – tokie, kokie numatyti pagal statybos leidimą ir galiojantį detalųjį planą. Taip, kaip dokumentacijoje viskas yra, taip ir bus“, – užtikrino „Hermis Capital“ vadovas.

Neatsikrato nerimo

Tokie statiniai turėtų stovėti pušyne prie Gulbinų ežero pabaigus statybas.
Tokie statiniai turėtų stovėti pušyne prie Gulbinų ežero pabaigus statybas.

Pagal ilgai derintus projektus šalia Gulbinų ežero bendrovės „Gulbinų turizmas“ statomi poilsio namai nė iš tolo neprimins čia sovietmečiu stovėjusių lentinių namukų. Tai bus prabangaus poilsio oazė.

Anot Verkių regioninio parko, kurio teritorijoje ir yra buvusi vaikų stovykla, direktorės Vidos Petiukonienės, dėl šio sklypo vyko intensyvios diskusijos nuo pat parko direkcijos įsikūrimo daugiau nei prieš dešimt metų. Tačiau dabar jau yra aišku, kad visi naujieji pastatai išdygs buvusiųjų vietose ir jų bus mažiau – vietoj daugiau nei keturiasdešimties pušų paunksmėje stovės apie keturiolika, tiesa, didesnių.

Vis dėlto direktorė dar negali garantuoti, kad teritorijoje išdygs aukšto lygio poilsio namai, o ne gyvenamosios patalpos, nors tai lyg ir patvirtina visi turimi dokumentai. „Visi dokumentai – ir detalusis planas, ir statybos leidimas rodo, kad tai rekreacinė teritorija, skirta rekreacinei statybai. Tai bus aukštos klasės poilsio namai, tikrai ne tokie, kokie buvo sovietmečiu, bet jie nebus skirti nuolat gyventi. Tačiau nerimo banga lydi mus visus tuos metus, kol tęsiasi šio sklypo istorija“, – prisipažino parko direkcijos vadovė.

Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento direktorius Artūras Blotnys užtikrino, kad pagal bendrąjį miesto planą toje Vilniaus vietoje žemės paskirtis galima tik rekreacinė, todėl ten jokiais būdais negalima gyvenamoji statyba. Gyvenamieji namai yra statomi netoliese, už Riešės upelio, o ten dar esą yra daug neužstatyto ploto.

Prabanga nėra blogis

 

Bus poilsio namai – tokie, kokie numatyti pagal statybos leidimą ir galiojantį detalųjį planą, – užtikrino N.Dagilis.

 

V.Petiukonienė prisiminė, kad privatizavus sklypą jis keliavo iš vienų savininkų kitiems, buvo pradėtas rengti detalusis planas, kuris naujai įsigijusiems teritoriją asmenims jau netiko. Dabar, direktorės tvirtinimu, itin atidžiai sekama, kad niekas nesugalvotų net pabandyti staiga pakeisti žemės paskirties iš rekreacinės į gyvenamąją ir koreguoti statybų leidimą.

 

„Visi dokumentai, projektai rodo, kad tai bus bendro naudojimo poilsio vieta. Techniniame projekte yra tiksliai nurodyta, kur bus administracinės patalpos, kur kambariai ir net tualetai juose. Aš negaliu garantuoti, kad ten kas penkias dienas lankysis vis kiti žmonės, bet objektas bus skirtas poilsiui“, – kalbėjo V.Petiukonienė.

Direktorės teigimu, Verkių regioninio parko direkcijos negąsdina tai, kad poilsiavietė bus prabangi, vadinasi, poilsį joje galės sau leisti ne kiekvienas. „Kodėl mes turime orientuotis į minimalizmą tokioje prestižinėje vietoje? Juk yra įvairių žmonių, vieni mėgsta kaimo turizmą  ir sodybas, kitiems labiau patinka komfortiškas poilsis ant ežero kranto čia pat Vilniuje“, – svarstė direkcijos vadovė.

Tačiau ji užtikrino, kad direkcija ir kitos kontroliuojančios institucijos iki galo seks, kad šios teritorijos paskirtis nepasikeistų ir pastačius statinius. Kol kas V.Petiukonienė įsitikinusi, kad gudrauti čia nėra kur.

„Galime pamodeliuoti situaciją, kad kažkas po šita vėliava pabandytų pasistatyti gyvenamąjį namą. Bet jis negalėtų to namo nei įregistruoti, nei teisiškai jame gyventi. Be to, mokesčiai rekreaciniams objektams ir gyvenamiesiems pastatams iš esmės skiriasi. Man atrodo, kad taip pasikeisti situacijai nėra šansų, tas kvartalas tikrai ne gyvenamųjų namų“, – sakė V.Petiukonienė.

Sklypo negalima skaidyti

Anot A.Blotnio, sunku įsivaizduoti ten statomus kotedžus, kadangi teritorijos negalima skaidyti į mažesnius sklypus, todėl vargu ar kas norėtų statyti gyvenamąjį būstą bendrame sklype.

„Mes tvirtinome ir statinių architektūrą, ir stilių, kaip rekreacinę infrastruktūrą. Numatyta, kad tai bus poilsio namai. Tačiau reikia pripažinti, kad, kaip bus iš tikrųjų, labiausiai priklausys nuo statytojų sąžinės“, – pripažino Miesto plėtros departamento vadovas.

Direktoriaus teigimu, tiek miesto plėtros specialistai, tiek Verkių regioninio parko direkcija įdėjo daug pastangų, kad užstatymo intensyvumas šioje teritorijoje prie ežero mažėtų, pastatai dygtų toliau nuo vandens. Vis dėlto A.Blotnys pripažino, kad sklypas yra privatus, tad teko ieškoti kompromisų su savininkais.

Kada tiksliai poilsio namai atvers duris, kol kas dar nežinoma. Ar jų teritorija bus prieinama visiems poilsiautojams, ne tik gyvenantiems poilsiavietėje, norintiems pasiekti Gulbinų ežerą, paaiškės irgi vėliau. Šiuo metu teritorijoje vyksta statybos, tad viskas aptverta ir budriai saugoma apsaugos darbuotojų.

Bus žalia

Pastatai buvusios vaikų stovyklos teritorijoje neturėtų būti aukštesni negu dviejų aukštų, juose turės dominuoti medis ir stiklas. Teritorija toliau želdinama medžiais – šalia palei tvorą augančių senų pušų jau žaliuoja eglės ir lapuočiai. Vijokliniais pastatais bus apželdinti ir patys pastatai, kad jie kaip galima labiau susilietų su čionykšte gamta.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min