Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gydytojai: paspaudus dar didesniam šalčiui gali padaugėti ne tik anglies monoksidu, bet ir gamtinėmis dujomis apsinuodijusių žmonių

Populiariausios uosinės ir beržinės malkos.
Audriaus Bagdono/BFL nuotr. / Degančios malkos
Šaltinis: 15min
0
A A

Smarkiai atšalus orams intensyviau kūrenamos krosnys ar modernūs katilai gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Gydytojai teigia kol kas nepajautę nuo smalkių nukentėjusių žmonių antplūdžio, tačiau neatmeta, kad paspaudus dar didesniam šalčiui gali padaugėti ne tik anglies monoksidu, bet ir gamtinėmis dujomis apsinuodijusių žmonių.

Per pastarąsias kelias dienas į Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stotį nesikreipė nė vienas nuo smalkių nukentėjęs žmogus. „Tačiau prieš savaitę turėjome ne vieną tokį atvejį, – 15min.lt sakė Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinės vadovas Vytenis Keršys. – Pacientų negalavimai nebuvo mirtini, tačiau ne taip seniai turėjome atvejį, kad vienas žmogus sudegė, o kitas, smarkiai apsinuodijęs, pakliuvo į ligoninę.“

Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės klinikinos toksikologas Vytautas Karvelis 15min.lt teigė, kad pastaruoju metu smalkėmis apsinuodiję žmonės į ligoninę nesikreipė. Tačiau, anot jo, prasidėjus šalčiams apsinuodijusiųjų srautas išauga. „Žiemą tokių atvejų padaugėja“, – pridūrė jis. 

V.Keršio teigimu, dažniausiai nukenčia tinkamai dūmtraukių neprižiūrintys žmonės. „Dūmtraukius reikia valyti. Bėdų žmonės prisišaukia tuomet, kai naudoja netinkamą kurą, arba taupydami šilumą, nebaigus degti kurui, uždaro krosnies sklendę. Tai gali prišaukti rimtų sveikatos problemų“, – tvirtino medikas.

Manoma, kad smalkėmis dažniausiai apsinuodija senų, netvarkingų namų gyventojai. Tačiau į gydytojus vis dažniau kreipiasi žmonės, gyvenantys moderniuose būstuose, kuriuose įrengti nauji katilai.

V.Keršio teigimu, dažniausiai anglies monoksidu apsinuodija sodų ar nuosavų namų gyventojai.

Dažniausiai anglies monoksidu apsinuodija sodų ar nuosavų namų gyventojai.

Anot mediko, sunkus apsinuodijimas smalkėmis gali turėti ilgalaikių pasekmių, jo gydymas – ilgas, sudėtingas ir brangus. „Priešnuodžio apsinuodijus smalkėmis nėra, tokiais atvejais taikoma deguonies terapija“, – pridūrė jis.

Smalkės – klastingos

Apsinuodijimas smalkėmis pavojingas dėl to, kad pažeidžia jautriausią deguonies badui organizmo vietą – smegenis.

Prikvėpavus anglies monoksido pirmiausiai vystosi smegenų pakitimai, pažeidžiama širdis, inkstai, kepenys, prasideda traukuliai, žmogų gali ištikti koma.

Smalkės – klastingos, nes bekvapės. Nebaigus degti kurui uždarius krosnies sklendę smalkės pamažu kaupiasi kambaryje, o susidarius tam tikrai anglies monoksido koncentracijai, miegantis žmogus praranda sąmonę. Tokie atvejai gali baigtis mirtimi.

Nemiegantis žmogus dėl smalkių poveikio jaučia stiprų galvos skausmą, pulsavimą smilkiniuose, jam ūžia ausyse, oda tampa avietinio atspalvio. Pajutus šiuos simptomus reikia kuo greičiau išeiti į gryną orą ir kreiptis į medikus.

Panašūs simptomai kamuoja apsinuodijus gamtinėmis dujomis. „Šie apsinuodijimai yra taip pat labai rimti, reikia saugotis, – teigė V.Keršys. – Gamtinės dujos taip pat bekvapės, todėl žmogus gali nepastebėti, kad jomis kvėpuoja.“ 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min