TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gydytojų sąjunga prašo ministro atšaukti receptų išdavimo tvarką

Vaistai
Photos.com / Vaistai
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienį Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Raimondą Šukį su prašymu pakeisti neseniai įsigaliojusį įsakymą dėl vaistų receptų rašymo ir išdavimo tvarkos, kai skiriami vaistai rašomi tik bendriniu veikliosios medžiagos pavadinimu.

LGS atstovų įsitikinimu, šis teisės aktas yra parengtas nekompetentingai ir gali sukelti realų pavojų pacientų sveikatai bei gyvybei, nes juo vadovaudamasis gydytojas nebegalės kontroliuoti gydymo kokybės.

Pasak LGS prezidento Liutauro Labanausko, vaistas yra gydytojo darbo priemonė ir tik gydytojas gali parinkti tinkamiausią pacientui vaistą. Tuo metu, pagal naująją tvarką, gydytojui draudžiama bet kokia forma skatinti ligonį pasirinkti konkretaus pavadinimo vaistą.

„Kol gydytojui tenka atsakomybė už gydymo proceso rezultatą, jis privalo turėti galimybę kontroliuoti ir patį procesą, – sako LGS vadovas. – Tais atvejais, kai dėl paciento sveikatos ypatumų būtina skirti konkretų vaistinį preparatą, gydytojui turi būti suteikta teisė jį išrašant nurodyti jo prekinį pavadinimą, sprendimą argumentuojant asmens sveikatos istorijoje“, – pranešime spaudai cituojamas L.Labanauskas.

Jis kelia klausimą – kas turėtų prisiimti atsakomybę už pasekmes, kai vaistininkui tinkamai neįvertinus paciento būklės, šiam bus pasiūlyti jo ligą komplikuosiantys vaistai?

Ministras, pasitikėdamas įsakymo rengėjų kompetencija ir pasirašydamas šį dokumentą, galima sakyti, žaidžia žmonių gyvybėmis, – teigia L.Labanauskas.

„Vaistininkas yra pardavėjas, suinteresuotas parduoti tą vaistą, kurį parduoti yra pelningiausia, o jo atsakomybės Lietuvos įstatymai nenumato, – pabrėžė L.Labanauskas. – Ir nors sveikatos apsaugos ministras deklaruoja, kad jam svarbiausi pacientai bei jų interesai, esame įsitikinę, kad naujosios vaistų prieinamumo gerinimo plano priemonės – idealiausia dirva korupcijai“.

Teigiama, kad pacientas, vaistinėje įrengtame monitoriuje matys visus to paties cheminio pavadinimo vaistus bei kainas ir pasirinks geriausią variantą. Neva ši sistema skatins pacientus rinktis pigiausius vaistus ir taip leis sumažinti gyventojų išlaidas vaistams.

„Tačiau neįvertinama, kiek kainuos papildomas gydytojo darbas, parenkant konkrečiam pacientui tinkamiausią preparatą, pacientų pakartotiniai vizitai pas gydytoją, aiškinantis ar įsigytas preparatas yra tinkamas – visos šios išlaidos juk eis iš valstybės kišenės, – sako L.Labanauskas. – Pacientai patirs papildomas išlaidas, nes vaistai yra negrąžintina prekė, be to, sugaiš laiką poliklinikų eilėse, kurios tikrai pailgės“.

Pagal naują receptų išrašymo tvarką, nuo birželio 1 d. gydytojai, išrašydami vaistų receptus, juose privalės nurodyti ne konkretaus gamintojo prekinį, o tik bendrinį vaisto pavadinimą.

Sveikatos ministro pasirašytame įsakymo pakeitime numatomos trys išimtys, kai bus leidžiama išrašyti vaistus, nurodant prekinį pavadinimą: išrašant biologinius vaistus, taip pat – nekompensuojamus vaistus, kuriuos sudaro trys ar daugiau veikliųjų medžiagų, ir išrašant vaistus, dėl kurių skyrimo konkrečiam pacientui motyvuotą sprendimą priėmė gydytojų konsultacinė komisija.

Gydytojų sąjungos įsitikinimu, klaidingą sprendimą dėl įsakymo pasirašymo ministras priėmė suklaidintas įsakymo rengėjų, kurie veikliąją vaisto medžiagą prilygino vaistui. Tačiau vaisto veiklioji medžiaga yra tik dalis vaisto, kuris negali būti skiriamas, jeigu yra padidėjęs paciento jautrumas bet kuriai kitai sudedamajai vaisto daliai. Paciento ligos istoriją ir jautrumą vienam ar kitam vaistui žino tik gydytojas ir (kartais) pacientas, tačiau vaistininkas niekaip negali įvertinti šios informacijos.

„Ministras, pasitikėdamas įsakymo rengėjų kompetencija ir pasirašydamas šį dokumentą, galima sakyti, žaidžia žmonių gyvybėmis, – teigia L.Labanauskas. – Net tos pačios sudėties generinių vaistų kontraindikacijos yra skirtingos – pavyzdžiui, vienas vaistas gali būti vartojamas nėštumo metu, kitas – ne, ir šių niuansų nepaisymas gali turėti skaudžių pasekmių, net sukelti paciento mirtį“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min