Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 26d. 07:04

Gyvenimas su ištiesta ranka

Valgykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Valgykla

Labdaros valgyklose ar nakvynės namuose kasdien nutįsta ilgos eilės. Į lėkštę nemokamos sriubos rankas tiesia ar laikinos lovos dabar Lietuvoje jau prašo ne tik buvę kaliniai, benamiai, bet ir inteligentai – buvę operos solistai, poetai, mokytojai, bibliotekininkai, inžinieriai.

Vilniaus nakvynės namuose nebetelpa visi šiltai praleisti naktį norintys benamiai. Nemokamai varguolius maitinančiose valgyklose dažnai pritrūksta maisto visiems jo prašantiesiems.

Kol už visuomenės dėmesio ribų atsidūrę žmonės tyliai bando sudurti galą su galu, politikai dar tik žada pasukti galvas, kaip jiems padėti.

Nauji veidai nestebina

Varguolių eilė prie Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ labdaros valgyklos „Betanija“ nusidriekia gerokai prieš pietus, kurie čia pradedami tiekti 11 val. 30 minučių. Pensininkai, jauni bedarbiai, psichinę negalią turintys asmenys, skurdžiai gyvenančios šeimos, benamiai šaltame prieangyje rankose gniaužydami maisto talonus laukia, kol bus įleisti į salę.

Dauguma jų gerai pažįsta vieni kitus. Žmonės gyvai aptarinėja, ką veikė praėjusį vakarą, skundžiasi, kad už paskutinius du litus pirktas loterijos bilietas neatnešė sėkmės, o už šildymą gauta sąskaita privertė krūptelėti. Pamatę tarp jų įsimaišiusias dvi „naujokes“ – LŽ žurnalistes – varguoliai suklūsta. Tačiau sunkmečiu, kitaip nei anksčiau, nauji veidai labdaros valgykloje nieko nestebina. Supratę, kad esame žurnalistės, žmonės ima šurmuliuoti: pradeda dangstytis veidus, teiraujasi, ar iš nelaimės atėjome pasišaipyti, kiti – priešingai, skuba pasakoti savo rūpesčius ir gyvenimo istorijas.

Apipuvusios gėrybės

Stovinčiųjų eilėje nuotaika pasitaiso, kai kažkas pro durų plyšį pastebi ir visiems garsiai praneša, kad valgykloje ant grindų sukrautos kelios dėžės daržovių. Laukiantieji nemokamo maisto spėlioja, kokios ten daržovės, kas jas paaukojo, svajoja, kaip vakare jomis gardžiuosis namie.

Netrukus durys prasiveria ir minia alkanųjų suguža į valgyklą. Vieni bėga užsiimti eilės prie dalijamo maisto, kiti – prie daržovių. Tačiau jų vaizdas pribloškia. Vieno prekybos centro varguoliams paaukotos daržovės ir vaisiai, regis, visiškai netinkami valgyti. Dauguma keliose dėžėse suguldytų žiedinių ir kininių kopūstų, baklažanų bei persikų ne tik sukežę, bet ir apipeliję ar net visiškai supuvę. Tačiau tokių gėrybių seniai burnoje neturėjusiems žmonėms tai nesvarbu. Lazdele ramsčiodamasi senutė balta vilnone skarele ima į ranką vieną persiką, antrą, o jie vos paliesti sukiūžta. Močiutė šypsosi ir deda juos vieną po kito į krepšelį – grįžusi namo vis tiek suvalgys. Persikų ji neskanavo labai seniai, nes pinigų net duonai neužtenka.

Supratę, kad esame žurnalistės, žmonės ima šurmuliuoti: pradeda dangstytis veidus, teiraujasi, ar iš nelaimės atėjome pasišaipyti, kiti – priešingai, skuba pasakoti savo rūpesčius ir gyvenimo istorijas.

Apipuvusios gėrybės greitai dingsta iš dėžių. Varguoliai keiksnoja, kad jiems kaip kokiems antrarūšiams netikusias daržoves ir vaisius aukoja, bet ima juos – kai pilvas gurgia, oriai galvos neiškelsi.

Neturi kitos išeities

Dėžėms ištuštėjus visas dėmesys sutelkiamas į puoduose garuojančius pietus. Žmonės spėlioja, kokia sriuba jų šiandien laukia, ką duos „antro“. „Sriuba su makaronais ir kotletas“, – pradėjus dalyti maistą sušurmuliuoja kelis metrus nusidriekusi eilė.

Lena šioje valgykloje kasdien pietauja jau dvejus metus. Moters finansinė padėtis smarkiai pablogėjo, kai mirė jos vyras. Kuklios pensijos Lenai užtenka tik sąskaitoms už butą sumokėti ir dvi savaites prasimaitinti. „Iš ko kitas dvi savaites valgyti? Todėl ir vaikštau čia kasdien. Iš pradžių buvo gėda, bet nieko nepadarysi, – pasakoja moteris. – Kas galėjo pagalvoti, kad 30 metų sąžiningai dirbusi gyvenimo pabaigoje turėsiu prašyti išmaldos?“

Nemokamų pietų laukianti Onutė – taip pat pensininkė. Buvusi mokytoja čia lankosi beveik metus. „Tik nefotografuokite. Kaip atrodys, jei pamatys buvę mokiniai? – gėdijasi ji. – Sunku net apsakyti, kaip jaučiuosi, kai reikia čia maitintis, bet kitos išeities neturiu.“ Viename valgyklos kampų ausinuko klausosi pinigų ir darbo neturintis poetas.

Prašo pasimelsti

Valgyklos vedėja Ona Miknevičienė LŽ patvirtino, kad pas juos nemokamai pietauja ne tik asocialūs asmenys, bet ir skurstantys pensininkai ar inteligentai. „Iš ryto ateina, kaip aš sakau, „bažnytiniai“ vilniečiai: tvarkingi, švarūs, bet neišgyvenantys iš pajamų. Po pietų renkasi žmonės iš stoties rajono, benamiai“, – aiškina vedėja. Tarp valgykloje nemokamai pietaujančių inteligentų – ir buvęs operos solistas, pensininkai inžinieriai, bibliotekininkai ar mokytojai.

O.Miknevičienė pripažįsta, kad kai kuriems žmonėms gėda ateiti į valgyklą nemokamai pavalgyti. Kartą per savaitę maistą dalijančių klierikų inteligentiški varguoliai prašo pasimelsti, jog jie pagaliau turėtų ką valgyti ir nebereikėtų varstyti labdaros valgyklos durų.

Šioje įstaigoje kasdien pietauja 500 žmonių, gavusių maisto talonus. Tačiau prašančiųjų maisto ateina gerokai daugiau. Po 14 valandos, kai būna pavalgę talonus turintys varguoliai, valgyklą užgula kiti alkani žmonės. „Jeigu lieka sriubos, visada juos pamaitiname“, – tikina vedėja.

O.Miknevičienė užsimena, kad prieš kurį laiką nemokamų pietų talonus gaudavę žmonės bandydavo juos parduoti. „Dabar padėtis pasikeitė. Jie talonus saugo ir tikrai noriai ateina pas mus valgyti“, – sako pašnekovė.

Jaučiasi kaip namie

Netrūksta ir kur prisiglausti neturinčių žmonių. Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ nakvynės namai kiekvieną naktį būna pilni. Neseniai čia padarytas remontas, pastatytos patogios lovos. Kambarius paprastai dalijasi nuo 4 iki 6 žmonių. Jie į nakvynės namus įleidžiami nuo 19 valandos.

Nakvynės namų gyventojai drovūs: nenori fotografuotis, apie tai, kaip atsidūrė gatvėje, pasakoja rinkdami žodžius. Moterų skyriuje įsikūrusi Liuda kambariu dalijasi su trimis likimo draugėmis. Jų gyvenamoji aplinka neprimena nakvynės namų: tvarkingai paklotos ir pledais užtiestos lovos, ant sienų – paveikslėliai, svyrančios dirbtinės gėlės.

Į chalatą įsisiautusi Liuda sirguliuoja, todėl nakvynės namų vadovybė jai leido likti kambaryje visą dieną. Moteris ne tik gulėjo lovoje ir gydėsi, bet artėjant vakarui ir stalą paruošė netrukus sugrįšiančioms draugėms. Keli gabalėliai daktariškos dešros, rūkytos skumbrės, šalia – puodeliai, iš kurių moterys gurkšnos kavą ar arbatą.

Liuda gatvėje atsidūrė prieš dvejus metus. Mirus sutuoktiniui ir mamai viena likusi moteris nusprendė parduoti būstą. Tačiau nesėkmingai – buvo apgauta aferistų. „Ką padarysi, – gūžteli pečiais ji. – Svarbiausia, kad dabar bent turiu kur laikinai apsistoti.“

Laukiančiųjų sąrašas

Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ nakvynės namuose gali apsistoti 53 žmonės. Norintieji čia nakvoti turi prisistatyti iš anksto, susipažinti su administracija ir nueiti pasitikrinti, ar neserga tuberkulioze. „Kitokių sąlygų nėra, neprašome net asmens dokumentų. Tik bėda, kad dabar neturime laisvų vietų ir negalime priimti žmonių. Pasiūlome jiems užsirašyti į eilę ir laukti“, – pasakoja nakvynės namų vadovė Aurelija Dzedzevičiūtė.

Prašytis nakvynės ateina ne tik asocialūs ar iš įkalinimo įstaigų sugrįžę asmenys, bet ir būsto neturintys senyvo amžiaus ar invalidumo pašalpas gaunantys žmonės, net bankrutavę verslininkai. Į nakvynės namus priimti benamiai gauna lovą, patalynę, rankšluostį, jei reikia – ir drabužių, asmens higienos priemonių, gali nusiprausti duše, pažiūrėti televizorių, pavartyti laikraščius ar išsirinkti knygą.

Svarsto apie maisto paketus

Vilniuje veikia kelios labdaros valgyklos, dauguma jų verčiasi iš aukų ar privačių lėšų. Šiuo metu sostinės savivaldybės administracijos lėšomis nemokamai maitinama beveik 180 varguolių. Kasmet miestui tai kainuoja apie 200 tūkst. litų.

Nemokamą nakvynę sostinės varguoliai gali gauti 4 nakvynės namuose. Juose, pasak Vilniaus savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotojo Vaidoto Ilgiaus, užtenka vietos visiems benamiams. Jei pritrūksta lovų, atėjusieji guldomi ant čiužinių.

V.Ilgius sutinka, kad stiprėjant ekonominei krizei, didėjant nedarbui ir kylant kainoms vargingiausiai gyvenančių žmonių padėtis tik blogės, vis daugiau rasis galo su galu nesuduriančių asmenų. Savivaldybės tarnautojai svarsto, kaip jiems būtų galima pagelbėti. Vienas galimų paramos teikimo variantų – keliskart per mėnesį socialiai remtiniems žmonėms dalijami maisto paketai. Tačiau nežinia, ar sostinės savivaldybė bus pajėgi tai įgyvendinti, nes jai pačiai trūksta pinigų.

Dalytis alga nenori

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Donatas Jankauskas LŽ tikino, kad socialinės paramos klausimas skurdžiausiai gyvenantiems žmonėms bus vienas svarbiausių parlamentarų darbo prioritetų. „Nežiūrėsime, valdantieji ar opozicija – pats gyvenimas įpareigoja susitelkti ir dirbti. Stebėsime situaciją ir jai keičiantis būsime pasirengę priimti reikiamus sprendimams“, – tvirtino jis.

D.Jankausko nuomone, sprendžiant minėtą klausimą ne visada reikia dairytis į valstybės lėšas. Esą išskirtinis vaidmuo šelpiant varguolius turėtų tekti labdaros organizacijoms ir vietos bendruomenėms. „Neatmetu valstybės prievolės pasirūpinti socialiai pažeidžiamiausiais žmonėmis, bet svarbiausia yra savitarpio pagalba. Pagal galimybes turime padėti vieni kitiems“, – kalbėjo D.Jankauskas.

Tačiau paklaustas, ar sutiktų dar šiek tiek susimažinti algą ir šiuos pinigus skirti varguoliams, parlamentaras atsakė nenorintis būti populistas. „Kur kas svarbiau sukurti tokias sąlygas, kad Seimo nariai ir visos iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomos institucijos dirbtų ir sprendimus priimtų optimaliu būdu“, – paaiškino jis.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Teismo verdiktas: turkų pergalė Kauno stadiono rekonstrukcijos konkurse – neteisėta

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirį“ Stambule pasitinka drąsi serbo pranašystė ir unikali telepatija

Aktualu

Sumaištis Kėdainių stotyje: ne dėl savo kaltės ne į tą traukinį įlipusi moteris į namus grįžo tik paryčiais

Vardai

Kembridžo hercogienės Catherine sesuo Pippa Middleton susilaukė pirmagimio

Aktualu

Seime pateikimo stadijoje pritarta pataisoms, atversiančioms dalį duomenų žurnalistams

15min iš Londono Mokslas.IT

„Huawei“ parodė, už ką dėkojo konkurentams: oficialiai pristatytas „Mate 20 Pro“

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Sportas

Naujas futbolo vadas – apie krepšinį, E.Jankausko likimą ir Šviniaus šešėlį

Aktualu

Kremlius užsimena apie Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong Uno vizitą Rusijoje

Verslas

Nacionalinis stadionas Vilniaus žemėlapyje: ar sklypas tam tinka, paaiškės vėliau

24sek

LeBrono sukurta intriga NBA: tarp favoritų sudrebinti Rytuose – „Raptors“

Aktualu

S.Skvernelis apie sunaikintą įrašą: visuomenės teisė žinoti nėra absoliuti

Vardai

Lady Gaga patvirtino, kad susižadėjo: rengiasi vestuvėms su savo agentu Christianu Carino

Pasaulis kišenėje

Aukščiausia klasė: lakūnė lėktuvą nutupdė pučiant stipriam šoniniam vėjui

Aktualu

Latvijoje dėl koalicijos tariasi penkios partijos, valstiečiai ir žalieji – nuošaly

Vardai

Skandalas tęsiasi: Simo Jasaičio advokatas ruošiasi teismui su Oksana Pikul

24sek

R.Kurtinaitis šventė pergalę teisme – „Chimki“ jam turės sumokėti įspūdingą sumą

Verslas

Apžvalga: pagrindiniai planuojami 2019 metų valdžios finansų skaičiai

Aktualu

Pirmadienį Vilniuje registruotas šilumos rekordas

Maistas

3 maisto tinklaraštininkių receptai: lašišos kepsnys, silkės salotos ir vištiena greitai

Naujienos

Verslas

Teismo verdiktas: turkų pergalė Kauno stadiono rekonstrukcijos konkurse – neteisėta

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirį“ Stambule pasitinka drąsi serbo pranašystė ir unikali telepatija

Aktualu

Sumaištis Kėdainių stotyje: ne dėl savo kaltės ne į tą traukinį įlipusi moteris į namus grįžo tik paryčiais

Vardai

Kembridžo hercogienės Catherine sesuo Pippa Middleton susilaukė pirmagimio

Aktualu

Seime pateikimo stadijoje pritarta pataisoms, atversiančioms dalį duomenų žurnalistams

15min iš Londono Mokslas.IT

„Huawei“ parodė, už ką dėkojo konkurentams: oficialiai pristatytas „Mate 20 Pro“

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Sportas

Naujas futbolo vadas – apie krepšinį, E.Jankausko likimą ir Šviniaus šešėlį

Aktualu

Kremlius užsimena apie Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong Uno vizitą Rusijoje

Verslas

Nacionalinis stadionas Vilniaus žemėlapyje: ar sklypas tam tinka, paaiškės vėliau

24sek

LeBrono sukurta intriga NBA: tarp favoritų sudrebinti Rytuose – „Raptors“

Aktualu

S.Skvernelis apie sunaikintą įrašą: visuomenės teisė žinoti nėra absoliuti

Vardai

Lady Gaga patvirtino, kad susižadėjo: rengiasi vestuvėms su savo agentu Christianu Carino

Pasaulis kišenėje

Aukščiausia klasė: lakūnė lėktuvą nutupdė pučiant stipriam šoniniam vėjui

Aktualu

Latvijoje dėl koalicijos tariasi penkios partijos, valstiečiai ir žalieji – nuošaly

Vardai

Skandalas tęsiasi: Simo Jasaičio advokatas ruošiasi teismui su Oksana Pikul

24sek

R.Kurtinaitis šventė pergalę teisme – „Chimki“ jam turės sumokėti įspūdingą sumą

Verslas

Apžvalga: pagrindiniai planuojami 2019 metų valdžios finansų skaičiai

Aktualu

Pirmadienį Vilniuje registruotas šilumos rekordas

Maistas

3 maisto tinklaraštininkių receptai: lašišos kepsnys, silkės salotos ir vištiena greitai

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

32:10
01:02
01:11

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min