Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gyventojai galės rinktis, kaip mokėti už atliekų sutvarkymą

Įprasti metaliniai konteineriai netrukus taps patrauklesni.
"15 min" nuotr. / Šiukšlių konteineriai
Šaltinis: BNS
0
A A

Gyventojai galės rinktis, kaip mokėti už atliekų sutvarkymą – rinkliavą ar mokesčius pagal sutartis.

Seimas ketvirtadienį priėmė atitinkamas Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, pagal kurias gyventojai turės mokėti rinkliavą už komunalinių atliekų tvarkymą arba sudaryti sutartį su savivaldybe, jei rinkliavos nėra arba to pageidauja pats asmuo. Vyriausybė siūlė, kad sutartis būtų sudaroma su atliekų tvarkytojais.

Už pataisas balsavo 57 Seimo nariai, prieš – 7, o susilaikė 36 parlamentarai.

Savivaldybės, nustatydamos atliekų tvarkymo paslaugų kainą, turės atsižvelgti į keturis kriterijus: į atliekų turėtojų, gyvenančių viename name, skaičių, į nekilnojamojo turto paskirtį ar jo naudojimo intensyvumą, taip pat į mišrių bei biologiškai skaidžių atliekų kiekį.

Namo savininkai privalės sudaryti sutartį su savivaldybės valdoma atliekų tvarkytoja arba su savivaldybe, o kitu atveju jie mokės savivaldybės nustatytą rinkliava. Jei tokios rinkliavos nėra, pavyzdžiui, Vilniuje, tuomet gyventojai pagal sutartį mokės sutartomis arba standartinėmis sąlygomis. Pastarąsias nustatys Vyriausybė. 

Aplinkos apsaugos komiteto narys Andrius Burba prognozavo, kad atliekų tvarkymas brangs : „Tas, kuris pradės rūšiuoti, vis tiek mokės brangiau už tą, kuris nerūšiuos, o tie kurie nerūšiuos, mokės dar brangiau“.

Jis pareiškė, kad neveiks įstatymo nuostatos, leidžiančios žmogui mokėti už atliekų tvarkymą, atsižvelgiant į gyvenamąjį plotą: „Klaipėdoje savivaldybėje – vienoje vietoje registruota 10 tūkst. žmonių. Tai jie mokės už vienas patalpas už atliekų sutvarkymą?“

Ekonomikos komiteto narė Birutė Vėsaitė aiškino, kad pataisų privalumas yra tas, kad jos nebevers nepagrįstai didelių mokesčių mokėti kaime gyvenantiems žmonėms.

„Tos babytės, kurios gyvena kaime ir turi dideles pirkias, buvo priverstos mokėti nuo ploto, o dabar galės rinktis, kaip mokėti už atliekų sutvarkymą“, – sakė parlamentarė. Tačiau ji pareiškė įtarianti, kad pataisos gali būti visiško atliekų ūkio privatizavimo pradžia.

Socialdemokrats Vytenis Andriukaitis prognozavo, kad pataisos sukels tokią sumaištį, kokią sukėlė pataisos dėl šilumos punktų priežiūros.

Seimas nustatė, kad komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius negalės verstis ūkine veikla, o galės tik sudaryti sutartis su atliekų turėtojais ir rengti konkursus atliekų tvarkytojams. Komunalinės atliekos ateityje turės būti tvarkomos taip, kad skatintų atliekas naudoti ir perdirbti.

Seimas pernai nebespėjo priimti naujos redakcijos Atliekų tvarkymo įstatymo, numatančio reformą šiame ūkyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min