Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 23d. 17:30

Gyvūnų teisių gynėjai dėl ritualinio skerdimo įteisinimo žada kreiptis į Briuselį

Brigita Kymantaitė
Asmeninio archyvo nuotr. / Brigita Kymantaitė

Gyvūnų teisių gynėjai žada kreiptis į Europos Komisiją dėl ritualinį gyvulių skerdimą įteisinančių pataisų, jei jų nevetuos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė sakė mananti, kad antradienį Seimo priimtos pataisos pažeidžia Europos Sąjungos (ES) reglamentą, kuris įtvirtina principą, jog gyvūnai gali būti skerdžiami tik prieš tai juos apsvaiginus.

„Šios dienos svarstymas yra tik Seimo narių nuomonės išreiškimas. Bet yra ir prezidentė, yra Europos Komisijos reglamentas dėl skerdžiamų gyvūnų apsaugos. Mes manome, kad tokios pataisos tikrai pažeidžia reglamento nuostatas. Ir jei prezidentė išreikš savo valią prieš gyvūnus, tai mes tikrai kreipsimės į Europos Komisiją su prašymu išaiškinti, ar tokia įstatymo nuostata nepažeidė Europos teisės aktų“, – BNS sakė organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.

Klausimas kyla, kur nubrėšime ribą tarp ekonominės naudos ir mūsų pačių, kaip tautos, vertybių?

Ji atmetė pataisų šalininkų argumentus, jog neapsvaigintų gyvūnų skerdimas atitinka lietuvių tradicijas. B.Kymantaitė pabrėžė, kad lietuviai gyvulius skersdavo tik „esant poreikiui“ ir tai darydavo jų neapsvaiginę tik dėl to, jog neturėjo jokio kito pasirinkimo. Pasak jos, ritualinio skerdimo įteisinimas šiuo metu esą atveria galimybes Lietuvos verslui vykdyti „masinį gyvulių skerdimą jų neapsvaiginus“.

„Kitas dalykas – ekonominė nauda. Tad kaip mes toli žengsime su įstatymu keitimu? Šiandien atėjo musulmonai ir pasakė – yra mūsų islamiška religija, pakeiskite įstatymą, o mes tai darome. Ateis korėjietis ir sakys – šunieną puikiai pirktumėme ir mes, jei jūs ją augintumėte ir parduotumėte, ir tikrai mokėtumėme brangiai. Tai nejaugi pakeistumėme Gyvūnų gerovės įstatymą ir įtrauktumėme šunis prie ūkinių gyvūnų? Klausimas kyla, kur nubrėšime ribą tarp ekonominės naudos ir mūsų pačių, kaip tautos, vertybių?“, – svarstė B.Kymantaitė.

Europos Sąjungos reglamentas numato, kad daugelis žudymo metodų sukelia gyvūnams skausmą, todėl prieš nužudant gyvūną arba jo žudymo metu jį reikia apsvaiginti, kad gyvūnas netektų sąmonės ir taptų nejautrus. Kartu ES reglamentas leidžia nukrypti nuo šios nuostatos atliekant religines apeigas.

Mes manome, kad tokios pataisos tikrai pažeidžia reglamento nuostatas.

Valstybės narės gali netaikyti religinių išimčių. Atitinkamos nuostatos, be jokių išlygų draudžiančios neapsvaigintų gyvūnų žudymą, taikomos tokiose ES šalyse kaip Lenkijoje, Suomijoje, Švedijoje, Maltoje, Slovėnijoje.

Seimo nariai debatuose Seime antradienį išsakė skirtingas nuomones, ar naujas įstatymas pažeis ES reglamentą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Europos Komisija
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min