TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Į įvairių išmokų mažinimą nusitaikys artimiausiomis dienomis

Premjeras Andrius Kubilius
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Premjeras Andrius Kubilius
Šaltinis: 15min
0
A A

Premjeras Andrius Kubilius tikisi, kad dar per Seimo pavasario sesiją bus pratęstas sumažintų išmokų į privačius pensijų fondus terminas ir pakeista motinystės (tėvystės) išmokų tvarka. Jis leido suprasti, jog įvairių iš valstybės iždo mokamų išmokų ir atlyginimų dydžiai negrįš į ankstesnį lygį ir 2011-aisiais.

Vyriausybė žada artimiausiomis dienomis pateikti Seimui siūlymus, kaip ilginti pensinį amžių, pratęsti iki 2 proc. sumažintų „Sodros“ pervedimų į privačius pensijų fondus galiojimą ir keisti motinystės (tėvystės) išmokų tvarką.

Vyriausybė siūlys pamažu ilginti pensinį amžių tiek, kad apie 2026 metus ir vyrams, ir moterims jis siektų 65 metus. „Tai leistų pasiekti, kad ta karta, kuri tuo metu išeis į pensiją, gautų pensiją, kurios santykis su vidutiniu atlyginimu būtų maždaug toks pat, kaip dabar. Jeigu nieko nedarysime, tas santykis sumažės 35 proc. Tai darytume rūpindamiesi būsimaisiais pensininkais, tai visiškai neliečia dabartinių pensininkų“,  – sakė A.Kubilius. Šiuo metu senatvės pensijos amžius vyrams prasideda nuo 62,5 metų, moterims – nuo 60 metų.

Ypatinga finansinė padėtis, mūsų įsitikinimu, tęsis, kol bus grįžta prie 2008 metų pagrindinių makroekonominių parametrų.Ministrų kabineto siūlymu vaiko susilaukę tėvai galėtų rinktis, ar motinystės (tėvystės) atostogų išeiti vieniems metams ir gauti 100 proc. atlyginimo, arba išeiti dvejiems metams ir pirmaisiais gauti 70 proc., o antraisiais – 40 proc. atlyginimo.

„Motinystės išmokos tikrai nėra padengiamos jokiomis normaliomis „Sodros“ įmokomis, taip pat turime priimti sprendimus dėl kitų dalykų, pavyzdžiui, valstybinių pensijų, – kalbėjo premjeras ir pridūrė, jog iš esmės susitarta dėl kai kurių esminių struktūrinių „Sodros“ permainų, pavyzdžiui, dėl pensijų mokėjimo pertvarkos, pagal kurią dalis pensijos būtų mokama iš valstybės biudžeto, o „Sodra“ mokėtų tik draudiminę dalį priklausomai nuo ekonomikos raidos: – Šią diskusiją pratęsime rudenį, nes tai reikalauja detalesnių skaičiavimų ir svarstymų, bet sprendimus reikia ilgai neatidėliojant priimti.“ 

Mažinimai pratęsiami dar bent metams

Premjeras pabrėžė, kad taip pat sutarta ir dėl politikų bei valstybės tarnautojų atlyginimų mažinimo termino pratęsimo, kuris turėjo baigtis šių metų pabaigoje.

„Mes įvertinam tai, ką Konstitucinis Teismas yra pasakęs savo išaiškinime: kol tęsiasi ypatinga padėtis šalies finansuose, tol ir politikai, ir Seimas, ir Vyriausybė neturi teisės nesiimti priemonių, kad spręstų tos ypatingos finansinės padėties problemas. Ypatinga finansinė padėtis, mūsų įsitikinimu, tęsis, kol bus grįžta prie 2008 metų pagrindinių makroekonominių parametrų, t. y. deficito, valstybės biudžeto pajamų ir kai kurių parametrų. To tikrai nenumatoma bent jau kitais metais“,  – pirmadienį po koalicijos partnerių susitikimo su Seimo pirmininke Irena Degutiene kalbėjo premjeras.

Pasak A.Kubiliaus, pirmadienį minėtos biudžeto išlaidų karpymo priemonės jau aptartos per Vyriausybės pasitarimeą antradienį jos turėtų būti patvirtintos per Vyriausybės posėdį. Kai kuriuos sprendimus ministrų kabinetas Seimui siūlys priimti dar pavasario sesijoje, taigi per artimiausias savaites. To siekiama, kad procesas nesikirstų su kitų metų biudžeto rengimu rudenį.

A.Čaplikas: sutarta dėl paties principo

Vienas iš koalicijos partnerių liberalcentristų lyderių Algis Čaplikas patikslino, kad detalus ir skrupulingas „Sodros“ pertvarkymo planas dar neparuoštas, konkrečius skaičius ir terminus turi pateikti socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas. Tačiau liberalcentristas patvirtino, kad koalicijos partneriai yra susitarę dėl paties principo ir ketina paremti Vyriausybės siūlomus sprendimus. Esą rinktasi iš kelių blogybių: ar didinti mokesčius, netgi įvesti naujų, pavyzdžiui, nekilnojamojo turto, ar mažinti valstybės išlaidas. „Tam pritarė visi koalicijos partneriai, po ilgų ginčų, kas geriau, ar didinti mokesčius, ar karpyti išlaidas“, – sakė A.Čaplikas.

Klausiamas, ar artimetinės daugumos neturinčiai valdančiajai koalicijai Seime užteks pajėgų priimti Vyriausybės siūlomus sprendimus, liberalcentristas atsakė: „Kad ir kaip būtų keista, sprendimai vis tiek turi būti priimami. Kaip pastebėjote, jie kažkokiu būdu vis tiek ypriimami, nes nėra kito pasirinkimo. Man regis, pati opozicija supranta, kas geriau: ar bankrutavusi „Sodra“, ar nepopuliarūs, bet vis dėlto būtini sprendimai.“

70 vietų Seime vienijančią koaliciją yra pasižadėję remti 3 parlamentarus turintys valstiečiai liaudininkai. Tačiau ši partija pirmadienį išplatino pareiškimą, kuriuo per du mėnesius reikalauja sprendimų, dėl kurių buvo pažadėjusi paramą valdančiajai koalicijai. Priešingu atveju grasinama nutraukti paramą. 

A.Kubilius pirmadienį sakė, kad šis susitarimas nesikeičia: „Mes ne vieną kartą esame susitikę, kalbėję apie tuos veiksmus, kurių reikia. Nematau čia kažkokio nesusikalbėjimo arba nesusitarimo, paprasčiausiai kai kurie sprendimai reikalauja, sakysime, įgyvendinimo, jie kaip tik šiuo metu svarstomi Seime. Pavyzdžiui, kai kurie valstiečių liaudininkų siūlymai dėl mokyklų finansavimo gali būti išspręsti tik tuo atveju, jeigu bus priimtas Švietimo įstatymas.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min