TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Į Klaipėdos uostą atgabentos trąšos skleidė padidintą radioaktyvią spinduliuotę

Radiacijos matavimo vartai Klaipėdos uoste
VSAT nuotr. / Radiacijos matavimo vartai Klaipėdos uoste
Šaltinis: 15min
0
A A

Klaipėdos uoste pasieniečiai trečiadienį nustatė du atvejus, kai vilkikais į Lietuvą buvo gabenami padidintą radioaktyvią spinduliuotę skleidžiantys kroviniai. Tai buvo iš Ispanijos ir Nyderlandų atplukdytos trąšos. Jos pavojaus nekėlė, todėl Radiacinės saugos centras leido šiuos krovinius įvežti į Lietuvą.

Kaip praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba, abu atvejus VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės (PAR) Uosto užkardos pasieniečiai užfiksavo Malkų įlankos kontrolės punkte, Klaipėdos konteinerių terminalo teritorijoje. Iš pradžių VSAT pareigūnai nustatė, kad 60-mečio lietuvio vairuojamo vilkiko „Iveco” puspriekabėje gabenamas konteineris su trąšų kroviniu skleidžia 0,38 mikrosiverto (μSv), arba 38 mikrorentgenų (μR), jonizuojančiosios spinduliuotės foną. Leistinas fonas yra 0,2 μSv, arba 20 μR.

Krovinys Lietuvą pasiekė iš Ispanijos, jo gavėjas – Vilniuje įsikūrusi įmonė. Pagal nustatytą tvarką VSAT pareigūnai susisiekė su Radiacinės saugos centro atstovais, kurie leido krovinį įvežti į Lietuvą.

Po kelių valandų Uosto užkardos pasieniečiai išaiškino dar vieną panašų atvejį. Iš Nyderlandų atplukdytą krovinį vilkiku „Iveco“ su puspriekabe gabeno 50-metis lietuvis. Šios vienai Jonavos įmonei skirtos trąšos skleidė 0,30 mikrosiverto (μSv), arba 30 mikrorentgenų (μR), jonizuojančiosios spinduliuotės foną. Ir šiuo atveju Radiacinės saugos centras leido trąšas įvežti į Lietuvą.

Tokie kroviniai grėsmės nekelia. Jie pagaminti iš gamtinių medžiagų, kurios pačios yra natūraliai susidarę jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai, skleidžiantys didesnį nei 0,2 μSv/h (20 μR/h) foną ir nepavojingi. Tokių natūraliai susidarančių radioaktyvių medžiagų gali būti uolienose, trąšose, molyje, kai kurie augaluose, vaisiuose, sėklose. Didesnės, tačiau nepavojingos spinduliuotės šaltiniai gali būti ir juvelyriniai dirbiniai. Natūraliai susidarančių spinduliuotę skleidžiančių medžiagų gali būti net kai kuriuose maisto produktuose ar tabako gaminiuose.

Šiemet pasieniečiai iš viso nustatė 77 atvejus, kai per Lietuvos sieną gabenami kroviniai ar vykę asmenys skleidė padidintą radioaktyvią spinduliuotę. 71 kartą padidintą radiaciją skleidė kroviniai, 6 kartus – asmenys. Dažniausiai tokie kroviniai būna arba trąšos, arba statybinės medžiagos (ugniai atsparios plytos ar skiedinys, keraminės plytelės, keraminiai unitazai ir kt.).

Žmonės dažniausiai padidintą jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia tuomet, kai jiems gydymo ar diagnostikos tikslais prieš tai medicinos įstaigose buvo atliktos procedūros taikant jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius.

Ar sieną kertantys asmenys bei gabenami kroviniai neviršija leistinų normų, VSAT pareigūnai tikrina Lietuvos pasienio kontrolės punktuose sumontuota stacionaria matavimo įranga. Tai vadinamieji radiacijos vartai, pro kuriuos pravažiuoja visos transporto priemonės ir jomis gabenami kroviniai.

Mažuose kontrolės punktuose, kur eismo intesyvumas nedidelis ir tokių vartų nėra, pasieniečiai naudoja nešiojamus radiacijos matavimo prietaisus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min