Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2013 10 24

Dauguma lietuvių neskubėtų pranešti apie korupcijos atvejus

Aplinkybės lemia, kaip lietuviai reaguotų, susidūrę su korupciją, tačiau apie korupciją teisėsaugos institucijoms pranešantys žmonės apklausos dalyvių vertinami teigiamai – tokias tendencijas atskleidžia pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės" užsakymu atlikta interneto vartotojų apklausa.
Pinigai
Pinigai / Šarūno Bulotos / 15min nuotr.

Daugiau nei pusė (65 proc.) apklaustųjų į klausimą, ar asmeniškai susidūrę su korupcija jaustųsi saugūs apie tai pranešti teisėsaugos institucijoms, atsakė, kad jų sprendimas priklausytų nuo aplinkybių.

Jei sprendimą lemia aplinkybės, vadinasi, dažnai apie korupciją yra nutylima, leidžiant kitiems ir toliau piktnaudžiauti užimamomis pareigomis, - sakė T.Langaitis.

Tadas Langaitis
Tadas Langaitis

„Tyrimo duomenys rodo, kad daugiau nei pusė apklaustųjų, deja, nėra įsitikinę, kaip jie korupcijos atveju elgtųsi. Jei sprendimą lemia aplinkybės, vadinasi, dažnai apie korupciją yra nutylima, leidžiant kitiems ir toliau piktnaudžiauti užimamomis pareigomis. Nors tokiu atveju reikėtų nedelsiant rinkti atsakingų institucijų telefono numerį“, – teigia pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ iniciatorius Tadas Langaitis.

54 proc. interneto apklausoje dalyvavusių lietuvių labai palankiai vertina piliečius, kurie susidūrę su korupcija apie tai praneša teisėsaugos institucijoms, dar 34 proc. vertina palankiai. 4 proc. dalyvavusiųjų apklausoje mano, kad toks elgesys yra neigiamas. Taip pat daugiau kaip pusė (64 proc.) gyventojų teigia, kad žmonių pranešimai teisėsaugos institucijoms apie korupcijos atvejus padeda mažinti korupciją šalyje.

„Susidaro toks įspūdis, jog žmonės tikisi, kad kažkas kitas praneš, nors yra įsitikinę, kad pranešimai mažina korupcijos lygį šalyje. Skandinavijos šalyse, į kurias lygiuojamės, būtų nesuprantama, kodėl apie pastebėtą korupcijos atvejį nepranešama teisėsaugai“, – sako Tadas Langaitis.

Susitikimo akimirka
Baltųjų pirštinių atstovai

Pasak Tado Langaičio, Lietuvai prieš keliasdešimt metų atgavus Nepriklausomybę dalis visuomenės ir šiandien vis dar nežino, ką su ta laisve daryti: „Tam, kad šalis taptų tikrai demokratiška valstybe, patys lietuviai turi atrasti savyje atsakomybės ir pilietiškumo – kiekvieno žmogaus indėlis yra svarbus, nes kiekvienas yra atsakingas už aplinką, kurią kuria.”

Interneto vartotojų tyrimą „Baltųjų pirštinių“ užsakymu atliko tyrimų agentūra „OMD“. Tyrimas buvo atliktas š.m. spalio 14-18 dienomis, naudojant „OMD Snapshots“ tyrimų sistemą. Tyrime dalyvavo tūkstantis 15-50 metų amžiaus respondentų.

Pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“ buvo sukurta praėjusiais metais per Seimo rinkimus pasirodžius pranešimams apie perkamus rinkėjų balsus. „Baltųjų pirštinių“ savanoriai siekia fiksuoti korupcijos atvejus ir viešinti visuomenėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius