Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Į Lietuvą grąžintas Sergėjus Rachinšteinas iškeliavo tiesiai į kalėjimą

Sergejus Rachinšteinas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Sergejus Rachinšteinas
Šaltinis: 15min, BNS
4
A A

Ketvirtadienį baigėsi daugiau nei pusantrų metų trukusios Sergėjaus Rachinšteino gaudynės. Iš Vietnamo į Lietuvą parskraidintas verslininkas už milijoninės vertės aferas nelaisvėje praleis 2 metus ir 6 mėnesius. Tai pirmas asmuo, kurį pagal Lietuvos Respublikos prašymą išdavė Vietnamo Respublika, praneša Generalinė prokuratūra.

13 val. 30 min. ant tarptautinio Vilniaus oro uosto takelio nutūpė lėktuvas iš Frankfurto. Tarp kitų keleivių buvo ir Sergėjus Rachinšteinas – už stambaus masto sukčiavimą nuteistas verslininkas.

Tuo tarpu oro uosto laukimo salėje nekantriai stoviniavo verslininko žmona su vaiku, žinodama, kad jos vyro laukė neišvengiama kelionė į Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą.

„Galime patvirtinti, kad oro uoste S.Rachinšteinas buvo perduotas Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams“, – 15min sakė Generalinės prokuratūros atstovė.

Kaltinimą verslininko byloje palaikęs Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras Vytautas Kukaitis buvo susitikęs su bėgliu ir įteikė jam apkaltinamuosius Lietuvos teismų nuosprendžius.

Naujienų agentūra BNS praneše, jog kalėti nuteistas verslininkas neskundė Vietnamo liaudies teismo sprendimo, kuriuo nuspręsta jį išduoti Lietuvai.

V.Kukaitis sakė, kad S.Rachinšteino kalinimo sąlygos Vietname buvo „pakankamai nemalonios“, jis neteko daug svorio. Pietryčių Azijoje tvyro apie 35 laipsniai karščio, yra drėgna. Vietname Lietuvos pilietis praleido septynis mėnesius.

S.Rachinšteino ekstradicijos pagrindu tapo 2016 m. kovo 3 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) didžiosios išplėstinės 7-ių teisėjų kolegijos nutartis, kuria buvo pripažinta, kad verslininkas yra kaltas dėl visų jam pareikštų daugiau nei 700 epizodų kaltinimų.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aukščiausiasis Teismas paskelbė sprendimą Sergejaus Rachinšteino byloje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aukščiausiasis Teismas paskelbė sprendimą Sergejaus Rachinšteino byloje

Jis buvo nuteistas už sunkiausius finansinius nusikaltimus – valstybei priklausančio svetimo turto didelės vertės sukčiavimus. Valstybei jau negrįžtamai perėjo baudžiamojoje byloje prokurorų areštuotos S.Rachinšteino įmonių piniginės lėšos – 700 000 eurų.

Be to, verslininkui už Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo grotų teks praleisti 2 metus ir 6 mėnesius.

Prokurorai džiūgauja

Pasak Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro Evaldo Pašilio, ši itin sudėtinga byla, joje priimtas precedentinis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimas ir visas paieškos–ekstradicijos procesas yra reikšminga Lietuvos teisingumo pergalė.

„Buvo apginti valstybės finansiniai interesai, tarptautinės institucijos parodė aukščiausią pasitikėjimą Lietuvos Respublikos paieškos, kaltinimo bei teismų sistema, kalti asmenys neteko pagrobto turto, o nusikaltimo organizatorius pagrįstai yra siunčiamas atlikti realios laisvės atėmimo bausmės už prieš valstybę padarytus finansinius nusikaltimus“, – sako E.Pašilis.

Valstybės kaltintojo Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroro Vytauto Kukaičio teigimu, S.Rachinšteinas, pasižymėjęs ypatingu savo veiklos maskavimu, teismo buvo pripažintas kaltu ir nuteistas už tai, kad kartu su savo valdomų įmonių finansininkėmis ir statytiniais direktoriais 2000-2004 metais buvo įkūręs fiktyvių įmonių tinklą, per kurį legalizavo daugiau nei 10 mln. litų (2 mln. 900 tūkst. eurų).

Teismas konstatavo, kad S.Rachinšteinas organizavo ir vadovavo organizuotoms įvairių sudėčių grupėms bei koordinavo grupių narių veiksmus, skirstė vaidmenis, keitė bendrovių statytinius direktorius ir buhalterius, be to, organizuotoje grupėje klastojo dokumentus, apgaulingai tvarkė įmonių buhalterinę apskaitą, apgaule įgijo didelės vertės turtą.

Sulaikytas tarptautinėmis pastangomis

LAT pažymėjo, kad visas baudžiamasis procesas buvo atliktas nepažeidžiant S.Rachinšteino grupuotės narių teisių, jie nevaržomai padedami savo gynėjų galėjo gintis, ką aktyviai ir darė – S.Rachinšteino grupuotę proceso metu gynė net 18 advokatų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sergejus Rachinšteinas teisme
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sergejus Rachinšteinas teisme

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, gavusi pranešimą iš Interpolo apie galimą bėglio slapstymosi vietą, dar 2015 m. rugsėjo 2 d. kreipėsi į Vietnamo Respublikos viešojo saugumo ministeriją su prašymu dėl S.Rachinšteino ekstradicijos.

Sėkmingas tarptautines paieškos bei ekstradicijos procedūras, bendradarbiaudami su Interpolo pareigūnais, atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių SIRENE ir Vilniaus apskrities VPK Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.

S.Rachinšteinas pasislėpė ir neteisėtai išvyko iš šalies 2014 m. gruodžio mėnesį, prieš pat teismui paskelbiant apkaltinamąjį nuosprendį. 2015 sausio 19 d. buvo paskelbta tarptautinė jo paieška.

Jis slapstėsi Artimuosiuose Rytuose, Pietryčių Azijoje – JAE, Singapūre, Tailande, galiausiai 2016 m. sausio 21 d. buvo sulaikytas Vietname.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min