Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

I.Simonaitytės bibliotekoje prisimins Cz.Miloszą

Czeslawas Miloszas
„Scanpix“ nuotr. / Czeslawas Miloszas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienį, 17 val., I. Simonaitytės bibliotekos I a. hole vyks parodos „Czeslawas Miloszas. Poeto šimtmetis“ atidarymas bei paskaita-pokalbis apie Cz.Miloszą. 18 val. vyks Šviesės Čepliauskaitės atliekamos F.Chopino muzikos koncertas.

Parodos, skirtos Cz.Miloszo gimimo 100-mečiui, tikslas – prisiminti lenkų nobelisto asmenybę, jo poeziją, prozą, vertimus ir esė. Trumpoje chronologijoje žiūrovams pateikiami svarbiausi Poeto biografijos faktai, poezijos ir esė rinkinių bei romanų pavadinimai. Šalia tekstų eksponuojamos įvairių jo gyvenimo tarpsnių nuotraukos, su juo susijusius ir atmintinus peizažus vaizduojančios fotografijos.

Parodą pristatančiuose stenduose užfiksuotos Cz.Miloszo ir garsių autoritetų, tokių kaip Josifas Brodskis, Seamusas Heaney’s, Tomas Venclova ar Stanislavas Barančakas, mintys apie Cz.Miloszo kūrybos reikšmę ir jo vietą pasaulinės literatūros istorijoje.

„Cz.Miloszas yra vienas iškiliausių mūsų laikų poetų, gal ir iškiliausias“, – tai Josifo Brodskio žodžiai, pasakyti 1978 metais Cz.Miloszui iškilmingai teikiant tarptautinę Neustadto literatūros premiją, išryškinantys jo poezijos universalumą.

Parodos ikonografinę medžiagą sudaro nematytos Cz.Miloszo nuotraukos, darytos profesionalaus fotomenininko Maciejaus Bilevičiaus 1981 metais, kai Poetas pirmą kartą – po 30 metų – grįžo į Lenkiją. Jis su Cz.Miloszu eidavo ne tik į oficialius renginius, bet ir į susitikimus su šeima ir draugais, taip sukurdamas nepaprastai įdomių fotografijų, parodančių kitą, privatų Poeto, Nobelio premijos laureato veidą.

Svarbiausią parodos dalį sudaro Cz.Miloszo įvairių kūrybos etapų poezija, svarbūs programiniai eilėraščiai, tapę poetiniais manifestais: „Ars poetica?“ ir nuostabusis „Įvadas“ iš „Poetinio traktato“, prasidedantis žodžiais „Paprasta tegul būna šeimos kalba...“, ir eilėraščiai iš kitų poezijos rinkinių.
Taip pat parodoje pabrėžiamas Miloszo ryšys su Lietuva, nes būtent Lietuva, „mažoji tėvynė“, Miloszui tapo mitine Arkadija, svarbia vieta, idealizuota prabėgančiu laiku, poetizuota ilgesiu.

Po parodos atidarymo ir paskaitos-diskusijos Lenkų institutas lankytojams dovanoja F.Chopino muzikos koncertą. Kūrinius atliksiančiai pianistei Šviesei Čepliauskaitei ypač artima F.Chopino kūryba. Ji pirmoji Lietuvoje įrašė visus F.Chopino valsus, parengė unikalias koncertines programas, atskleidžiančias kūrybines sąsajas tarp F.Chopino ir Lietuvos kūrėjų. Ši pianistė ne kartą koncertavo Didžiojoje Britanijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Belgijoje, Japonijoje ir Estijoje.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min