-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 05 03

Į sunkiausio žodžio titulą pretenduoja „Landsbergis“

Šeštadienį rengiamas Nacionalinio diktanto finalas, kuriame, be kita ko, bus paskelbtas ir sunkiausias lietuviškas žodis. Tarp pirmo turo dalyvių pasiūlytų pretendentų į šį titulą – ir Lietuvoje garsi Landsbergio pavardė.
Rašymas
Rašymas / 15min.lt nuotr.

Šią pavardę rašydami dažnai klydo praėjusių metų Nacionalinį diktantą rašę konkurso dalyviai, mat tuomet skaitytas rašytojo Vytauto V.Landsbergio tekstas ir daug dalyvių suklupo jau rašydami šią pavardę.

Kaip BNS pirmadienį sakė Nacionalinio diktanto konkursą organizuojančio savaitraščio „Atgimimas“ direktorė Dalia Jankaitytė, sunkiausiu žodžiu pirmo diktanto turo dalyviai siūlė rinkti „ačiū“, „nuopuolis“, „sūkurys“, „driksti“, „brigzti“, „knygrišykla“, „vąšelis“, „vakuumas“, „kojinė“, „sąvaržėlė“ ir kt.

Pirmo turo, vykusio kovą, dalyviai taip pat prašyti nurodyti priežastis, paskatinusias dalyvauti Nacionalinio diktanto konkurse. Tarp tradicinių priežasčių (pilietiškumo, patriotiškumo, smalsumo, ar gerai moką kalbą) įvardytos ir tokios priežastys, kaip nostalgija mokyklai ar noras sužinoti, kaip „stipriai nutautėjau“.

Kai kurie moksleiviai nurodė dalyvavę mokytojų liepimu. Pasak D.Jankaitytės, diktanto tikslas – kad žmonės savo žinias tikrintųsi savanoriškai, todėl tokios priežastys konkurso organizatorius šiek tiek nustebino.Sunkiausiu žodžiu pirmo diktanto turo dalyviai siūlė rinkti „ačiū“, „nuopuolis“, „sūkurys“, „driksti“, „brigzti“, „knygrišykla“, „vąšelis“, „vakuumas“, „kojinė“, „sąvaržėlė“ ir kt.

Iš pirmame ture dalyvavusių daugiau kaip 4 tūkst. dalyvių į finalą atrinkti 111. Tarp jų – 8 užsienio lietuviai (po vieną iš Čikagos, Tbilisio, Liuksemburgo, Budapešto, Vienos, Kembridžo ir du iš Briuselio). Finale dalyvaus ir vienas regėjimo negalią turintis žmogus.

Į finalą, anot D.Jankaitytės, pateko tie, kurie pirmame ture padarė ne daugiau kaip keturias klaidas. Šiemet, kitaip nei pernai, šis barjeras buvo visiems vienodas. Moksleiviams kartelė nepakelta aukščiau nei kitiems, nes jie šiemet pasirodė ne itin gerai. Kaip teigė D.Jankaitytė, nemažai moksleivių padarė labai daug klaidų.

Keturių klaidų barjeras į finalą rodo sąlyginai kiek blogesnį rašiusiųjų kalbos išmanymą nei pernai, kai užsienyje diktantą rašiusiesiems leista padaryti 2 klaidas, moksleiviai turėjo nepadaryti nė vienos klaidos, likusieji galėjo padaryti po vieną klaidą.

Nacionalinį diktantą šiemet rašė gerokai mažiau žmonių nei pernai – per 4 tūkstančius. Pernai konkurse dalyvavo beveik 6 tūkst. entuziastų.

Anot D.Jankaitytės, tai nereiškia, kad diktantas praranda populiarumą – konkurso organizatoriai turi duomenų, kad diktantas populiarėja įvairiose bendruomenėse, kur diktantas rašomas nedalyvaujant bendrame konkurse – kalbos žinias rašiusieji patys pasitikrina pagal vėliau išplatinamą diktanto tekstą.

Kovo pabaigoje konkurso dalyviai lietuvių kalbos žinias tikrino rašydami prozininkės, dramaturgės ir eseistės Vandos Juknaitės tekstą „Skubėkime augti“.

Šiemet penktą kartą diktantas rašytas visose Lietuvos savivaldybėse bei 23 užsienio šalyse.
Konkurso finalas ir raštingiausio piliečio apdovanojimas vyks gegužės 8-ąją. Jam atiteks 4 tomų enciklopedijų rinkinys „Lietuva“.

Nacionalinį diktantą organizuoja savaitraštis „Atgimimas“ bei Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius