Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Į valdžios vežimą Kaune taikosi lipti daugiau keleivių

Ilgą laiką buvęs griežtas konservatorių priešininku. G.Labanauskas jau nebeatmeta galimybės sėsti į vieną valdžios vežimą su A.Kupčinsku.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Ilgą laiką buvęs griežtas konservatorių priešininku. G.Labanauskas jau nebeatmeta galimybės sėsti į vieną valdžios vežimą su A.Kupčinsku.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šią savaitę pasirodė dar daugiau ženklų, kad Visvaldo Matijošaičio ir jo buriamos prieškonservatoriškos koalicijos svajonės apie laikinosios sotinės valdžios vairą sklaidosi kaip dūmai. Netikėtam manevrui jau rengiasi gausiausia po konservatorių Kauno politinė jėga – socialdemokratai.

Antradienį aptarti judėjimo „Vieningas Kaunas“ formuojamos koalicijos metmenų susirinkę politikai nebeatrodė tokie ryžtingi, kaip ankstesnių susitikimų metu, kai drąsiai raikė dar neiškeptą valdžios pyragą. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovai į vakarykštį susitikimą net neatvyko. Panašu, kad sprukti į krūmus ketina ir darbiečiai, iki šiol dievagojęsi užkirsti kelią merui Andriui Kupčinskui išlikti miesto vadovo kėdėje.

Svėrė klaidas ir nuopelnus

Pagaliau ir vienas tvirčiausių V.Matijošaičio lipdomos koalcijos stulpų, faktinis Kauno socialdemokratų lyderis Gintautas Labanauskas specialiai „15min” atskleidė atsarginio manevro kelius. G.Labanauskas neatmetė galimybės, kad jis ir jo bendraminčiai iš konservatorių priešininkų virs pastarųjų politiniais draugais.

„Konservatoriai juk nėra už įstatymo ribų paskelbta partija. A.Kupčinskas padarė nemažai klaidų, bet buvo ir teigiamų poslinkių mieste. Todėl iš principo įmanoma, kad antroji rinkimus laimėjusi partija taps ne opozicija, o koalicijos partnere“, – kalbėjo G.Labanauskas.

Kaip teigiamus „Sėkmės koalicijos“ nuopelnus jis paminėjo „Žalgirio“ arenos statybą, sutvarkytą Santakos parką. G.Labanauską, kaip Vidaus vandens kelių direktorių, pamalonino Kauno savivaldybės parama praėjusią vasarą atidarant maršrutą Nemunu Kaunas–Kulautuva. Tačiau politikas kritikavo Kauno valdžią, iki šiol nesugebėjusią parengti Marvelės krovinių uosto detaliųjų planų – dėl gaišaties miestas gali prarasti 10 mln. Lt. Europos Sąjungos paramos, skirtos vidaus vandens transportui vystyti.

Platus konservatorių glėbys

Bet ar patys konservatoriai savo kompanijoje nori matyti tradiciškai jiems oponuojančios partijos atstovus? Meras A.Kupčinskas į klausimą atsakė gana aptakiai. Jis pripažino, kad neformalūs pokalbiai „prie alaus“ su socdemais jau vyko.

Konservatoriams būtų neprošal turėti antros pagal gausumą frakcijos paramą, tačiau baiminamasi povandeninių srovių pačioje Socialdemokratų partijoje – jos Kauno skyrius nėra vieningas. Be to, „Sėkmės koalicijos“ tuoktuvės su socdemais šios savivaldybės kadencijos pradžioje, kaip vėliau paaiškėjo, nepateisino nei koalicijos lyderių konservatorių, nei jų partneriais laikinai buvusių socialdemokratų vilčių. Šiems teko atsakomybės dalis už miesto valdžios klaidas: buvęs savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius iki šiol mindo Kauno apygardos teismo, kuriame svarstoma „auksinio tualeto“ byla, slenkstį.

A.Kupčinskas taip pat nesulaukė dėkingumo iš partnerių už suteiktus postus – būtent socialdemokratai griežė pirmuoju smuiku, kai merui buvo paskelbta interpeliacija merui. Tiesa, iš jos išėjo šnipštas, bet naujoje kadencijoje socdemų ir jų galimų sąjungininkų pajėgos bus gerokai stipresnės.

Į praeitį nesidairys?

A.Kupčinskas tvirtino, kad karti nesėkmingai pasibaigusio bendradarbiavimo su socdemais patirtis jo neatbaido nuo galimybės draugiškai spręsti miestui svarbius klausimus. „Galbūt jie jaučia nuoskaudą, aš nejaučiu. Užtenka dairytis į praeitį“, – sakė  A.Kupčinskas. Taigi, visai įmanoma, kad naujosios Kauno valdžios simboliu taps konservatorių kregždutė su socialdemokratų rože snape, net jei ir rožė bus dygliuota.

Neliko nei draugų, nei priešų

Politinėms dėlionėms pakrypus į konservatoriams palankią pusę A.Kupčinskas tapo toks nuolaidus, kad net pasiryžęs pamaloninti savo aršiausią  priešininką, buvusį merą, Kauno liberalcentristų lyderį Arvydą Garbaravičių. Jam arba jo partijos kolegoms buvo siūlomas net vicemero postas, nors dar neseniai konfliktai tarp šių politikų buvo peržengę normalių politinių varžybų ribas.

Tačiau į šias viliones A.Garbaravičius žiūri atsargiai: „Mūsų partija davė žodį nesivaikyti aukštų postų ir jo laikysis. Jei reikės mano patirties ir žinių, padėsiu spręsti miesto problemas, nes jau nusibodo netvarka. Bet keliais pas nieką nešliaušiu.“

Darbiečiai niekur neskuba

Atrodo, kad koalicijų dėliojimo svarstyklėms svyruojant tai į vieną, tai į kitą pusę, šalčiausiai jaučiasi trys Darbo partijos atstovai. Pačiame tvarkiečių sukeltos krizės įkarštyje Gintaras Furmanavičius išvyko iš Kauno pasakęs, kad mero rinkimai dar toli, tad nėra ko kvaršinti galvos.

Vienas šį antradienį V.Matijošaičio buriamos kompanijos pasitarime dalyvavęs Kauno politikas tvirtino nematęs Darbo partijos atstovų. Tačiau Vydas Gedvilas teigė, kad jo žmonės dalyvavo aptariant koalicijos susitarimo dokumentus. „Galbūt jie sėdėjo labai tyliai, kamputyje, kad niekam nekristų į akis?“ – „15min“ žurnalistui sakė informacijos šaltinis.

Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min