Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 balandžio 7d. 11:36 , Atnaujinta: 2015 balandžio 7d. 15:29

Į VSD vadovus siūlomas Darius Jauniškis: „Tai buvo sunkus sprendimas“

Dalia Grybauskaitė Valstybės saugumo departamento vadovu siūlo Darių Jauniškį.
Prezidentūros/R. Dačkaus nuotr. / Dalia Grybauskaitė Valstybės saugumo departamento vadovu siūlo Darių Jauniškį.
Pulkininkas Darius Jauniškis, kuriam prezidentė Dalia Grybauskaitė pasiūlė tapti Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovu, yra vadinamas vienu iš geriausių Lietuvos karių. 47 metų karininkas buvo vienas iš Specialiųjų operacijų pajėgų kūrėjų, smarkiai prisidėjo prie to, kad vadinamieji „aitvarai“ būtų gerai vertinami visame pasaulyje. Karininkas D.Jauniškis 15min.lt sakė, kad sprendimas priimti prezidentės pasiūlymą buvo sudėtingas.

„Turiu pripažinti, kad tai nebuvo lengvas sprendimas ir turėjau apie ką pagalvoti“, – pirmadienį 15min.lt sakė pulkininkas D.Jauniškis, siūlomas užimti VSD generalinio direktoriaus pareigas.

Karininkas pabrėžė, kad sutiko visų pirma todėl, kad jautė pareigą Lietuvai, atsidūrusiai agresyvios, priešiškos valstybės kelyje.

„Sutikau ne todėl, kad labai norėjau šių pareigų. Pagrindinė priežastis yra dabartinė situacija valstybėje. Aš matau, kas vyksta Lietuvoje, kad esame rimtame kare, todėl turėjau priimti tokį sprendimą. Tiesą sakant, jeigu situacija valstybėje būtų kitokia, nežinau, koks būtų sprendimas“, – sakė D.Jauniškis. 

Seimas dėl karininko kandidatūros turėtų apsispręsti antradienio popietę.

Bijojo ir KGB, ir Vilniaus brigada

Gynybos temas nagrinėjantis žurnalistas Aleksandras Matonis sako, kad pulkininkas D.Jauniškis yra karys, tiksliai atspindintis „žaliukų“ mentalitetą ir tradiciją – taip vadinami ir Lietuvos pokario partizanai, ir šių dienų Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) kariai, praėję alinantį ir labai sudėtingą „žaliuko“ kursą. 

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Aleksandras Matonis Goro provincijos sostinėje Čagčarane (2007 m. pavasaris)
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./A.Matonis

Siūlomas VSD vadovas D.Jauniškis yra vienas pagrindinių A.Matonio knygos „Gabrieliaus kariai“ herojų, vadinamas „pulkininku D“.

„D.Jauniškis yra karininkas iš slaptųjų kohortos. Jis atstovauja vienai ir bene svarbiausiai Lietuvos kariuomenės sėkmės istorijų – Specialiųjų operacijų pajėgoms.

Šiemet joms sukaks 20 metų, ir visus šiuos metus D.Jauniškis buvo grupėje žmonių, kurie savo pastangomis, prakaitu ir, neslėpkime, krauju, siekė, kad SOP atsirastų ir stiprėtų“, – 15min.lt sakė A.Matonis.

Visus šiuos metus D.Jauniškis buvo grupėje žmonių, kurie savo pastangomis, prakaitu ir, neslėpkime, krauju, siekė, kad SOP atsirastų ir stiprėtų, – sakė A.Matonis.

Žurnalistas pasakojo, kad D.Jauniškis buvo vienas pirmųjų savanorių, dar 1990 metais atėjusių į Aukščiausiąją Tarybą jos saugoti.

Kartu su keliais kitais drąsiais vyrais jis dirbo A.Skučo Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriuje (ATAS), kurio bijojo ne tik KGB, bet ir Vilniaus brigada.

ATAS 4-sis skyrius buvo atsakingas už svarbių asmenų apsaugą ir įvairias slaptas operacijas. Knygos „Gabrieliaus kariai“ autorius sako, kad ten buvo sukurtas SOP karių mentalitetas, kurį po to sėkmingai pavyko perkelti į 1995 metais SKAT (dabar KASP) sukurtą „žaliąją rinktinę“, vėliau tapusią Ypatingos paskirties tarnyba (YPT) – tai yra SOP sudedamoji dalis, atsakinga už slaptas operacijas, pavyzdžiui, Afganistane.

SOP kūrimas buvo sunkus komandinis darbas, o D.Jauniškis buvo šios pirmosios komandos dalis.

A.Matonis sakė, kad D.Jauniškio saugomas „žaliuko“ peilis pažymėtas ketvirtuoju numeriu – vadinasi, jis vienas pirmųjų įveikė daugiapakopę atranką į YPT ir tapo „žaliuku“.

„Aitvaras“, nusipelnęs valstybei

D.Jauniškis vadovavo ne tik Lietuvos kariuomenės SOP, bet ir eskadronui „Aitvaras“, kuris yra laikomas vienu geriausių NATO dalinių Afganistane.  

„Aitvaras“ Afganistane

2002–2003 metais D.Jauniškis buvo štabo viršininku pirmajame eskadrone „Erelis“, o po metų grįžo į Afganistaną kaip „aitvarų“ vadas. 

Tai buvo itin sudėtingas laikotarpis, kai šis ir vėlesni SOP eskadronai išstūmė į tolimus kalnų užkampius tuo metu Kandaharo ir Zabulo provincijose suaktyvėjusius talibus bei kitokias nusikaltėlių grupes, – sakė A.Matonis.

„2007 metais nusprendus vėl siųsti mūsų specialiąsias pajėgas į Afganistaną, D.Jauniškis buvo eskadrono „Aitvaras 07 A“ vadu.

Tai buvo itin sudėtingas laikotarpis, kai šis ir vėlesni SOP eskadronai išstūmė į tolimus kalnų užkampius tuo metu Kandaharo ir Zabulo provincijose suaktyvėjusius talibus bei kitokias nusikaltėlių grupes“, – pasakojo žurnalistas A.Matonis.

Knygos „Gabrieliaus kariai“ autorius sako, kad D.Jauniškį apibūdina apdovanojimai, kuriuos karininkas gavo už nuopelnus valstybei.

„Du Vyčio Kryžiaus ordinus, kurie įteikiami už realius kovinius nuopelnus, mūsų kariuomenėje turi ar turėjo tik vienetai.

Tai valingas, gerus vadovavimo įgūdžius ir aiškias vertybes turintis karininkas, komandinio darbo įkvėpėjas, gebantis motyvuoti savo bendražygius, lyderystę derinantis su kuklumu. Aiškus eruditas, turintis gerą išsilavinimą ir platų akiratį“, – apie siūlomą VSD vadovą sakė A.Matonis.]

* * * 

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas apie pulkininką D.Jauniškį 15min.lt sakė:

„Pulkininkas D.Jauniškis vadovaudamas Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgoms įrodė savo aukšto lygio profesionalumą, gebėjimą susidoroti su sudėtingais uždaviniais.

Labai dažnai sulaukiu Lietuvos sąjungininkų ir partnerių padėkų  ir aukščiausio įvertinimo už Lietuvos specialiųjų operacijų karių profesionalumą, pavyzdingai atliktas užduotis,  svarbų prisidėjimą prie bendros NATO saugumo politikos.

Tikiu, jog D.Jauniškis profesionaliai dirbdamas ir šiose pareigose sustiprins Lietuvos saugumą.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

13:00
16:05
09:29

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min