-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 08 29

Ieškinio taku – prie VST akcijų arešto

VST ieškinys „NDX energijai“ dėl pusės milijardo litų gali būti tik viena detalių žaidimo, kurio pagrindinis tikslas – areštuoti „NDX energijai“ priklausančias LEO LT akcijas ir užkirsti galimybę jas perleisti net pačiai Vyriausybei.
Šachmatai
Elektra / LŽ nuotr.
Temos: 2 Areštas LEO LT

Trečiadienį LEO LT antrinė įmonė, elektros skirstymo bendrovė VST Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl 520,831 mln. litų žalos atlyginimo iš LEO LTakcininkės bendrovės „NDX energija“.

Vakar pranešta, kad VST prašo teismo taikyti ir laikinąsias apsaugos priemones - areštuoti 38,3 proc.LEO LT akcijų, valdomų „NDX energijos“, mat taip tikimasi užtikrinti ieškinio vykdymą.

Nors teisininkai tikina, kad šis akcijų areštas neatims iš „NDX energijos“ balsavimo teisės po savaitės rengiamame akcininkų susirinkime, tačiau dėl arešto ji negalės trečiajai šaliai parduoti ar kitaip perleisti šių akcijų. Per rugsėjo 4 dieną sušauktą LEO LT akcininkų susirinkimą Vyriausybė siūlys inicijuoti nacionalinio investuotojo likvidavimą. Tam pakaks 51 proc. balsų.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas, komentuodamas VST teismui pateiktą ieškinį, tvirtino, kad šios bendrovės privatizavimas neva neatitiko įstatymų, taigi ministerija tokiam VST demaršui prieš buvusį privatizuotoją pritaria. Ministro nuomone, ieškinys - teisingumo atkūrimo elektros energetikos sektoriuje tąsa.

Prieš daugiau nei metus „NDX energija“ už 97,1 proc. turėtų bendrovės VST akcijų gavo 38,3 proc. nacionalinio investuotojo LEO LT akcijų. Dabar ieškinį teismui prieš „NDX energiją“ bendrovė pateikė vadovaujama naujo vadovo, ką tik paskirto valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos nario, sustabdžiusio joje narystę, Vytauto Kazimiero Aranausko.

Kaltina propaganda

Ieškinyje teismui nurodoma, kad privatizavus akcinę bendrovę VST iš bankų gautas paskolas „NDX energija“ netrukus perkėlė pačiai VST, ir taip šios bendrovės privatizavimo kainą esą realiai sumokėjo ne „NDX energija“, o pati VST. Teigiama, kad dėl to bendrovė patyrė nuostolių, jos sąnaudos neatitiko tikrovės, buvo iškreipta rinka, o už paskolą mokėjo visi VST klientai.

„NDX energijos“ valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius šį VST ieškinį teismui vadina propagandiniu siekiu nukreipti dėmesį nuo LEO LT akcininkų susirinkimo. Taip jis vakar patikino LŽ.

„Ieškinys yra nepagrįstas - įsigyjant VST nebuvo panaudotos pačios bendrovės lėšos. Energetikos ministerijai šį ieškinį naudinga inicijuoti per VST, siekiant sustiprinti pozicijas prieš LEO LT akcininkų susirinkimą, norint suvaržyti mūsų galimybes ginti savo teises“, - teigė I.Staškevičius. Jis įsitikinęs, kad ieškinys yra pateiktas ne dėl pusės milijardo litų ir net nesitikima jų prisiteisti, o „dėl to, kad būtų apie ką kalbėti ir atsirastų pagrindas areštuoti „NDX energijai“ priklausančias LEO LT akcijas, o tai užkirstų galimybę susitarti su Vyriausybe perleisti turimas akcijas jai ar kuriai nors kitai bendrovei“.

„Jei akcijos bus areštuotos, mes negalėsime jų niekam perleisti. VST prašymu teismui jas areštavus, be teismo sprendimo mes negalėtume jų perleisti ir pačiai Vyriausybei. Valstybė akivaizdžiai delsia likviduoti LEO LT, nors sakosi tam pritarianti, tačiau kelia tokias likvidavimo sąlygas, kurioms įgyvendinti prireiks daug gražaus laiko“, - dėstė I.Staškevičius.

Jis mano, kad teisme pavyks įrodyti, jog kaltinimai yra nepagrįsti. Anot I.Staškevičiaus, privatizavus VST buvo optimizuota įstatinio kapitalo struktūra ir visi akcininkai gavo išmokas. Jo tvirtinimu, pinigai buvo išmokėti apie 4 tūkst. akcininkų, įskaitant ir „NDX energiją“, o tai, pasak I.Staškevičiaus, nebuvo įstatymo pažeidimas.

„Elektros kainos buvo vienodai reguliuojamos ir RST, ir VST. Dabar man šiek tiek skaudu, jog keliamas ieškinys būtent dėl to, kad VST dirbo efektyviai, tvarkingai, išmokėjo savo akcininkams tam tikras išmokas ir sumokėjo apie 80 mln. daugiau pelno mokesčio į valstybės biudžetą nei RST per tą laikotarpį. Jei to nebūtų įvykę ir ta bendrovė būtų valdoma kaip RST, tos lėšos būtų išeikvotos“, - kalbėjo jis.

Neteisėto veiksmo nebuvo

Tuo metu Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis mano, kad VST privatizavimas neva jos pačios lėšomis nebuvo neteisėtas veiksmas. Mat, pasak jo, tai buvo privataus kapitalo logiškas žingsnis, paremtas ydinga kainų reguliavimo tvarka.

„Neteisinga, mano nuomone, buvo tai, kad įmonė buvo privatizuota už vieną kainą, o praėjus labai mažai laiko atsirado labai palankus šioms įmonėms kainų reguliavimo režimas - Elektros energetikos įstatymas, kuris susiejo jų paslaugų kainas su turtu, ir bendrovės turtas buvo indeksuotas. Natūralu, kad žengus tą žingsnį anksčiau, įsigaliojus tokiam režimui, įmonė būtų buvusi verta gerokai daugiau nei tuo metu, kai buvo privatizuota“, - per Lietuvos radijo ir televizijos laidą vakar kalbėjo R.Kuodis.

Jo įsitikinimu, „NDX energijos“ skolos perkėlimo įmonei procesas taip pat susijęs su kainų reguliavimu, nelygu turto vertė. Pasak jo, kai perkeliama skola įmonei, nurašomos sąnaudos, o ši skola yra turto šaltinis šalia nuosavo kapitalo, tad dar kartą gaunami tie patys pinigai. „Šiuo atveju labiau reikėtų kaltinti idiotišką reguliavimo režimą, kuris veikė kelerius metus, jis, beje, išlieka ir dabar. Atsižvelgiant į kainų reguliavimo tvarką, žengtas logiškas privataus kapitalo žingsnis, tačiau tai dar nereiškia, kad įmonė buvo privatizuota savomis lėšomis“, - samprotavo R.Kuodis. Eksperto nuomone, paprasčiausiai buvo mažinamas įstatinis kapitalas, o mainais buvo perkelta skola, kad nereikėtų mokėti dividendų, nors įmonės kasoje nebuvo tiek pinigų, kiek buvo išmokėta. „Sakyčiau, buvo toks finansinis triukas, kuris išplaukė iš to reguliavimo režimo“, - aiškino R.Kuodis.

Teisininkas Kęstutis Čilinskas VST pateiktą ieškinį „NDX energijai“ LŽ apibūdino kaip spektaklį. „Norint panaikinti „VST“ privatizavimo sandorį ar kaip nors jį sukritikuoti, pirmiausia reikia panaikinti LEO LT sandorį, kurio galiojimas šiuo metu patvirtina, kad „VST“ privatizavimas yra teisėtas ir galiojantis. Siekiant ginti viešąjį interesą pirmiausia reikia imtis LEO LT sandorio naikinimo“, - įsitikinęs K.Čilinskas. Pasak jo, kol egzistuos LEO LT, tol bus galimi įvairūs žaidimai. Jo nuomone, šis ieškinys - būdas iš pačios valstybės išvilioti didžiąją dalį ieškinio sumos, o tai esą reiškia, kad pati valstybė turėtų sumokėti už VST privatizavimą. K.Čilinsko aiškinimu, kadangi VST bendrovė yra LEO LT antrinė įmonė, tai laimėjusi ieškinį VST duotų naudos ir LEO LT, bet pastarosios gautą naudą per valdomą 38,3 proc. akcijų paketą esą dalytųsi ir patys „NDX energijos“ savininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius