Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 vasario 19d. 17:30

Įkvėpti Airijos ir Nigerijos: 75 įdomiausi vardai, kuriuos tėvai davė vaikams 2017 m.

Kūdikiai
„Scanpix“ nuotr. / Kūdikiai

Lietuvoje 2017 m. gimė beveik 30 tūkst. vaikų. Daugelis jų gavo įprastus ir pastaraisiais metais dažnai duodamus vardus, tokius kaip Austėja, Emilija ar Matas, tačiau kai kurie vardai – išties neįprasti ir unikalūs.

15min supažindina su įdomiausiais vardais, kuriuos 2017 m. savo vaikams suteikė penkių didžiausių Lietuvos miestų tėvai, ir pateikia informaciją apie galimą šių vardų kilmę.

Informaciją apie vardus 15min suteikė miestų savivaldybių Civilinės metrikacijos skyriai.

Vilniuje gimė Gedeonas ir Patrimpas

Tarp neįprasčiausių Vilniuje 2017 m. įregistruotų berniukų vardų – Dijus, Skajus, Andajus, Trojus, Milanas, Donardas, Gedeonas, Patrimpas, Kaributas, Maidas, Danijaras, Ūlis, Uvis, Timurtas.

Kai kurių vardų kilmės galima ieškoti istorijoje. Štai Andajus greičiausiai atsirado iš lietuvių mitologijos – tai senovės lietuvių dievo vardas, minimas dar XIII a. šaltiniuose. O Patrimpas buvo prūsų derlingumo, vaisingumo ir javų dievas.

Kaributas buvo lietuvių kunigaikštis, didžiojo kunigaikščio Algirdo antrasis sūnus. Ūlis – tai senas žodis, reiškiantis „kelminis avilys“. Uvis – senas baltiškas vardas, iki šiol paplitęs Latvijoje, taip pat šį vardą turėjo „Skomanto“ knygų serijos apie XIII a. Žemaitiją herojus.

123RF.com nuotr./Mama su kūdikiu.
123RF.com nuotr./Mama su kūdikiu.

Kiti vardai, panašu, yra tarptautinės kilmės. Skajus – tai sala Škotijoje, nors sunku pasakyti, ar tėvus tokį vardą duoti įkvėpė būtent ji. Trojus – gališkas vardas, paplitęs anglakalbėse šalyse.

Donardas, nors ir skamba kaip neteisingai užrašyta JAV prezidento Donaldo Trumpo vardo forma, iš tiesų yra airiškos kilmės šventojo vardas – šv. Donardas buvo vienos Airijos salos globėjas. Jo vardadienis yra kovo 24 d. Gedeonas yra Senojo Testamento personažas, legendinis Izraelio tautos didvyris, gynęs žydus nuo plėšikaujančių genčių.

Milanas galimai kilo iš miesto Italijoje vardo. Danijaras – Centrinėje Azijoje populiarus vyriškas vardas: šį vardą turėjo, pavyzdžiui, buvęs Kirgizijos ministras pirmininkas Danijaras Usenovas. Timurtas – turkiškas vardas. O štai vardų „Dijus“ ar „Maidas“ kilmę jau nuspėti sunkiau.

Įdomiausi, neįprasčiausi 2017 m. įregistruoti mergaičių vardai Vilniuje – Matėja, Tilė, Geistė, Aviljana, Meina, Alistėja, Arneta, Nomina, Ripsimėja, Arda, Jausmilė, Avigėja.

Matėja – tai moteriška vardo „Motiejus“ versija, hebrajiškai tai reiškia „Dievo dovana“. Tilė greičiausiai kilo iš vardo „Tilmantė“ trumpinio. Šis vardas reiškia „išlaikyti turtą“. Vardas Meina kildinamas iš germaniško vardo Meinarda, reiškiančio „drąsi galiūnė“.

Jausmilė – beveik neabejotinai lietuviškas vardas, kilęs iš „jausti“ ir „mylėti“. Geistė – taip pat lietuviškos kilmės vardas, kildinamas iš žodžio „geisti“, jo vardadienis – balandžio 21 d.

Aviljana yra maždaug 12 tūkst. gyventojų miestelis Italijoje, galimai įkvėpęs ir tokį patį vardą. Vardas „Alistėja“ turbūt yra graikiškos kilmės – „Tėja“ graikiškai yra deivė. Arneta gali būti kilęs iš germaniško žodžio „Arn“ – erelis.

Avigėja gali būti slaviškas vardo „Abigailė“, apie kurį plačiau kalbama toliau, variantas – tiesa, Klaipėdoje yra ir autoservisas tokiu pavadinimu.

Gana išskirtinis yra vardas Nomina – senovės Romoje šis lotyniškas žodis reiškė būtent „antrasis vardas“ ir apibūdino žmogaus kilmę, tačiau kas pastūmėjo tėvus pavadinti vaiką vardu, kuris reiškia „Vardas“, galima tik spėlioti.

Ripsimėja yra krikščionių kankinės senovės Romoje Hripsimos vienas iš vardo rašybos variantų, dabar šis vardas paplitęs Armėnijoje.

Arda – tai Turkijoje dažnai berniukams, o Armėnijoje – mergaitėms duodamas vardas, reiškinaits „Skeptras“. Tiesa, Johno Ronaldo Ruelo Tolkieno kūrybos gerbėjai gali atpažinti ir tai, kad Arda „Žiedų valdovo“ autorius kituose darbuose vadino Žemę tais laikais, kai vyko „Žiedų valdove“ aprašyti įvykiai.

Kaune gimė Teo ir Mozė

Kaip įdomiausius Kaune naujagimiams suteiktus vardus Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Agnė Augonė paminėjo mergaičių vardus Akmėja, Upyna ir Olatokunbo bei berniukų vardus Damiras, Teo, Mozė, Ragnaras.

123RF.com nuotr./Mama su kūdikiu
123RF.com nuotr./Mama su kūdikiu

Vardas Akmėja beveik neabejotinai lietuviškas, kilęs iš „akmuo“. Upyna irgi yra Lietuvoje gana paplitęs geografinis vardas – šiuo vardu dalijasi bent dvi upės, vienas miestelis Šilalės rajone ir trys kaimai.

O štai Olatokunbo yra Nigerijoje paplitęs vardas, kilęs iš jorubų tautos ir reiškiantis „turtai iš svečių šalių“. Šis vardas dažnai duodamas būtent vaikams, kurių vienas ar abu tėvai yra nigeriečiai, bet kuris gimė kitoje šalyje. Tikėtina, kad taip nutiko ir šiuo atveju.

Damiras yra slaviškas vyro vardas, ypač paplitęs Balkanuose – sporto mėgėjai gali prisiminti krepšininkus bosnį Damirą Markotą ar kroatą Damirą Mulaomerovičių. Teo – graikiškas vardas: graikiškai „Teo“ yra dievas, nors, žinoma, įmanoma, kad šį vardą tėvai davė ir norėdami įamžinti telekomunikacijų bendrovės, susijungusios su „Omnitel“, atminimą.

Vardas „Mozė“ taip pat kilo iš Biblijos – greičiausiai visi žino istoriją apie pranašą Mozę, praskyrusį jūrą.

O Ragnaras yra skandinaviškos kilmės vardas, paplitęs Šiaurės šalyse: Ragnaras buvo legendinis IX a. vikingų vadas ir didvyris, nors jo realiu egzistavimu ir abejojama.

Klaipėdoje nuo šiol gyvena Celina ir Ajus

Klaipėdos Civilinės metrikacijos skyriaus specialistai pateikė tokius įdomiausius vardus: Celina, Dilija, Sunita, Iglė, Abigailė, Ajus, Vilandas, Eidanas.

Celina – lotyniškos kilmės vardas: „Celina“ – tai „dangiškoji“. Gali būti, kad šiam vardui įtaką padarė ir žymioji šveicarų dainininkė Celine Dion.

123RF.com nuotr./Katė ir kūdikis
123RF.com nuotr./Katė ir kūdikis

Dilija – tarp kai kurių musulmoniškų tautų, tarp jų ir totorių, paplitęs vardas. Sunita su musulmonais sunitais neturi nieko bendro – tai indiškos kilmės vardas, reiškiantis „išmintis“. Pavyzdžiui, Sunita Williams yra žymi amerikiečių astronautė, ji kurį laiką buvo daugiausia laiko atvirame kosmose praleidusi moteris.

Iglė – greičiausiai vardo Eglė vedinys. Vardo Abigailė kilmė yra hebrajiška – Abigailė buvo Senojo Testamento karaliaus Dovydo žmona. JAV vardas paplitęs ir populiariojoje kultūroje: pavyzdžiui, Stepheno Kingo knygoje „Dvikova“ motina Abigail simbolizavo gėrio jėgas.

Ajaus vardas gali būti kildinamas tiek iš indų, tiek iš japonų, tiek iš jau minėtos jorubų tautos Nigerijoje kalbos. Pastaruoju atveju jis reiškia „laukinis vėjas“, kildinamas iš indų kalbos – „ilgas“ gyvenimas.

Vilandas – germaniškos kilmės vardas, reiškiantis „drąsus mūšyje“. O Eidanas – airiškos kilmės, jis reiškia „Ugnis“.

Šiauliuose kūdikiai gavo Aelys ir Jarlo vardus

Tarp įdomiausių Šiauliuose kūdikiams duotų vardų – Arilė, Arijelė, Aritėja, Alkimena, Aelys, Atanas, Edenas, Jordanas, Nnenna, Jarlas, Rodenas, Upė, Maelė, Maryam, Ekiyeimi, Kęsmina, Tristanas.

Vardų Arilė ir Arijelė kilmė panaši – hebrajiškas vardas Ariel, reiškiantis „Dievo liūtas“. Arielė yra ir princesės iš animacinio filmo „Undinėlė“ vardas.

Aritėjos vardas gali būti kildinamas iš graikiškų vardų Arita ar Areta, kurie reiškia „nuostabioji“. Alkimena gali būti lietuviškos kilmės vardas: „menanti alką“ (alkas – tai senovės lietuvių aukojimo vieta).

O vardą „Aelys“ paaiškinti sunku: net svečiose šalyse asmenų tokiu vardu beveik nėra. Tiesa, Aelys yra kompiuterinio vaidmenų žaidimo „Pillars of Eternity“ vienos personažės vardas, tap pat šį vardą turi viena švedė mokslininkė.

Atanas – graikų kilmės vardas, reiškiantis „nemirtingasis“. Edeno vardą galima kildinti iš hebrajų kalbos ir Biblijos – taip vadinosi rojaus sodas, iš kurio buvo išmesti Adomas ir Ieva. Biblinis vardas yra ir Jordanas – taip vadinasi pomirtinio teismo upė. Žinoma, šį vardą įkvėpti galėjo ir krepšinio legenda Michaelas Jordanas.

„Scanpix“ nuotr./Mama su kūdikiu
„Scanpix“ nuotr./Mama su kūdikiu

Nnenna – igbų tautos Nigerijoje vardas, reiškiantis „tėvo motina“. Jarlo vardas gali būti kilęs iš Skandinavijos didiko titulo: taip Skandinavijoje vadinti karaliaus patarėjai. Skandinavijoje šis vardas paplitęs ir dabar. Rodenas – tai germaniškas vardas, reiškiantis „raudonąjį slėnį“, Ogiustas Rodenas buvo ir žymus prancūzų skulptorius. O Tristanas – velsietiškas vardas, galimai įkvėptas legendos apie riterį Tristaną, pamilusį Izoldą.

Upė ir Kęsmina – lietuviški vardai (antrasis jų kilęs iš žodžių „kęsti“ ir „minėti“ ir su komentatoriumi Nerijumi Kesminu greičiausiai nieko bendro neturi), o štai Maryam yra Marijos arabiškas atitikmuo, paplitęs tarp musulmonų vardas. Maelė yra keltiškas vardas, reiškiantis „princesė“ ar „vedlė“. Vardas Ekiyeimi, tikėtina, kilęs iš Afrikos, bet apie tokį vardą informacijos rasti nepavyko.

Panevėžyje gimė Žemuogė ir Taironas

Tarp įmantresnių vardų Panevėžyje – Žemuogė, Altėja, Šarlotė, Sidnėja, Milė, Eita, Elėja, Malika, Meinas, Hefaistas, Elonas, Nėjus, Dovilis, Taironas, Raidas, Samyras, Niklas.

Žemuogės vardas, žinoma, lietuviškas, kilęs iš uogos. Greičiausiai Milė taip pat yra lietuviškas vardas, Emilijos trumpinys, o Dovilis – retai pasitaikantis vyriškas Dovilės atitikmuo.

Fotolia nuotr./Žemuogės
Fotolia nuotr./Žemuogės

Altėja – graikiškas vardas, reiškiantis „gydanti“. Hefaistas irgi yra graikiškas vardas – Hefaistas graikų mitologijoje buvo ugnies dievas, Dzeuso ir Heros sūnus.

Šarlotė ir Sidnėja – sulietuvinti angliški vardai, pirmasis jų – apskritai vienas populiariausių vadų angliškai kalbančiose šalyse, o visiškai lietuviškas jo atitikmuo būtų Karolina. Malika yra arabiškas vardas ir reiškia „karalienė“.

Eitos vardo kilmės paaiškinti lengvai negalima – yra toks japoniškas vardas, bet jis vyriškas. Ne visiškai aiški ir Elėjos vardo reikšmė, bet jis gali būti vardo Eleonora trumpinys. Nėjus gali būti airiškos kilmės vardas: Nėjus yra didžiausias Šiaurės Airijos ežeras. Iš kur kilęs Raidas, pasakyti dar sunkiau.

Taironas – sulietuvintas airiškas vardas, XX a. antroje pusėje išpopuliarėjęs JAV. Meinas – tai JAV valstija, Meino meškėnai yra pasaulyje labai populiari kačių veislė.

Niklas – Skandinavijoje populiarus vardas. Samiras – Artimuosiuose Rytuose ir Balkanuose paplitęs vardas, reiškiantis „kompanioną“. Elono vardą, tikėtina, įkvėpė JAV verslininkas Elonas Muskas, „SpaceX“ ir „Tesla Motors“ vadovas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Vilkiko draudimo kaina viršija verslininko pelną: dabar prasidės kova už išgyvenimą ir „maklės“

15min iš Belgrado 24sek

Europą sužavėjęs „Žalgiris“: kodėl ši pergalė didesnė nei trečioji vieta Eurolygoje

Gyvenimas

15min studijoje viešėjusi G.Petronienė – apie vyrų ir moterų santykius: kai investuojate į save, tai neinvestuojate į porą

Vardai

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul galimai siūlė pinigus

Aktualu

Sumaištis tarp pensininkų: dėl naujos gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkos 3 tūkst. jų nesulaukė pensijų

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ gali vėl keisti rankinio bagažo tvarką

Vardai

Serialo „Pasmerkti IV“ nepavykusiuose kadruose – aktorių juokas: išrinkite mylimiausią personažą

Aktualu

Geras ženklas: įtakingi Jungtinės Karalystės parlamentarai įspėjo apie purvinų rusiškų pinigų pavojų Londonui

Verslas

Verslas apie darbuotojų iš Ukrainos ribojimą: valstybė problemą spręsti pradėjo ne nuo to galo

Verslas

R.Malinauskas: dėl Vijūnėlės dvaro kreiptasi į EŽTT

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Vardai

Gediminas Juodeika – apie sužadėtinės fotosesiją: „Tai buvo reta proga išvysti būtent tokią Živilę“

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ dienos akcija: bilietams – 20 proc. nuolaida

Įspūdingas ledo urvas Sibire

Aktualu

VSD: su „MG Baltic“ glaudžiai bendradarbiavo aukštas prokuroras R.Jancevičius

Aktualu

Panevėžio rajone aukštyn ratais į upelį įkrito girto vairuotojo „Renault“

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: restorano „Fortas“ šaltalankių ir karamelizuotų obuolių tortas

Verslas

Premjeras tikisi, jog Vyriausybės reformas Seimas priims iki liepos

Sportas

Milano „Inter“ sugrįžo į Čempionų lygą

Vardai

Princesė Diana ir jos marčios Kate bei Meghan: palyginkite istorines vestuvines sukneles

Naujienos

Verslas

Vilkiko draudimo kaina viršija verslininko pelną: dabar prasidės kova už išgyvenimą ir „maklės“

15min iš Belgrado 24sek

Europą sužavėjęs „Žalgiris“: kodėl ši pergalė didesnė nei trečioji vieta Eurolygoje

Gyvenimas

15min studijoje viešėjusi G.Petronienė – apie vyrų ir moterų santykius: kai investuojate į save, tai neinvestuojate į porą

Vardai

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul galimai siūlė pinigus

Aktualu

Sumaištis tarp pensininkų: dėl naujos gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkos 3 tūkst. jų nesulaukė pensijų

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ gali vėl keisti rankinio bagažo tvarką

Vardai

Serialo „Pasmerkti IV“ nepavykusiuose kadruose – aktorių juokas: išrinkite mylimiausią personažą

Aktualu

Geras ženklas: įtakingi Jungtinės Karalystės parlamentarai įspėjo apie purvinų rusiškų pinigų pavojų Londonui

Verslas

Verslas apie darbuotojų iš Ukrainos ribojimą: valstybė problemą spręsti pradėjo ne nuo to galo

Verslas

R.Malinauskas: dėl Vijūnėlės dvaro kreiptasi į EŽTT

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Vardai

Gediminas Juodeika – apie sužadėtinės fotosesiją: „Tai buvo reta proga išvysti būtent tokią Živilę“

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ dienos akcija: bilietams – 20 proc. nuolaida

Įspūdingas ledo urvas Sibire

Aktualu

VSD: su „MG Baltic“ glaudžiai bendradarbiavo aukštas prokuroras R.Jancevičius

Aktualu

Panevėžio rajone aukštyn ratais į upelį įkrito girto vairuotojo „Renault“

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: restorano „Fortas“ šaltalankių ir karamelizuotų obuolių tortas

Verslas

Premjeras tikisi, jog Vyriausybės reformas Seimas priims iki liepos

Sportas

Milano „Inter“ sugrįžo į Čempionų lygą

Vardai

Princesė Diana ir jos marčios Kate bei Meghan: palyginkite istorines vestuvines sukneles

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min