Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 15d. 19:00

Ingos artimųjų maldų medikai neklausė – dvynukus pagimdžiusi 4 vaikų mama mirė

Prieš savaitę 32 metų marijampolietė Inga Jasiukienė gyveno svajonėmis – birželio 9-ąją Marijampolės ligoninėje moteris pagimdė dvynukus – berniuką ir mergaitę. Mamos ir mažųjų namuose nekantriai laukė 8-metis – vienas iš dviejų I.Jasiukienės sūnų, kurių ji susilaukė su buvusiu sutuoktiniu. Tačiau po gimdymo praėjus vos kelioms dienoms vienas laimingiausių šeimos įvykių virto tragedija – dėl po gimdymo išsivysčiusios infekcinės komplikacijos jauna moteris mirė.

Dėl jos užgesusios gyvybės artimieji kaltina medikus – tiek Marijampolės ligoninės, kur ji gimdė, o vėliau, pasijutusi prastai, pirmiausia kreipėsi, tiek Kauno klinikų. Čia birželio 14-ąją marijampolietė ir mirė.

„Mes maldavome pagalbos, o medikai elgėsi taip, lyg būtume ne žmonės“, – kalbėjo geriausia I.Josiukienės draugė Agnė Kriščiukaitienė. Tiek ji, tiek mirusios marijampolietės artimieji supranta, kad keturis vaikus našlaičiais palikusios (be naujagimių dvynių ir 8-mečio, I.Josiukienė turėjo 13-metį sūnų. Jis šiuo metu su tėvu gyvena Anglijoje, – aut. past.) Ingos neprikels. Tačiau jie nori žinoti tiesą. Ir dėl to pasiryžę apie nelaimę kalbėti garsiai.

Po pusdienio namuose – atgal į ligoninę

Tragedija pasibaigusi istorija prasidėjo praėjusį antradienį. Pasak mirusios I.Josiukienės mamos Laimutės Utkevičienės, birželio 9-ąją paryčiais Ingai nubėgo vaisiaus vandenys. Tuomet moteris buvo nėščia jau aštuonis mėnesius, tačiau kadangi laukėsi dvynių, žinojo, jog gimdyti gali tekti anksčiau laiko.

Išsikvietusi greitąją moteris skambino draugei Agnei – norėjo, kad ji dalyvautų gimdyme. Tačiau ši neatsiliepė, tad į ligoninę išvažiavo ir I.Josiukienės mama.

„Laikiau ją už rankos, kartu šaukiau, dejavau – visą laiką buvau šalia“, – pasakojo L.Utkevičienė. Gimdymas buvo greitas – abu mažyliai gimė vienas po kito: pirmasis berniukas, vėliau – mergaitė. Tačiau jai išvysti dienos šviesą turėjo padėti medikai – kūdikis buvo apsisukęs, tad jie turėjo mažylę apsukti mechaniniu būdu, t.y. rankomis, dar gimdoje.

„Dabar galvoju, kad tada ir padarė kažką. Nes jai spaudė pilvą ir rankomis, ir visu kūnu – kad išlįstų ta mergytė. Paskui sakė, kad lūžo dubens kaulai. Niekas nieko neatstatinėjo. Sakė, sugis“, – sunkiai rinkdama žodžius kalbėjo su dukra gimdymo palatoje buvusi L.Utkevičienė.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Ingos Jasiukienės mama
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Ingos Josiukienės mama

Po gimdymo naujagimiai buvo išvežti į Kauno medicinos klinikas – taip elgiamasi su visais per anksti gimusiais mažyliais. Jų sveikata buvo puiki. Tuo metu mama jautėsi prastai: kantri moteris gydytojams nesiskundė, tačiau artimiesiems prasitarė, kad vos gali pakilti iš lovos – net į tualetą pirmomis dienomis nepajėgė nueiti.

Nepaisant to, po gimdymo praėjus trims dienoms penktadienį, birželio 12-ąją, Marijampolės ligoninės medikai ją išrašė namo.

„Paaiškino, kad nėra prasmės likti: vaistų leisti nereikia, o gulėti ji gali ir namuose“, – pasakojo L.Utkevičienė. Pasitikėdami medikų sprendimu marijampoliečiai neprieštaravo ir išvažiavo namo. Tačiau nepraėjus nė parai – šeštadienį – vėl buvo Marijampolės ligoninėje. Į Skubios pagalbos skyrių I.Josiukienę atlydėję artimieji pasakojo, kad tuomet ji jautėsi labai prastai: skaudėjo ne tik dubens kaulus, bet ir ranką.

„Tyrimus padarę medikai ramino, kad tokia savijauta normali po gimdymo. Tačiau aš prašiau duoti siuntimą į Kauną – galvojau, kad Kauno klinikose Ingai labiau padės. Be to, ten buvo jos vaikučiai. Išprašiau ir tą patį vakarą, apie 23 val., nuvežėme ją į naują Klinikų priėmimo skyrių“, – sakė mirusiosios draugė A.Kriščiukaitienė.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Agnė Kriščiukaitienė
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./
Mirusios marijampolietės draugė Agnė Kriščiukaitienė

Pasak jos, Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriuje iš skausmo jau balsu dejuojančią I.Josiukienę ir jos mamą nuvedė į atskirą kambarėlį, kur jos praleido visą naktį.

„Aš visą laiką buvau laukiamajame ir maldavau paguldyti Ingą ar bent duoti vaistų. Tačiau vietoje to man vis mandagiai atsakydavo, kad dar turime palaukti.

Galiausiai vėl padarę tyrimus – kraujo, šlapimo, magnetinio rezonanso – Ingą paleido namo. Neva nieko blogo nėra – strėnas skauda nuo gimdymo, o ranką, kuri jau mėlynavo, tino, esą skauda dėl to, jog ja rėmėsi negalėdama vaikščioti“, – Kauno klinikų medikų požiūriu į pacientą piktinosi pašnekovė.

Aš buvau laukiamajame ir maldavau paguldyti Ingą ar bent duoti vaistų. Tačiau vietoje to man vis mandagiai atsakydavo, kad dar turime palaukti.

Ji neslėpė jautusi, jog medikai laukia kyšio. „Tiesiai to mums niekas nesakė, bet netiesiogiai buvo aišku, kad laukia. Būtume davę (kyšį – aut. past.), gal dabar Inga būtų gyva...“ – pritarė ir mirusios I.Josiukienės brolis Robertas.

Sekmadienį paryčiais iš Kauno į Marijampolę sugrįžusi šeima negalėjo ilsėtis – skausmai nesiliovė, paprastai kantriai viską iškęsdavusi I.Josiukienė jau nebetvėrė savyje, todėl artimieji ir vėl kreipėsi į medikus: iškviesta greitosios medicinos pagalbos brigada atsisakė leisgyvę moterį, gyvenančią 5 aukšte, išnešti į lauką, nes „niekas jiems už tai nemoka“.

„Aš pats ant rankų ją išnešiau į kiemą ir įkėliau į greitąją“, – šykščias vyriškas ašaras šluostėsi mirusiosios brolis. Artimųjų teigimu, Marijampolės ligoninėje medikams užteko pamatyti Ingą – abejonių, kad reikia skubiai gabenti į Kauno klinikas, nebuvo.

Taigi, sekmadienį, apie vidurdienį, moteris kartu su mama greitosios medicinos pagalbos automobiliu buvo išvežta ten, iš kur buvo išprašyta mažiau nei prieš pusę dienos.

Kartu su Inga greitosios pagalbos automobilyje į Kauno klinikas važiavusi jos mama L.Utkevičienė prisiminė, jog dukra iki paskutinės akimirkos tikėjo, kad pasveiks: „Klausiau jos, ar ką nors skauda. Ji sakė, kad jau nebe. Kad viskas bus gerai, tikėjo, kad pasveiks...“

VIDEO: Ingos Jasiukienės draugė Agnė Kriščiukaitienė pasakoja apie nelaimę

Tačiau, nepaisant medikų pastangų, birželio 14-ąją apie 19 val. ji mirė. Preliminariais duomenimis, marijampolietės gyvybę nusinešė žaibiškas sepsis.

Pasak mirusiosios draugės A.Kriščiukaitienės, klinikose jos draugės gyvybę išgelbėti bandę medikai prasitarė, kad ši mirtis – jų kolegų klaida: „Jie sakė, kad sekmadienį Ingos neturėjo išleisti namo, kad čia jų kolegų klaida. Bet oficialiai dabar juk niekas to nepripažins?“.

Infekcija buvo, bet jos priežastis dar neaiški

Skaudžią netektį išgyvenančių I.Josiukienės artimųjų metami kaltinimai kol kas atremiami oficialiu tonu. Nė viena iš gydymo įstaigų, į kurias po gimdymo kreipėsi mirusioji, neprisiima kaltės. 

Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovas dr. Kęstutis Stašaitis, komentuodamas situaciją, pirmiausia pareiškė užuojautą jos artimiesiems. Pasak jo, kol kas aišku tik tiek, kad moteriai po gimdymo išsivystė infekcinės komplikacijos.

„Atvykus į Kauno klinikas jai diagnozuotas sunkios eigos sepsis, kurio priežastis bus nustatyta atlikus patologinį anatominį tyrimą. Kauno klinikose sudaryta specialistų komisija šiam atvejui ištirti“, – teigė K.Stašaitis.

Tyrimą ketina inicijuoti ir Marijampolės ligoninė.

„Iš mūsų skyriaus po gimdymo pacientė išvyko sveikstanti. Jokių požymių, kad galėtų kilti komplikacijos, nebuvo“, – užtikrino Marijampolės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėja Elina Rutkauskienė. Birželio 9-ąją, kada I.Josiukienė gimdė, ji buvo skyriuje, vėliau ją ne kartą apžiūrėjo. Medikė įsitikinusi – likti ilgiau ligoninėje jai nebuvo prasmės. 

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Marijampolės ligoninė
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Marijampolės ligoninė

Nepagrįstomis ji vadina ir artimųjų kalbas apie komplikuotą gimdymą. 

„Į Marijampolės ligoninę I.Josiukienė atvyko baigiantis pirmajam gimdymo periodui. Kadangi pervežimas į III lygio stacionarą (Kauno klinikas, – aut. past.) nebūtų saugus, liko Marijampolėje. Gimdymas buvo sklandus, gimė du neišnešioti naujagimiai.

Gimdymo metu komplikacijų nestebėta, tačiau praėjus 12 val. po gimdymo, pacientei pradėjus aktyviai judėti, buvo įtarta pogimdyvinė komplikacija – sąvaržos išsiskyrimas.

Moteris ištirta rentgenu, konsultacijai iškviesti gydytojai specialistai. Jai paskirtas lovos režimas, medikamentinis gydymas, panaudotos ortopedinės priemonės. Praėjus 3 paroms po gimdymo gimdyvė I.Josiukienė išleista į namus su tolimesnio režimo rekomendacijomis“, – mirusiosios sveikatos kortelėje įrašytą ligos istoriją atkartojo Marijampolės ligoninės medikė.

VIDEO: Mirusios gimdyvės Ingos Jasiukienės mama nesulaiko ašarų

Pasak jos, įrašai medicininėje kortelėje rodo, kad į Marijampolės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių greitosios medicinos pagalbos automobiliu atgabenta šeštadienį vakare, besiskųsdama suintensyvėjusiu skausmu sąvaržos ir dubens srityje. Atlikti laboratoriniai tyrimai: kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas, atlikta sonoskopija, pakartoti rentgenologiniai tyrimai, konsultuota specialistų.

Tyrimai rodė, kad reikalingas stacionarinis gydymas ir detalesnis ištyrimas, kas ir buvo rekomenduota pacientei.

„Kadangi pacientė pageidavo gydytis ten, kur ir gydomi jos naujagimiai, buvo organizuotas transportavimas į Kauną“, – komentavo Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėja E.Rutkauskienė.

Tiek ji, tiek kolegos yra sukrėsti pacientės mirties. „Labai apgailestaujame ir užjaučiame artimuosius. Į klausimus, kur buvo galima pasielgti kitaip ir kodėl, kas kaltas dėl gimdyvės mirties, šiuo metu atsakymų neturime. Po patologinio anatominio ištyrimo, paaiškėjus mirties priežasčiai, Marijampolės ligoninėje planuojame atlikti klinikinį tyrimą“, – sakė Marijampolės ligoninės atstovė.

Planavo įkurtuves ir krikštynas – rengs laidotuves

32 metų I.Josiukienė kūrė naują gyvenimą su 8 metais jaunesniu bendradarbiu Krisčiu Andriukoniu. Oficialiai savo santykių neįteisinusi pora su judviejų kūdikiais bei vienu iš I.Josiukienės sūnų ketino apsigyventi savivaldybės skirtame socialiniame būste viename iš Marijampolės bendrabučių.

Apleistą dviejų kambarių butą savarankiškai tvarkėsi – net paskutinį savaitgalį, kada I.Josiukienė ieškojo pagalbos pas Marijampolės ir Kauno medikus, jos partneris rūpinosi jų būsimais namais – nupirko klozetą.

„Turėjom vežimėlį, rūbelių, žaislų. Čia būtų buvęs mūsų kambarys, ten – vaikų...“, – 15min.lt žurnalistams rodydamas dar nebaigtą įrengti butą kalbėjo K.Andriukonis.

Vyras sakė dar nežinantis, kaip gyvens. Vos prieš metus užmezgęs santykius su kartu dirbusia I.Josiukiene jis tikėjosi atradęs savo gyvenimo moterį. O dabar yra priverstas susitaikyti su kraupiu faktu – 25-erių liko našliu su dvynukais naujagimiais.

„Reikia galvoti apie vaikus. Auginsime juos visi kartu“, – kalbėjo jis ir mirusios dukros gedinti L.Utkevičienė. Pasak jos, dvynukų laukė visa šeima.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Šeima įsirenginėjo butą
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Šeima įsirenginėjo butą

„Planavome net krikštynas – Inga buvo išrinkusi vaikams vardus, tokius ir duosime: berniukas bus Vakaris, mergytė – Rugilė. Svajojo, kaip juos vežios, augins ir šukuos ilgus vienintelės dukrytės plaukus. Jų labai laukė ir broliukas“, – pasakojo mirusios mama.

Artimieji neslėpė: jei tik turėtų galimybę, kreiptųsi į teismą. Tačiau nė vienas iš jų šiuo metu to negali sau leisti – nors visi dirba, verčiasi sunkiai. Net ir laidotuvėms reikalingus pinigus teks skolintis arba imti greitąjį kreditą – tokiais atvejais būna skirta valstybės parama, tačiau pinigų reikia jau dabar, o paramos iš anksto niekas neduoda.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min