Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
2010 01 06

Iniciatyva paleisti Seimą įstrigo VRK

Iniciatyvinės grupės siekis skelbti referendumą dėl piliečių galimybės paraginti prezidentą skelbti pirmalaikius Seimos rinkimus įstrigo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdyje. VRK nariams užkliuvo netiksli iniciatyvininkų siūlymo formuluotė.
Prie balsavimo kabinų nusidriekė eilės.
Referendumui pavykus, piliečiai galėtų kreiptis į prezidentą, kad jis ar ji paleistų Seimą. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Socialliberalų lyderio Artūro Paulausko vadovaujama iniciatyvinė grupė siūlo skelbti referendumą „Dėl Tautos teisės inicijuoti Lietuvos Respublikos Seimo paleidimą“. Tačiau, kaip pastebėjo VRK nariai, iš tiesų dokumento tekste tiesiog siūloma tautai apsispręsti, ar ji nori, kad Konstitucijoje būtų numatyta galimybė kreiptis į prezidentą su siūlymu paleisti Seimą. Be to, svarbiausiame šalies įstatyme kalbama ne apie Seimo paleidimą, o apie pirmalaikius parlamento rinkimus. Juos paskelbus, ankstesnis parlamentas nebūtų paleidžiamas, bet dirbtų kol susirinktų naujai išrinkti tautos atstovai.

Mes tai suprantam kaip tam tikrą apsirikimą.Iš formalumų tvirtinimo posėdis virto įtempta diskusija dėl iniciatyvinės grupės pateikto prašymo teksto. Iniciatyvininkai norėtų, kad referendumo tekstas būtų „žmogiškas“. Tuo tarpu VRK prašė sutvarkyti jį taip, kad jis atitiktų įstatymus ir neklaidintų balsuotojų.

Po ilgų ginčų VRK nusprendė, kad iniciatyvinės grupės pateiktuose dokumentuose galimo referendumo tekstas suformuluotas taip, kad piliečiams gali pasirodyti, jog jau šiuo balsavimu jie reikalauja paleisti parlamentą. Iniciatyvininkai taip pat galiausiai sutiko su VRK suderinti tinkamas formuluotes. Todėl komisija bendru sutarimu atidėjo klausimo svarstymą iki kito posėdžio.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Artūras Paulauskas mitinge prie Seimo
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./A.Paulauskas.

„Mes tai suprantam kaip tam tikrą apsirikimą,“  – po posėdžio sakė VRK pirmininkas Z.Vaigauskas. A.Paulauskas taip pat buvo nusiteikęs gana geranoriškai.

Iniciatyvininkai siūlo papildyti Konstitucijos 58 straipsnio antrąją dalį, kurioje nurodoma, kokiomis aplinkybėmis Lietuvos prezidentas gali skelbti pirmalaikius Seimo rinkimus. Šiuo metu šalies vadovas anksčiau laiko gali skelbti parlamento rinkimus dėl tam tikrų Seimo ar Vyriausybės veiksmų. Iniciatyvinė grupė siūlo įteisinti galimybę, kad į šį procesą galėtų įsitraukti ir piliečiai.  Žmonėms būtų sudaryta galimybė paraginti prezidentą paleisti Seimą, jei tokį siūlymą pasirašytų 300 tūkst. balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių.

Šiuo metu šalies vadovas gali anksčiau lauko skelbti naujus parlamento rinkimus, jeigu Seimas per 30 dienų nuo pateikimo nepriėmė sprendimo dėl naujos Vyriausybės programos arba nuo Vyriausybės programos pirmojo pateikimo per 60 dienų du kartus iš eilės nepritarė Vyriausybės programai. Prezidentas taip pat gali paleisti Seimą Vyriausybės siūlymu, jei šis pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybe.

Taip pat pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, jei už tai balsuoja ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma.

Norint surengti referendumą reikia per 3 mėnesius surinkti 300 tūkst. jį remiančių balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių parašų.

Iniciatyvinę grupę sudaro 24 nariai, tarp kurių vyrauja socialliberalų atstovai: A.Paulauskas, vienintelis partiją parlamente atstovaujantis Seimo narys Valerijus Simulikas, taip pat Gediminas Dalinkevičius, Gintautas Šivickas, Gražina Baikšytė.


 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie 15min