Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 5d. 09:00

Integruotos ES investicijos Lietuvos regionams: Utenos kraštas

Anykščiai
Aurelijos Jurkėnaitės nuotr. / Anykščiai

Anykščiai, Molėtai ir Zarasai, Ignalina, Utena ir Visaginas – tai šio krašto miestai, į kuriuos per ateinančius šešerius metus ateis tikslinės Europos Sąjungos (ES) ir Lietuvos valstybės investicijos. Kaip planuoja plėtotis ir skatinti verslą šie Vidaus reikalų ministerijos išskirti miestai?

Anykščiai

Didelę dalį miesto plėtrai skirtų Vidaus reikalų ministerijos (VRM) koordinuojamų ir administruojamų ES investicijų anykštėnai planuoja nukreipti į neišnaudotų ar apleistų teritorijų pertvarkymą. Mat siekiant didinti šiuo metu nepakankamą gyventojų verslumą ir gerinti investicinį tikslinių teritorijų patrauklumą, panaudoti viešųjų erdvių ir nepakankamai naudojamų teritorijų potencialą yra būtina. Ketinama pertvarkyti apleistą teritoriją Tilto gatvėje, nenaudojamą baseino ,,Bangenis“ teritoriją, kompleksiškai sutvarkyti Okuličiūtės dvarelį, A.Vienuolio skverą bei ,,Karazijos“ vardo vyno rūsį. Geresnes sąlygas paslaugų sektoriaus plėtrai sukurti planuojama rekonstravus pramogų ir sporto centro „Kalita“, prekybos paviljono ir  Anykščių menų centro pastatus ir erdves.

Kurortinės teritorijos statusą turinčiame mieste ketinama kompleksiškai sutvarkyti reprezentacines miesto erdves, įrengti trūkstamas jungtis su kairiojo Šventosios kranto sveikatingumo trasa,  aktyviam poilsiui, sveikatingumui ir užimtumui pritaikyti šalia J.Biliūno ir Stadiono gatvių esančią viešąją infrastruktūrą. Miesto parke planuojama įrengti išskirtinių Anykščių krašto vertybių ekspoziciją, kompleksiškai sutvarkyti Dainuvos slėnį, viešąsias autobusų stoties erdves, modernizuoti renovuojamų daugiabučių namų kvartalus.

Rekonstravus  daugiau nei 10 gatvių, atnaujinus dviračių ir pėsčiųjų takus, modernizavus gatvių bei takų apšvietimo sistemą, numatoma pagerinti susisiekimo mieste sąlygas.

Planuojama taip pat kompleksiškai modernizuoti A.Vienuolio progimnaziją ir A.Baranausko pagrindinę mokyklą, rekonstruoti ikimokyklinio ugdymo įstaigų patalpas ir aplinką, išplėsti bei neformaliojo ugdymo reikmėms pritaikyti sporto infrastruktūrą šalia J.Biliūno gimnazijos.

Mindaugo Tamošausko nuotr./Anykščiai
Mindaugo Tamošausko nuotr./Anykščiai

Molėtai

Ne vieną milijoną Molėtuose planuojama investuoti į geresnių sąlygų turizmo ir poilsio paslaugų verslams plėtrą. Ketinama atnaujinti viešąją laisvalaikio ir pramogų infrastruktūrą, sukurti šeimų aktyvaus laisvalaikio ir poilsio kompleksą, o neišnaudotoje Ąžuolų gatvės teritorijoje įkurti aktyvios gyvensenos ir sveikatingumo centrą. Taip pat planuojama sutvarkyti viešąsias miesto erdves, rekonstruoti Savivaldybės aikštę, padidinti veikiančio muziejaus patrauklumą ir įkurti naują – audiovizualinį legendų muziejų. Ąžuolų ir Kreivosios gatvių teritorijoje ketinama įrengti universalią aikštę,  ekstremalaus laisvalaikio zoną ir elektromobilių įkrovimo punktą, o šalia Luokesų ežero sutvarkyti ir išplėsti rekreacinę infrastruktūrą.

Investicijos Molėtuose pagerins ir susisiekimą. Mieste planuojama sukurti ir įdiegti „park-and-ride“ sistemą, atnaujinti ir išplėsti dviračių ir pėsčiųjų takus, rekonstruoti per 10 gatvių, modernizuoti gatvių bei dviračių ir pėsčiųjų takų apšvietimą.

Ketinama sutvarkyti kelis gyvenamuosius kvartalus, rekonstruoti vandentiekio ir nuotekų tinklus, pagerinti energetinį efektyvumą pastatų, kuriuose įsikūrusios sveikatos apsaugos paslaugas teikiančios įstaigos. Modernesni, energetiškai efektyvesni taps ir gimnazijos, progimnazijos bei abiejų ikimokyklinio ugdymo įstaigų pastatai. Į vieną rekonstruotą pastatą ketinama perkelti Menų mokyklą, o nenaudojamame mokyklos bendrabutyje – įrengti Mokymų ir konferencijų centrą.

Investicijų sulauks ir išskirtinės Molėtų krašto kultūros vertybės – planuojama sutvarkyti Videniškių ir Baltadvario istorinio paveldo kompleksus.

Gintaras Stalauskas nuotr. /Link Bobutės kalniuko. Kelias Molėtai-Alanta
Gintaras Stalauskas nuotr. /Link Bobutės kalniuko. Kelias Molėtai-Alanta

Zarasai

Kurortinės teritorijos statusą turintys Zarasai investicijas planuoja nukreipti į paslaugų plėtojimą istorinėje archeologinėje miesto dalyje, sutvarkyti pramogų ir laisvalaikio infrastruktūrą, netradicinėse senamiesčio erdvėse skatinti kūrybines veiklas. Mieste ketinama sutvarkyti didįjį Zarasų turgų, buvusio policijos pastato kieme įrengti prekybos pasažą, o centre įkurti šiuolaikišką turgelį, kuriame būtų prekiaujama vietos produktais.

Bendradarbiaujant su Zarasų žemės ūkio mokykla planuojama sukurti miesto kraštovaizdžio tvarkymo sistemą ir sutvarkyti apleistas erdves, medžius bei želdynus.

Organizatorių nuotr./Zarasai, dar vadinami miestu ant septynių ežerų, kviečia pasitikti rudenį gamtos ir vandens apsuptyje.
Organizatorių nuotr./Zarasai, dar vadinami miestu ant septynių ežerų, kviečia pasitikti rudenį gamtos ir vandens apsuptyje.
 

Ignalina, Utena, Visaginas

2014-2020 m. investicijos neaplenks ir pereinamojo laikotarpio tikslinių teritorijų – 2007-2013 m. regioniniais ekonomikos augimo centrais pripažintų Utenos ir Visagino bei probleminės teritorijos statusą  turėjusios Ignalinos rajono savivaldybės centro – Ignalinos miesto.

Uteniškiai planuoja sutvarkyti Dauniškio ir Aukštakalnio daugiabučių namų kvartalus, rekonstruoti ne vieną gatvę, modernizuoti miesto apšvietimą, įrengti hipodromą, dviračių takais sujungti Uteną su mažesniais miesteliais, rekonstruoti Užpalių dvarą, renovuoti kelias švietimo įstaigas. Visaginiečiai ketina pertvarkyti apleistas buvusių karinių dalinių ir Ignalinos AE pramonės zonos teritorijas bei mieste nenaudojamus  pastatus taip, kad Visaginas vystytųsi kaip Energetikos kompetencijų centras, kad mieste plėtotųsi inovatyvi pramonė, verslas  ir technologijų mokslai. Ignaliniečiai investicijas planuoja  nukreipti į atsinaujinančių energijos šaltinių (Saulės energijos) panaudojimą, į mineralinio vandens naudojimo infrastruktūros sukūrimą. Investicijos numatomos ir į viešosios miesto infrastruktūros gerinimą, pėsčiųjų ir dviračių takų įrengimą bei apšvietimą,  jaunimo centro steigimą ir Hrebnickio muziejaus renovaciją.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

Investuojama bus naujai, skatinant verslo plėtrą

Kokie minėtų miestų plėtos planai sulauks ES ir Lietuvos valstybės investicijų, paaiškės, kai vidaus reikalų ministras patvirtins Utenos regiono plėtros tarybos sudarytą regiono integruotų teritorijų vystymo programos projektą.

Patvirtinta programa 2014-2020 m. bus įgyvendinama taikant vadinamąjį integruotų teritorinių investicijų (ITI) principą,  kuomet atskirų ministerijų, vietos valdžios, bendruomenės ir verslo turimi ištekliai koncentruojami konkrečių vietovių kompleksinėms vystymosi problemoms spręsti.

Ypatingas dėmesys bus skiriamas bendruomenės inicijuojamai vietos plėtrai (BIVP). Tai veiklos, skirtos mažinti socialinę atskirtį, skatinti užimtumą ir verslumą. Tokių veiklų strategijas rengs ir jų įgyvendinimui galės gauti finansavimą tie, kas savo gyvenamosios vietos problemas žino geriausiai – į vietos veiklos grupes susibūrę gyventojų, nevyriausybinių organizacijų, verslo ir vietos valdžios atstovai.  Numatoma, kad BIVP principais Lietuvoje įgyvendinamiems projektams bus skirta apie 50 mln. Lt Europos socialinio fondo lėšų.

Naujuoju laikotarpiu nebus pamirštos ir kaimo vietovių gyvenvietės (nuo 1 tūkst. iki 6 tūkst. gyventojų). Tokių tikslinių teritorijų plėtrai teks apie 165 mln. Lt VRM administruojamų investicijų. Utenos krašte tokia gyvenvietė viena – Didžiasalis.

Parengta bendradarbiaujant su Vidaus reikalų ministerija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Dovana tik profsąjungų nariams: papildomos apmokamos ir mokymosi atostogos

KT apginklavo teisėsaugą kovai su neteisėtu praturtėjimu

Vardai

15min studijoje – knygą apie kultinės roko grupės nuotykius išleidęs „G&G Sindikato“ narys Kastetas

Aktualu

Vilniaus Fabijoniškių gyventojai pasipiktinę: niokojamas Šeškinės ozo draustinis

Aktualu

„Valstiečiai“ paviešino įrašą, dėl kurio Povilui Urbšiui grasina apkalta

Aktualu

Vilniaus meru sieksiantis tapti V.Uspaskichas pristatė rinkimų programą: žada nemokamą viešąjį transportą

Aktualu

Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime nuteistoji pagimdė negyvą kūdikį

Vardai

Žmogaus elgsenos ekspertas: „N.Westas žinojo, kad Sandra Grafinina teikė eskorto paslaugas“

Siaubas už langinių

Aktualu

Šaudynės Kerčėje: V.Rosliakovas ginklą įsigijo legaliai, prasinešė pro metalo detektorių

Pasaulis kišenėje

Karas viduje: „Ryanair“ paskelbė įgulos melą atskleidžiantį vaizdo įrašą

15min iš Stambulo 24sek

414 cm Šaro manevras, padėjęs „Žalgirio“ pergalės pamatą

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie veiksmingas priemones nuo raukšlių

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Kas pakeis Vokietijos kanclerę A.Merkel ir tradicines partijas?

24sek

„Žalgirio“ išvados: puikus žalgiriečių atsakas Šarui ir probleminiai kėliniai

Vardai

Jurgita Jurkutė-Širvaitė ją rengiančios Ramunės Piekautaitės paprašė tik vieno dalyko

Maistas

Žuvies ir daržovių derinys: 12 puikių receptų rudeniui

Aktualu

G.Landsbergis: VTEK daromas spaudimas dėl J.Petrauskienės tyrimo

Aktualu

Buvęs „USA Gymnastics“ vadovas Steve'as Penny apkaltintas įrodymu klastojimu

Vardai

Lietuvos balso scenoje tirolietiškai uždainavusi Viktorija Kajokaitė šokiravo mokytojus

Naujienos

Verslas

Dovana tik profsąjungų nariams: papildomos apmokamos ir mokymosi atostogos

KT apginklavo teisėsaugą kovai su neteisėtu praturtėjimu

Vardai

15min studijoje – knygą apie kultinės roko grupės nuotykius išleidęs „G&G Sindikato“ narys Kastetas

Aktualu

Vilniaus Fabijoniškių gyventojai pasipiktinę: niokojamas Šeškinės ozo draustinis

24sek

Nelauktas ėjimas: Kauno „Žalgiryje“ – naujokas

Aktualu

„Valstiečiai“ paviešino įrašą, dėl kurio Povilui Urbšiui grasina apkalta

Verslas

Žaibiškai pristatęs biudžeto projektą V.Šapoka prašė neskleisti gandų apie pinigus kultūrai

Aktualu

Vilniaus meru sieksiantis tapti V.Uspaskichas pristatė rinkimų programą: žada nemokamą viešąjį transportą

Siaubas už langinių

Aktualu

15min studijoje ketvirtadienį – Viktoras Uspaskichas

Aktualu

S.Urbanavičius: Registrų centras pasirengęs atverti daugiau duomenų

Vardai

Žmogaus elgsenos ekspertas: „N.Westas žinojo, kad Sandra Grafinina teikė eskorto paslaugas“

Aktualu

Šaudynės Kerčėje: V.Rosliakovas ginklą įsigijo legaliai, prasinešė pro metalo detektorių

Pasaulis kišenėje

Karas viduje: „Ryanair“ paskelbė įgulos melą atskleidžiantį vaizdo įrašą

15min iš Stambulo 24sek

414 cm Šaro manevras, padėjęs „Žalgirio“ pergalės pamatą

Verslas

Rinktis naujos ar senos statybos būstą: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

Gazas

Testas jūsų akims: kokia tikroji šio automobilio rida?

Vardai

Mac DeMarco patarimai norintiems gyventi geriau

Aktualu

Išpuolio Kerčėje aukų padaugėjo iki 20

Pasaulis kišenėje

TOP 5 netradicinės vietos, skirtos susipažinti su Mažosios Lietuvos istorija

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min